Zasady mycia i dezynfekcji rąk

2020-11-19

Obecnie każdy, niezależnie od miejsca zatrudnienia, powinien doskonale znać i przestrzegać zasady mycia rąk zarówno w domu, jak i w pracy. Odpowiednia higiena oraz dezynfekcja dłoni pozwala na usunięcie z nich mikroorganizmów patogennych, zanieczyszczeń fizycznych oraz innych substancji organicznych.

Regularnie powtarzana czynność mycia rąk, zwłaszcza po przebywaniu w przestrzeni publicznej, czy też przed kontaktem z żywnością, pozwala zapobiec zakażeniu oraz w znaczny sposób ogranicza przenoszenie się mikroorganizmów. Jakich zatem zasad mycia i dezynfekcji rąk należy przestrzegać, by czynność ta była jak najbardziej skuteczna? 

Jak skutecznie myć ręce? 

Mycie rąk to proces, który należy rozpocząć od wcześniejszego zdjęcia biżuterii, pierścionków oraz zegarków, co jest szczególnie ważne w przypadku osób pracujących w gastronomii, mających kontakt z klientem, jak i lekarzy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt warto również zadbać o paznokcie - powinny być one krótko obcięte.

Aby rozpocząć prawidłowe mycie rąk trzeba je w pierwszej kolejności zamoczyć w wodzie, a następnie, używając dozownika, pobrać odpowiednią ilość mydła - nie mniej niż 3 ml. Następnie całość należy dokładnie rozprowadzić po dłoniach, nie zapominając przy tym o takich miejscach, jak: przestrzeń między palcami, okolice kciuka, grzbiety palców oraz wewnętrzna i zewnętrzna strona dłoni. Wszystkie etapy mycia rąk należy wykonywać starannie - uznaje się, że cały proces powinien trwać nie mniej niż 30 sekund. Po upływie tego czasu trzeba starannie obmyć dłonie pod bieżącą wodą i wysuszyć je jednorazowym ręcznikiem.  

Higieniczne mycie rąk - mydło ma znaczenie! 

Zasady mycia i dezynfekcji rąk

O higienicznym myciu rąk mówimy w momencie, kiedy chcemy oczyścić skórę naszych dłoni z zabrudzeń różnego typu, a w tym od tych pochodzenia organicznego, jak i mikrobiologicznego. Jeżeli mamy wybór, na przykład w domu, warto korzystać z odpowiednich mydeł, które nie wysuszają skóry i w swoim składzie nie posiadają zagęszczacza, którym często jest nic innego jak sól kuchenna. Nadmierne oraz długotrwałe korzystanie z tego typu produktów prowadzić może do nieprzyjemnego uszkodzenia skóry.

Zasady prawidłowej dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk to nic innego, jak redukcja flory przejściowej, którą można znaleźć na skórze naszych dłoni - nabywamy ją w momencie dotykania przedmiotów, jak i różnych powierzchni. Preparaty, których używa się do dezynfekcji, tworzone są głównie na bazie alkoholu (może być to alkohol etylowy albo propylenowy). W ich składzie, dla lepszego efektu oraz rozprowadzania, znaleźć można również substancje nawilżające, jak i natłuszczające. 

Tak samo jak w przypadku schematu mycia rąk, tak i dezynfekcja rąk powinna być przeprowadzana z należytą starannością, według zaleceń WHO. Tylko w ten sposób będzie się miało pewność, że rozprowadzana na skórze substancja dostanie się wszędzie, nawet do naturalnych zgięć na dłoni. 

Zasady mycia i dezynfekcji rąk są bardzo restrykcyjnie przestrzegane przez lekarzy różnych profesji. Świadczą o tym chociażby 3 zasady higieny i odkażania rąk:

Zasada pierwsza 

Chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia oraz roznoszenia mikroorganizmów na skórze dłoni należy pamiętać o tym, że odkażanie rąk powinno odbywać się po dokładnym umyciu dłoni (przed udaniem się do pacjenta). Jest to jednak czynność, którą w pierwszeństwie wykonuje się po odejściu od pacjenta. 

Zasada druga

Higieniczne mycie rąk nie powinno trwać mniej niż 30 sekund, przy ciągłym wcieraniu substancji myjących. Uznaje się, że 3-5 ml substancji wystarczy, aby dokładnie umyć dłonie.  

Zasada trzecia 

Mycie, jak i dezynfekcja rąk powinna odbywać się z uwzględnieniem zaleceń WHO - bez pomijania miejsc trudnodostępnych - przestrzeni między palcami, zgięć skóry, pod paznokciami itd. Tego typu zasady mycia rąk bardzo łatwo jest się nauczyć.
Pielęgnacja skóry i rąk 

Mycie i pielęgnacja rąk to bardzo ważny element higieny, który minimalizuje szansę zarażenia się oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się mikroorganizmów patogennych. Zasady mycia rąk - odpowiednie techniki - demonstrowane są w wielu miejscach, dzięki czemu osobiście, przy odrobinie chęci, można się z nimi zapoznać. 

Przy codziennej dezynfekcji dłoni nie można również zapomnieć o ich prawidłowym nawilżeniu - przynajmniej raz dziennie. Dzięki temu można zapobiec albo przynajmniej ograniczyć, wysuszanie się skóry rąk. 

Jako hurtownia medyczna zachęcamy również do zapoznania się z naszą szeroką ofertą, w której nie zabrakło wysokiej jakości płynów do dezynfekcji oraz higienicznego i chirurgicznego mycia dłoni, przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnych cen.