Stetoskopy lekarskie medyczne

Stetoskopy

Słuchawki medyczne, czyli tak zwane stetoskopy lekarskie, nieustannie towarzyszą podczas pracy internistom, pediatrom, anestezjologom czy kardiologom. To dzięki stetoskopom już przy pierwszym badaniu można wychwycić niepokojące szmery w jamie brzusznej czy podczas badania pracy serca.

Stetoskopy – niezawodne przyrządy lekarskie

Stetoskopy anestezjologiczne, pediatryczne i internistyczne są dostępne w wielu modelach. Hurtownia medyczna Mercant to miejsce, gdzie można kupić stetoskopy w atrakcyjnej cenie, nie rezygnując tym samym z wysokiej jakości wykonania. To, ile kosztuje stetoskop, warunkowane jest w dużej mierze od jego rodzaju. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy:

  • stetoskopy anestezjologiczne – tego typu stetoskopy są wykorzystywane głównie do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Ich membrana, dla zwiększenia komfortu użytkowania, to jednostronna głowica, która dodatkowo jest niska. Dzięki temu z łatwością da się ją wsunąć pod mankiet ciśnieniomierza. Tego typu stetoskopy anestezjologiczne często są wyposażane w specjalną obwódkę wykonaną z tworzywa sztucznego, która nie jest chłodna dla skóry;
  • stetoskopy pediatryczne – medyczne stetoskopy tego rodzaju są wykorzystywane do badania dzieci. Ich głowica jest najczęściej wykonana z takich materiałów jak stal nierdzewna. Stetoskopy pediatryczne mają także przewód z dwoma kanałami;
  • stetoskopy internistyczne – ten przyrząd jest wykorzystywany nie tylko przez internistów, lecz także studentów medycyny oraz ratowników medycznych. Najpopularniejszy model, jaki jest wykorzystywany przez specjalistów w tej kategorii, to stetoskop rappaport.

Oprócz lekarskich stetoskopów dla ratownika medycznego, pediatry czy anestezjologa, w ofercie hurtowni znajdują się inne podstawowe przyrządy, które pozwalają śledzić stan zdrowia pacjenta. Są nimi ciśnieniomierze manualne, a także ciśnieniomierze automatyczne.

Jaki stetoskop medyczny wybrać?

Warto postawić na wysoką jakość narzędzia – zarówno, jeśli kupuje je doświadczony lekarz, jak i student medycyny. Dobre słuchawki lekarskie gwarantują rzetelne osłuchanie pacjenta, a dzięki ich wysokiej szczelności akustycznej przyszłym medykom łatwiej jest wyczulić się na niepokojące dźwięki dochodzące z wnętrza organizmu. Przed zakupem słuchawek medycznych warto sprawdzić ich parametry techniczne. Jeśli szukasz uniwersalnego modelu, sprawdź, czy dany stetoskop ma w zestawie np. lejki o różnych średnicach, wymienne membrany czy oddzielne kanały akustyczne. Dla pediatrów często ważny jest kolor słuchawek lekarskich: żywa barwa urządzenia potrafi zaciekawić dziecko i zmniejszyć jego poziom stresu podczas badania.

Jak wydłużyć żywotność stetoskopu lekarskiego?

Wybór wysokiej jakości słuchawek medycznych oznacza też, że urządzenie będzie niezawodnie pracowało przez wiele lat. Lekarze polecają zwłaszcza stetoskopy z pierścieniami o właściwościach antykorozyjnych (np. chromowane). Są one dostępne w ofercie naszej hurtowni medycznej Mercant.

Pracownik służby medycznej powinien pamiętać o kilku zasadach podczas użytkowania słuchawek medycznych. Przede wszystkim stetoskop należy regularnie myć i dezynfekować, unikając jednak nadmiaru wody w okolicy membrany i głowicy. Elementy odkręcane, takie jak oliwki, przed przykręceniem należy osuszyć. Stetoskopu nie powinno się nosić bezpośrednio na szyi – wydzielina skóry ma na niego niekorzystny wpływ. W przypadku transportowania urządzenia w torbie warto zadbać o to, by słuchawki lekarskie leżały w niej w oddzielnym pokrowcu.

Stetoskopu medycznego zawsze należy używać ostrożnie. Podczas rozciągania ramion liry warto robić to stopniowo, aby nie nadwyrężyć materiałów, z których jest zrobiona. Wykonując badania nowym stetoskopem, należy spróbować różnych sił nacisku na ciało pacjenta, by wybrać taki poziom, który zapewni najlepszy sygnał akustyczny.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem słuchawek lekarskich?

Jeśli jesteś uczulony na lateks, upewnij się, że dany stetoskop nie ma elementów wykonanych z tego materiału. Większość sprawdzonych producentów zrezygnowało ze stosowania tego surowca i korzysta ze zmiękczonego PCV.

Wybierz stetoskop z miękkimi oliwkami. Nie tylko lepiej uszczelniają one ucho i pozwalają na dokładniejsze osłuchanie pacjenta, lecz także zapewniają wyższy komfort pracy. Upewnij się, że nakładasz ramiona liry na głowę pod prawidłowym kątem – złe nawyki mogą być przyczyną niewygody podczas pracy nawet ze stetoskopem z najwyższej półki.

Kup słuchawki lekarskie o takiej długości drenu akustycznego, z jaką najwygodniej Ci się pracuje. Długość drenu nie ma wpływu na rzetelność osłuchiwania. Obecny standard długości to ok. 56 cm.

Jeśli nie chcesz przepłacać, kup stetoskop lekarski w dobrej hurtowni medycznej online, takiej jak nasza. Dzięki dostawie zakupów prosto pod Twoje drzwi oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też czas. Masz pytania dotyczące oferowanych przez nas stetoskopów lub innych produktów? Skontaktuj się z nami!


 

Cena
Pokaż wyniki (8)
Stetoskopy
Widok:
Dostępność:
Na stronie:
Sortuj po: