Rękawy do sterylizacji

Rękawy do sterylizacji

Znajdujące się w tej kategorii rękawy do sterylizacji powinny znaleźć się w każdym gabinecie, w którym są wykorzystywane przyrządy wielokrotnego użytku. Hurtownia medyczna Mercant zadbała o to, aby wszystkie widniejące w ofercie rękawy do autoklawu spełniały niezbędne normy, a w tym normę EN868-5 oraz oznaczenie CE.

Sterylizacja to proces polegający na usuwaniu wszelkich drobnoustrojów z narzędzi medycznych. Jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków zarówno dla osób wykonujących zawody medyczne, jak i pacjentów. Najczęściej ten proces przeprowadza się w autoklawach, czyli sterylizatorach parowych. Tego rodzaju urządzenia mają zastosowanie nie tylko w placówkach lekarskich czy zabiegowych. Powszechnie wykorzystuje się je również w gabinetach stomatologicznych i kosmetycznych, salonach tatuażu i innych miejscach, w których sterylna czystość ma kluczowe znaczenie.

Rękawy do sterylizacji o szerokim zastosowaniu

W tej kategorii znajdują się rękawy do autoklawu o różnej szerokości, którą dobiera się pod względem poszczególnych narzędzi. Z łatwością można je także przyciąć na wymaganą długość.

Wysokiej jakości rękawy do sterylizacji:

 • są wykonane z laminatu foliowego, dzięki czemu mają dużą odporność na rozerwanie,
 • są przezroczyste, dlatego też łatwo zidentyfikować narzędzie, które się w nich znajduje,
 • nie pylą podczas otwierania,
 • nadają się do sterylizacji nasyconą parą wodną w nadciśnieniu, tlenkiem etylenu lub formaldehydem,
 • są odporne na wilgoć.

Rękawy do sterylizacji przycina się na dowolną długość. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odstępów z każdej strony, a powinny one wynosić od 3 do 5 cm.

Aby przygotować do użytku rękawy do autoklawu, należy:

 • przyciąć rękaw na odpowiednią długość (uwzględniając odstępy po obu stronach),
 • zgrzać jeden bok rękawa (wymagana temperatura zgrzewu to 180–190°C),
 • umieścić narzędzie w rękawie, a następnie zgrzać drugi bok – przy tej czynności należy w miarę możliwości pozbyć się powietrza spomiędzy warstw rękawa.

Rękawy do autoklawu to akcesoria do sterylizacji, które są proste i intuicyjne w użyciu. Alternatywę mogą stanowić dla nich torebki do sterylizacji, których nie trzeba samodzielnie przycinać. Jako hurtownia medyczna Mercant oferujemy także testy i wskaźniki sterylizacji, dzięki którym z łatwością można stwierdzić, czy proces sterylizacji narzędzi przebiegł pomyślnie.

Niezawodne rękawy do sterylizacji w autoklawie

W ofercie hurtowni Mercant można znaleźć rękawy do sterylizacji o różnych rozmiarach. Pozwala to w łatwy sposób dopasować je do indywidualnych potrzeb. Mają one wskaźniki sterylizacji, które zostały nadrukowane na papierze w okolicach zgrzewu, ale poza obszarem załadunku. Dzięki temu odczytanie informacji dotyczących postępu procesu jest o wiele łatwiejsze. Cechy charakterystyczne dla wysokiej jakości rękawów do sterylizacji, które są skuteczne i bezpieczne, to:

 • zmiana wskaźnika z koloru różowego na brązowy przy sterylizacji parą wodną w nadciśnieniu,
 • możliwość sterylizacji tlenkiem etylenu, co skutkuje zmianą zielono-niebieskiego wskaźnika na żółty,
 • wykorzystanie formaldehydu do usuwania drobnoustrojów – w takim przypadku różowy prostokąt zmienia kolor na zielony,
 • zastosowanie materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne działanie wilgoci.

Rękaw do sterylizacji musi być wytrzymały oraz praktyczny w użyciu. Jest to kluczowe dla komfortu przeprowadzania całego procesu.

Sterylizacja w autoklawie – o czym należy pamiętać?

Procedura sterylizacji wielorazowych narzędzi w autoklawie podlega określonym normom. Ich przestrzeganie jest niezbędne ze względu na bezpieczeństwo personelu medycznego oraz pacjentów. Jeszcze przed włożeniem narzędzi do rękawa trzeba je oczyścić z zabrudzeń, a następnie dokładnie osuszyć. Bardzo jest ważna także regularna kontrola sprzętu pod kątem ewentualnych uszczerbków, wgnieceń czy złamań, które mogą negatywnie wpływać na proces sterylizacji. Korzystanie z autoklawów oraz specjalistycznych rękawów pozwala skutecznie usunąć z powierzchni narzędzi wszelkie drobnoustroje, które mogą być groźne dla zdrowia.

Bezpieczna i skuteczna sterylizacja

Oferta hurtowni Mercant obejmuje również inne akcesoria przeznaczone do przeprowadzania sterylizacji, takie jak torebki oraz testy i wskaźniki. Te ostatnie stosuje się wszędzie tam, gdzie korzysta się z urządzeń parowych. Pozwalają one szybko sprawdzić, czy cały proces usuwania zanieczyszczeń zakończył się z sukcesem. Wybierając takie wskaźniki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na ich jakość.

Torebki do autoklawu są dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu można w nich umieścić różne narzędzia, bez względu na ich wielkość. Powinny być one wykonane z wysokiej jakości trwałych materiałów, które będą odporne na rozdarcie oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Cena
Pokaż wyniki (18)
Rękawy do sterylizacji
Widok:
Dostępność:
Na stronie:
Sortuj po: