Rękawice nitrylowe, lateksowe czy winylowe - które wybrać?

2020-11-27

Rękawice nitrylowe, lateksowe, a może winylowe? Na które najlepiej się zdecydować? Obecnie rynek ma wiele do zaoferowania i produkty, które niegdyś były kupowane przez placówki medyczne oraz zakłady produkcyjne, dzisiaj, w dobie pandemii, cieszą się ogólnym zainteresowaniem. W poniższym tekście pokrótce przedstawimy Ci, czym tak właściwie charakteryzuje się dany rodzaj rękawic. 

Rękawiczki lateksowe 

Kupowane w kartonikach po kilkanaście sztuk rękawice lateksowe coraz częściej widoczne są na dłoniach osób w przestrzeni publicznej. Dzięki nim drobnoustroje nie przedostają się na dłonie i tym samym nie są one przenoszone. Rękawiczki lateksowe nie są drogim produktem i są biodegradowalne. Często są pudrowane od wewnątrz, dzięki czemu łatwo się je zakłada - pamiętać trzeba jednak o tym, że puder może wysuszać skórę i zostawia ślady po zdjęciu rękawiczki. 

Rękawice lateksowe doceniane są za to, że dopasowują się i przylegają do dłoni, dzięki czemu bez problemu można wykonywać w nich precyzyjne ruchy, co jest niezwykle ważne w przemyśle oraz w placówkach medycznych. Minusem jednak jest fakt, że niszczą się one pod wpływem rozpuszczalników, olei, lakierów czy też tłuszczy. Niektóre osoby mogą być również uczulone na lateks, przez co automatycznie nie mogą ich używać. 

Rękawiczki nitrylowe

W przeciwieństwie do lateksowych rękawice nitrylowe nie wywołują alergii i nie powodują również odparzeń, dzięki czemu długo można je nosić.  Często decydują się na nie osoby o delikatnej skórze dłoni. Do produkcji rękawiczek nitrylowych używa się kauczuku syntetycznego, przez co niestety nie są one biodegradowalne. 

Po rękawice nitrylowe chętnie sięga się w zakładach produkcyjnych, jak i w placówkach służby zdrowia - nie bez powodu nazywane są często “medycznymi”. W przeciwieństwie do swoich lateksowych odpowiedniczek są o wiele bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, rozdarcia, czy też środki chemiczne i lakiernicze. Mimo tego, że rękawice nitrylowe przylegają do dłoni, to są one mniej podatne na rozciąganie. 

Rękawiczki winylowe

Dużą popularnością cieszą się również rękawice winylowe - w porównaniu z lateksowymi oraz nitrylowymi są one najtańszym wyborem. Jak sama nazwa wskazuje do ich produkcji używa się winylu (tworzywa PCV), przez co nie należą one do grupy biodegradowalnych. Rękawiczki winylowe wykazują się jednak innymi właściwościami, a w tym antystatycznymi, jak i odpornością na tłuszcze. 

W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek rękawice winylowe nie przylegają do skóry i dostępne są w kilku rozmiarach - trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże mogą zsuwać się z rąk. Są one najczęściej przezroczyste i występują zarówno w wersji pudrowej, jak i bezpudrowej. Rękawiczki winylowe nie powodują również odparzeń. Przez to, że nie są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, często rezygnują z nich zakłady produkcyjne, czy też placówki medyczne. Obecnie jednak często sięga się po nie, idąc np. na zakupy.  

Czym jeszcze mogą różnić się między sobą rękawiczki?

W obecnych czasach producenci rękawic nitrylowych, lateksowych, jak i winylowych prześcigają się między sobą, chcą zwrócić na siebie uwagę potencjalnego klienta. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, czy nabywa się produkt “klasyczny”, czy też wzbogacony o jakiś element. Niektóre z rodzajów rękawiczek mogą:

  • posiadać wewnątrz puder, jednak nie muszą, 
  • być wypełnione pudrem lub talkiem,
  • być zapachowe,
  • dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, 
  • być dodatkowo pokryte kolagenem oraz alantoiną, dzięki czemu mniej podrażniają skórę, 
  • posiadać dodatkowe wzmocnienia. 

W zależności od swoich potrzeb każdy, po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, z pewnością będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednie rękawice. Jako hurtownia medyczna zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą. Wśród polecanych produktów, które są sygnowane logiem znanych producentów, znajdują się również rękawice diagnostyczne i wiele innych.