W jakich sytuacjach zakłada się wenflon?

2023-06-13
Wenflon to potoczna nazwa jednorazowej kaniuli dożylnej (z ang. venflon). Mówiąc najbardziej obrazowo, jest to plastikowa rurka zakończona portem, którą umieszcza się bezpośrednio w żyle pacjenta, by móc podawać mu leki, kroplówki czy pobierać krew do badań.

Wenflon to potoczna nazwa jednorazowej kaniuli dożylnej (z ang. venflon). Mówiąc najbardziej obrazowo, jest to plastikowa rurka zakończona portem, którą umieszcza się bezpośrednio w żyle pacjenta, by móc podawać mu leki, kroplówki czy pobierać krew do badań. Wenflon pozostaje w żyle do 72 godzin, a czasami dłużej. Dzięki niemu pacjent unika codziennego, wielokrotnego wkłuwania się w ciało i wiążącego się z tym dyskomfortu. Plastikowa rurka pozostająca w żyle jest też o wiele bezpieczniejsza niż igła: cechuje się wysoką elastycznością, nie ma więc ryzyka jej złamania się i pozostania w naczyniu krwionośnym.

Co to jest wenflon?

Wenflon składa się z: plastikowej mandruli (rurki), igły, którą wprowadza się ją do żyły, a następnie wyrzuca oraz niedużej struktury z zastawką, przez którą podawane są leki. Jak działa wenflon? To proste: preparaty medyczne podaje się do zastawki za pomocą strzykawki lub kroplówki.

Wenflony różnią się od siebie rozmiarami. Pracownik medyczny dobiera odpowiedni rozmiar wenflonu do wieku, wagi i widoczności żył u pacjenta. Dla ułatwienia produkty oznacza się kolorami. Wyliczając od tych o najmniejszej średnicy, wenflony otrzymują kolory:

  • fioletowy, żółty (używane głównie w pediatrii);
  • niebieski (pediatra, geriatria, onkologia);
  • różowy (płynoterapie, infuzje dożylne);
  • zielony (transfuzje krwi, operacje, resuscytacja płynowa);
  • biały (agresywna resuscytacja płynowa, transfuzje krwi, pacjenci po wypadkach i operacjach);
  • szary (jak wyżej);
  • pomarańczowy (do podawania preparatów krwiopochodnych pacjentom w najcięższym stanie);
  • czerwony (do podawania preparatów krwiopochodnych pacjentom w najcięższym stanie, zwłaszcza wtedy, gdy muszą one zostać podane szybko).

Im większa średnica wenflonu, tym większym przepływem płynów (podawany przez producentów w ml/min) się on charakteryzuje. Dla przykładu: żółty wenflon zapewnia przepływ płynu wynoszący ok. 20 ml/min, a pomarańczowy – ok. 240 ml/min.

Powikłanie po wenflonie

Gdzie i jak zakłada się wenflon?

Założenie wenflonu nie trwa długo i nie sprawia większego dyskomfortu niż np. pobranie krwi. Najczęściej wkłucie wenflonu znajduje się na grzbiecie ręki, w zgięciu łokciowym lub na przedramieniu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by założyć wenflon w innym miejscu ciała, np. na kończynie dolnej (często stosowana procedura u małych dzieci). Ważne, by w danym miejscu nie było żadnej infekcji lub stanu zapalnego.

Zakładanie wenflonu przeprowadza się z zachowaniem najwyższej higieny w jednorazowych rękawiczkach. Rozpoczyna się od nałożenia elastycznej opaski powyżej miejsca wkłucia, by żyła poszerzyła się od gromadzącej się krwi. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować. Wenflon wyjmuje się z jałowego opakowania, przepłukuje solą fizjologiczną (by sprawdzić jego drożność) i wkłuwa igłę w żyłę, a następnie stopniowo ją wysuwa, zastępując ją plastikową rurką. Gdy rurka znajdzie się w żyle, można już podać lek lub zamknąć nieużywany port załączonym do wenflonu koreczkiem. Wenflon dodatkowo zabezpiecza się specjalnym plastrem, a następnie bandażem (w celu zachowania higieny i aby pacjent przypadkowo go nie wyrwał).

Jak długo może być wenflon w żyle? Standardowo, aby nie doszło do powikłań, wenflon pozostawia się w żyle maksymalnie przez 72 godziny. W wyjątkowych przypadkach (np. przy osłabieniu żył po chemioterapii) czas ten może być wydłużony – wenflon wymaga jednak wtedy regularnej obserwacji, by nie pojawiły się skrzepy, które mogą doprowadzić do zablokowania rurki w żyle pacjenta.

Kiedy konieczne jest założenie wenflonu?

Wenflon okazuje się niezastąpionym wynalazkiem w wielu przypadkach, zarówno podczas mniej inwazyjnych zabiegów, jak i w sytuacjach ratujących życie. Najczęściej używa się go:

  • podczas regularnego dożylnego podawania leków i kroplówek (w szpitalu i poza nim);
  • w trakcie operacji;
  • przy nawadnianiu i karmieniu pozajelitowym;
  • podczas transfuzji krwi;
  • przy podawaniu kontrastu do badań, które tego wymagają;
  • w sytuacjach zagrożenia życia (np. odwodnienie).

Czym jest wenflon?

Problem z wkłuciem wenflonu

Wkłucie wenflonu zawsze powinno znaleźć się w żyle. Do niektórych zabiegów medycznych używa się kaniul tętniczych, które zakłada się, jak sama nazwa wskazuje – w tętnicy. Jeśli pracownik służby zdrowia przypadkiem wkłuje się wenflonem w tętnicę, szybko to zauważy. Krew zacznie się cofać, a nawet wypychać rurkę wenflonu. W tym przypadku wenflon należy usunąć, a krwawiącą tętnicę ucisnąć.

W przypadku części pacjentów istnieją przeciwwskazania do założenia wenflonu. Do tej grupy należą przede wszystkim dzieci ze słabą widocznością żył, wcześniaki i maluchy wyjątkowo pobudzone ruchowo. Czasami tej procedury unika się również u osób otyłych oraz odwodnionych.

Trzeba też pamiętać, że każdy ma indywidualne predyspozycje do tego, z jaką łatwością da się wkłuć wenflon. Część pacjentów cechuje się naczyniami krwionośnymi schowanymi nieco głębiej pod skórą, niektórym żyły „chowają się” w sytuacjach stresowych. Jeszcze inni źle reagują na zabiegi iniekcyjne – do założenia wenflonu niezbędna może wtedy okazać się dobra atmosfera i zadbanie o samopoczucie pacjenta.

W nowoczesnych klinikach wykorzystuje się urządzenia do wykrywania żył emitujące promieniowanie podczerwone pochłaniane przez nieutlenioną hemoglobinę we krwi. Dzięki takiemu skanerowi, personel medyczny może bez trudu odróżnić tętnicę od żyły i wykonać bardzo precyzyjne wkłucie. W Polsce jednak ten sprzęt spotyka się stosunkowo rzadko.

Powikłania po wenflonie

Powikłania po wenflonie zdarzają się zazwyczaj wtedy, gdy zbyt długo pozostawał on w ciele pacjenta lub gdy zakładająca go osoba nie zachowała najwyższych standardów higieny. Pacjenci o słabych żyłach z reguły są bardziej narażeni na powikłania.

Po założeniu wenflonu mogą oni odczuwać ból w okolicy jego wkłucia oraz zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk. Mogą pojawić się siniaki lub krwiaki oraz stwardnienie naczynia krwionośnego. W skrajnych przypadkach (niezwykle rzadkich) może dojść do zatkania naczynia, zatoru powietrznego czy martwicy tkanek.

Warto jednak pamiętać, że zakładanie wenflonu to standardowa i popularna procedura w szpitalach, do poważniejszych powikłań dochodzi więc wyjątkowo rzadko. Doświadczona pielęgniarka poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu, a dyskomfort będzie odczuwalny tylko przez chwilę.

Przy zakładaniu wenflonu warto zapytać personelu, jak zminimalizować powikłania widoczne po jego zdjęciu. Specjaliści polecają m.in. stosowanie maści z arniki, nagietka czy kasztanowca. Preparaty te przyspieszą też gojenie się ewentualnych siniaków i krwiaków.