Jak wygodnie nosić worek na mocz?

2023-06-22
Niektórzy pacjenci podczas leczenia lub diagnostyki wymagają tzw. cewnikowania. Cewnikowanie polega na wprowadzeniu przez układ moczowy elastycznego drenu do pęcherza, by mógł on odprowadzać mocz do specjalnego woreczka, który pacjent będzie zmuszony nosić przy sobie.

Niektórzy pacjenci podczas leczenia lub diagnostyki wymagają tzw. cewnikowania. Cewnikowanie polega na wprowadzeniu przez układ moczowy elastycznego drenu do pęcherza, by mógł on odprowadzać mocz do specjalnego woreczka, który pacjent będzie zmuszony nosić przy sobie. Co warto wiedzieć o samym zabiegu cewnikowania? Jak przymocować worek na mocz? Jak go opróżniać? Wszystko wyjaśniamy w poniższym wpisie.

Życie z workiem na mocz – co trzeba wiedzieć?

Cewnikowanie może wiązać się z infekcjami układu moczowego, jeśli pacjent skrupulatnie nie zadba o higienę. Jest ona kluczowa do tego, by życie z workiem na mocz nie kojarzyło się dyskomfortem, bólem i poważnymi powikłaniami. O czym przede wszystkim trzeba pamiętać?

  1. Przed (i po) dotknięciem cewnika i worka na mocz zawsze należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem. Pielęgnację najlepiej przeprowadzać w jednorazowych rękawiczkach.
  2. Utrzymanie higieny okolic intymnych jest niezwykle ważne. Podczas zabiegów higienicznych należy dokładnie myć zewnętrzną część cewnika i ujście cewki.
  3. Worek na mocz należy nosić poniżej pęcherza moczowego.
  4. Worek trzeba opróżniać, gdy będzie wypełniony w 2/3 objętości lub raz na 24 godziny.
  5. Worek należy opróżniać za pomocą zaworu spustowego, a co 3 dni zmienić na nowy.
  6. Trzeba zadbać o to, by dzienne spożycie wody wynosiło co najmniej 2 litry.

Jak wygodnie nosić cewnik?

Aby cewnik nie sprawiał codziennego dyskomfortu, należy regularnie sprawdzać jego ułożenie. Nie może on być zagięty ani skręcony – mocz powinien swobodnie spływać do woreczka.

Jak powinno się nosić woreczek na mocz?

Warto dowiedzieć się też, jak wygodnie nosić worek na mocz. Przede wszystkim trzeba pamiętać, o tym, że musi się on znajdować poniżej pęcherza, by płyn mógł swobodnie spływać. Jeśli proces ten będzie utrudniony, może dojść do cofania się moczu, a co za tym idzie – groźnych infekcji układu moczowego.

Z tego powodu lekarze zalecają noszenie woreczka na nodze, na specjalnie do tego celu zaprojektowanych paskach mocujących. Na rynku są dostępne też worki na mocz mocowane bezpośrednio na nogę, niewymagające zakładania dodatkowych pasków.

Życie z workiem na mocz

Gdzie umieścić worek na mocz w pozycji leżącej?

Gdy pacjent kładzie się do łóżka, worek na mocz powinien umieścić na jego ramie, najlepiej na specjalnym haku. Dzięki niemu worek znajdzie się poniżej pęcherza. Hak z woreczkiem nie może znajdować się zbyt daleko, aby nie ograniczać pacjentowi zmian pozycji w łóżku. Odradza się kładzenie woreczka na łóżku. Po pierwsze, płyn nie będzie mógł swobodnie do niego spływać, a po drugie – istnieje ryzyko, że pacjent przygniecie go własnym ciałem.

Jak opróżnić worek na mocz z zaworem poprzecznym?

Najczęściej spotykane worki na mocz to produkty z zaworem poprzecznym (typu T). Opróżnianie worka należy zacząć oczywiście od dokładnego umycia rąk i założenia rękawiczek jednorazowych. Pod zawór należy podstawić naczynie, do którego wyleje się zawartość worka, a następnie zwolnić zacisk zaworu. Po opróżnieniu worka należy zdezynfekować końcówkę spustu za pomocą gazika. Mocz można wylać do ubikacji.

W sklepach medycznych są dostępne również worki z innymi typami zaworów, jednak ich opróżnianie jest równie łatwe, a procedura wygląda bardzo podobnie.

Jak wymienić worek na mocz?

Wymiana worka na mocz nie jest trudna, lecz wymaga zachowania szczególnej higieny. Po założeniu rękawiczek jednorazowych należy zacisnąć cewnik przez kompres jałowy i rozłączyć go z drenem worka. Końcówkę cennika należy następnie zdezynfekować i połączyć z jałowym zestawem do odprowadza moczu, a stary worek wyrzucić. Po umieszczeniu nowego worka na nodze pacjenta (lub ramie łóżka) należy ponownie zdezynfekować cewnik i podłączyć go do worka. Ważne, by zapisać datę wymiany worka na mocz.

Dlaczego mocz leci obok cewnika?

Pacjent z cewnikiem w domu zazwyczaj niepokoi się, gdy zauważy, że mocz przedostaje się obok cewnika. Warto skonsultować to z lekarzem. Być może cewnik przecieka „tylko” przez skurcze pęcherza moczowego lub podczas parcia przy oddawaniu stolca. Możliwe jest też to, że zatkał się lub zagiął, co utrudnia prawidłowy przepływ moczu. Jeśli został źle dobrany lub po prostu się wysunął, cewnikowanie będzie trzeba powtórzyć.

Co powinno zaniepokoić pacjenta z workiem na mocz?

Bardzo ważne jest, by pacjent z cewnikiem obserwował wygląd moczu. Jeśli przybierze on ciemny kolor, będzie to prawdopodobnie oznaczać, że powinien on pić więcej wody. Jeśli w moczu pojawi się krew, pacjent powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Do kontaktu ze specjalistą powinny go skłonić takie objawy jak ból brzucha, gorączka, dreszcze czy brak moczu w woreczku po 4 godzinach od założenia cewnika i uczucie parcia na pęcherz. Może okazać się, że cewnik został źle założony lub doszło do zakażenia dróg moczowych i konieczna będzie interwencja lekarza.

Jak ograniczyć ryzyko zakażenia dróg moczowych?

Pacjentom z workiem na mocz zaleca się picie napojów zawierających witaminę C. Wpływa ona na obniżenie pH moczu, co przekłada się na mniejsze ryzyko zakażenia. Część lekarzy zalecając założenie cewnika, przepisuje pacjentowi leki o właściwościach odkażających, by zredukować możliwość zakażenia do minimum. Bardzo ważne jest to, by pacjent pił co najmniej 2 litry wody dziennie i utrzymywał zdrowy poziom nawodnienia organizmu, co również może zapobiec niechcianym infekcjom.

Tu jeszcze raz należy podkreślić znaczenie higieny podczas codziennej toalety, wymiany worka na mocz i jego opróżnianiu. Worka absolutnie nie powinno się odłączać od cewnika bez potrzeby.