Sterylizacja narzędzi w gabinecie stomatologicznym - jak powinna wyglądać?

2021-08-27

Właściwa i skuteczna sterylizacja w gabinecie stomatologicznym to podstawa. Lekarz poza zakładami opieki zdrowotnej jest zobowiązany w szczególności o nią zadbać. Prowadzenie własnego gabinetu stomatologicznego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i obowiązkiem przeprowadzania sterylizacji narzędzi, materiałów medycznych, sprzętów oraz dekontaminacji materiałów biologicznych.

Co to jest sterylizacja?

Jak wiadomo sterylizacja narzędzi stomatologicznych to obowiązek wszystkich stomatologów. Właściwie przeprowadzona zapewnia bezpieczeństwo zarówno personelowi medycznemu, jak i samym pacjentom. Pamiętajmy, że w samej jamie ustnej znajduje się nawet do 700 drobnoustrojów, a w tym pierwotniaków, grzybów, wirusów, czy też bakterii. Pracując z zębami nie można dopuścić do ich rozprzestrzenienia się!

Właśnie dlatego sterylizacja narzędzi w gabinecie stomatologicznym jest tak istotna! Dzięki niej można z danej powierzchni pozbyć się wszystkich drobnoustrojów - zarówno form wegetatywnych, jak i ich przetrwalników. 

Sterylizacja narzedzi w gabinecie stomatologicznym

Zatem co to jest dezynfekcja? Tak samo jak sterylizacja pozwala ona zwalczyć wszelkie formy wegetatywne drobnoustrojów, niekoniecznie jednak ich przetrwalniki. Nie oznacza to jednak, że jest ona mniej ważna! Zanim narzędzia stomatologiczne trafią do sterylizacji, muszę uprzednio przejść proces dezynfekcji. W tym celu zanurzane są one w specjalnym roztworze. Należy pamiętać o tym, że środki do dezynfekcji to płyny, których należy używać zgodnie z ich przeznaczeniem. Zbyt długie trzymanie w nich narzędzi może prowadzić do korozji. 

Jakie są metody sterylizacji narzędzi stomatologicznych?

Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym może być przeprowadzana na kilka sposobów w zależności od posiadanego sprzętu. Wyróżnia się trzy metody, dzięki którym da się przeprowadzić skuteczną sterylizację:

  • chemiczno-fizyczną - w tej kategorii znajduje się sterylizacja formaldehydowa, a także gazowa tlenkiem, 
  • fizyczno-termiczną - w tym przypadku sterylizacja odbywa się przy użyciu pary wodnej lub też gorącego powietrza, 
  • fizyczno-nietermiczną - jedna z popularniejszych metod, gdzie używa się promieni jonizujących. 

Nie da się ukryć, że sterylizacja narzędzi stomatologicznych jest dużo prostsza przy użyciu odpowiednich autoklawów - specjalnych urządzeń, które w szybki sposób przeprowadzają niezbędne procesy fizyczne, prowadząc do wyjałowienia narzędzi. 

Jak przebiega proces sterylizacji narzędzi stomatologicznych?

Sterylizacja narzedzi w gabinecie stomatologicznym2

Każda sterylizacja narzędzi stomatologicznych odbywa się wedle ściśle ustalonego procesu, który rozpoczyna się od dokładnego mycia. Jeżeli dany sprzęt składa się z kilku elementów, to należy je rozkręcić. Następnie dochodzi do zanurzenia w specjalnym preparacie myjąco-dezynfekującym (podczas tej czynności należy stosować się do zaleceń producenta roztworu). Kolejnym krokiem jest wymycie narzędzi, a następnie, gdy jest taka konieczność, poddanie ich sterylizacji.

Jako hurtownia medyczna zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna dla stomatologów jest skuteczna dezynfekcja oraz sterylizacja. Właśnie dlatego w naszej ofercie umieściliśmy powszechnie używane roztwory, takie jak:

  • Viruton Bohr firmy MediSept - zalecany do wierteł, frezów kostnych, narzędzi ściernych i polerujących, gumek silikonowych, płytek ceramicznych, narzędzi do leczenia kanałowego, 
  • Stabimed Fresh B.Braun - wydajny koncentrat do mycia i dezynfekcji narzędzi medycznych, w tym chirurgicznych oraz endoskopów, 
  • Aniosyme DD1 Anios - trójenzymatyczny preparat Aniosyme DD1 przeznaczony do manualnego mycia i dezynfekcji narzędzi lekarskich w tym także do endoskopów,
  • GIGAZYME X-TRA Schulke - niezwykle skuteczny preparat myjąco-dezynfekujący, przeznaczony do manualnego przygotowywania narzędzi i endoskopów giętkich do ponownego użytku.