Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji - krok po kroku

2021-08-27

Odpowiednio przygotowana instrukcja mycia rąk to zestaw ścisłych wytycznych, które mają za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo i ustrzec przed drobnoustrojami, przenoszonymi się dzięki naszym dłoniom. Mimo tego, że w czasach pandemii jest to oczywiste, to wciąż sporo osób nadal nie wie, jak myć ręce. Temat ten jest na tyle istotny, że uregulowany został on nawet przez polskie prawo.

Co to jest dezynfekcja?

Z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk można spotkać się w wielu miejscach. Duże, obrazowe plansze, wywieszane są nie tylko w placówkach medycznych, ale i w miejscach użyteczności  publicznej. To, jak prawidłowo myć ręce, jest ważnym zagadnieniem, którym interesują się polskie, jak i zagraniczne instytucje, np. WHO, G.A.J Ayliffe, CEN, czy też Dział Ochrony Pracy i Środowiska

Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie umyć ręce, w pierwszej kolejności przybliżymy co to jest dezynfekcja. Jest ona niezwykle ważna! Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że na dłoniach - na każdym centymetrze kwadratowym - znajduje się nawet do 5 milionów drobnoustrojów, które regularnie należy zwalczać. 

Dezynfekcja rąk - proces ten możemy nazwać również odkażaniem. Podczas niego nie trzeba używać wody - wystarczy sięgnąć po przeznaczony do tego celu preparat, w którego składzie znajduje się przeważnie odpowiednie stężenie alkoholu. Poprawnie przeprowadzona dezynfekcja zwalcza drobnoustroje na dłoniach, jednak w przeciwieństwie do sterylizacji, nie jest ona w stanie uporać się z ich przetrwalnikami. 

Jak myć ręce skutecznie i prawidłowo?

Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji - krok po kroku

Jak widać prawidłowa dezynfekcja rąk jest niezwykle istotna. Nie należy jednak bagatelizować również mocy tradycyjnego mydła i wody! Zatem jak prawidłowo myć ręce? Przede wszystkim:

  • w każdej instrukcji mycia rąk znajduje się informacja, że czynność tą powinno się wykonywać minimum przez 30 sekund. Tylko wtedy będzie się miało pewność, że dłonie zostaną praktycznie w 100% oczyszczone z drobnoustrojów, 
  • po umyciu rąk trzeba starannie je wysuszyć - higienicznie jest to robić przy użyciu ręcznika papierowego. Nie należy pomijać tego etapu, gdyż wilgotne dłonie przyczyniają się do rozwoju drobnoustrojów. 

Instrukcja dezynfekcji rąk

Procedura mycia i dezynfekcji rąk jest ściśle określona oraz powielana. Stosując się do niej trzeba pamiętać o kilku podstawowych punktach:

  1. należy pobrać odpowiednią ilość preparatu - przy zbyt małej ilości istnieje ryzyko, że dłonie nie zostaną odpowiednio zdezynfekowane, 
  2. podczas dezynfekcji nie można zapomnieć o strefach trudnodostępnych, takich jak przestrzeń pod paznokciami, które wraz z opuszkami palców warto jest zanurzyć w preparacie przynajmniej na 5 sekund
  3. na każdej instrukcji dezynfekcji rąk wyszczególniony jest etap pocierania dłoni - zarówno od strony wewnętrznej, jak i od strony grzbietów,  
  4. zgodnie z instrukcją dezynfekcji rąk nie można również zapomnieć o przeplocie palców, 
  5. sporo uwagi należy również poświęcić kciukom, a także przestrzeni między palcami.

Podsumowanie

Instrukcja mycia rak i dezynfekcji - krok po kroku

Wyjaśniliśmy jak dokładnie myć ręce oraz jak wygląda instrukcja dezynfekcji rąk. Zasady te należy wcielać w życie w szczególności podczas przebywania w miejscach publicznych, w placówkach medycznych, czy też po powrocie do domu. Instrukcja mycia rąk powinna być również zawsze wcielana w życie przed przystąpieniem do gotowania, czy też spożywania posiłku. 

Jako hurtownia medyczna wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i oferujemy profesjonalne środki do dezynfekcji oraz preparaty, dzięki którym może być przeprowadzona skuteczna sterylizacja. Wśród wielu propozycji nie mogło zabraknąć takich produktów, jak roztwór Desderman Care, Velodes Soft, czy też żel Soft-Man i Viscorub.