Udar słoneczny - objawy, przyczyny, jak go unikać?

2022-07-20

W okresie wakacyjnym dzieci oraz osoby starsze są w szczególności narażone na występowanie udaru słonecznego. Stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia i życia, co oznacza, iż należy podjąć szereg działań, które pozwolą osobie poszkodowanej powrócić do pełni sił. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy dookoła nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc, a w tym wypadku liczy się szybkość działania. Jako że wakacje zostały już oficjalnie rozpoczęte, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak postępować podczas udaru cieplnego. Czym jest udar słoneczny i jak go rozpoznać?

Czym jest udar słoneczny?

Ochrona przeciwsłoneczna, gdy temperatury na zewnątrz wskazują na 30°C, a nawet i więcej, to absolutna konieczność. Nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych promieni UVA i UVB przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia skóry, a także do bolesnych oparzeń, którym możemy zapobiec, stosując wysokiej jakości kremy ochronne z filtrem SPF. Na tym jednak nie koniec! Przebywanie na słońcu w upalne dni może w najgorszym wypadku prowadzić do udaru słonecznego. Jest to stan przegrzania organizmu, na skutek czego dochodzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji. Organizm zaczyna wówczas tracić wodę oraz elektrolity, przez co staje się osłabiony.

Udar słoneczny powinien natychmiast was zaalarmować. I choć grupą szczególnie narażoną na przegrzanie organizmu są dzieci i osoby w wieku senioralnym, nie oznacza to, że udar cieplny nie może dotknąć pozostałych urlopowiczów. Promienie słoneczne bywają niekiedy złudne, co sprawia, że rezygnujemy ze stosowania kremów SPF, a jeśli połączymy wakacyjny relaks z alkoholem nawet w mniejszych ilościach lub zmagamy się z chorobami układu krwionośnego, cukrzycą lub nadwagą – ryzyko wystąpienia udaru słonecznego znacząco wzrasta.

Jak rozpoznać udar słoneczny?

Udar słoneczny może objawiać się w różnoraki sposób w zależności od ogólnej kondycji organizmu lub intensywności ekspozycji na słońce. Należy też mieć na uwadze, że kilkulatek inaczej zareaguje w związku z przegrzaniem organizmu aniżeli osoba dorosła. Wskazane jest zatem, by podczas urlopu wakacyjnego stosować środki ochronne, które zminimalizują ryzyko wystąpienia udaru słonecznego.

Jak objawia się udar słoneczny? Do głównych symptomów należą:

  • nudności, wymioty i problemy z oddawaniem moczu,
  • oparzenie skóry i podwyższona temperatura ciała,
  • silny ból głowy i zawroty,
  • utrata przytomności,
  • sztywność karku,
  • dezorientacja i niepokój,
  • nadmierna potliwość i dreszcze.

Wskazane wyżej objawy nie u każdego występują. Niemniej jednak pod żadnym pozorem nie wolno ich bagatelizować, gdyż w najgorszym wypadku mogą doprowadzić do hospitalizacji. Należy zatem bacznie obserwować naszych bliskich i reagować, gdy zauważymy niepokojące symptomy.

Postępowanie podczas udaru słonecznego – to należy wiedzieć

Pomimo stosowania środków ochronnych, uniknięcie udaru słonecznego nie zawsze jest możliwe. Wówczas należy podjąć specjalistyczne środki i czym prędzej pomóc osobie poszkodowanej. Konieczne jest przeniesienie jej w zacienione miejsce. Jeżeli poszkodowany będzie wciąż przebywał na słońcu, objawy mogą ulec znacznemu nasileniu. Dopiero wówczas można podjąć dalsze działania. Co robić, gdy doszło do udaru słonecznego?

W przypadku udaru słonecznego kluczowe jest złagodzenie występujących objawów. Rozgrzane ubrania zdejmujemy, ciało natomiast schładzamy z użyciem okładów. Z pomocą tutaj przyjdą bandaże elastyczne lub gaza jałowa, które doskonale pochłaniają wodę. Zimne okłady należy co chwilę ponownie schładzać, żeby rzeczywiście mogły spełnić swoją funkcję. Jeśli poszkodowany odzyskał przytomność, należy zadbać o optymalne nawodnienie organizmu. Gdyby natomiast okazało się, że powyższe działania nie przynoszą efektów, trzeba koniecznie wezwać karetkę pogotowia. Każdy organizm inaczej reaguje na udar słoneczny, o czym warto pamiętać, planując urlop wakacyjny.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, oprócz stosowania kremów ochronnych z filtrem SPF, zakłada również noszenie nakrycia głowy i unikanie wychodzenia na zewnątrz w godzinach popołudniowych. To właśnie wtedy słońce najmocniej oddziałuje na nasz organizm, nawet jeśli pozostaje za chmurami. Lepiej zapobiegać niż leczyć!