Wyposażenie torby ratowniczej – czego nie może w niej zabraknąć?

2022-07-26

Ratownicy medyczni mają za zadanie nieść specjalistyczną pomoc w sytuacjach nagłego zagrożenia życia bądź w momentach, kiedy zaobserwowane zostały symptomy prowadzące do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Praca ratowników medycznych jest bardzo ważna, a wręcz nieoceniona! Aby jednak mogła być efektywna, tym samym osoby poszkodowane mogły otrzymać niezbędną pomoc medyczną, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie torby ratowniczej. Jak skompletować torbę ratownika medycznego i czego nie może w niej zabraknąć? Sprawdzamy.

Torba ratownicza – czym jest i kiedy jest niezbędna?

Ratowanie życia osób poszkodowanych to bardzo odpowiedzialne, a zarazem niosące ze sobą ogromną satysfakcję zadanie. Ratownicy medyczni każdego dnia są świadkami sytuacji różnego kalibru, podczas których poszkodowani znajdują się w stanie krytycznym, a doznane obrażenia stanowią realne zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. Wspominamy o tym dlatego, że wyposażenie torby ratowniczej nie pozostaje bez znaczenia dla wykonywanych każdego dnia procedur medycznych. Torba medyczna powinna nie tylko być wykonana ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale również być pojemna i posiadać przegrody, w których umieszczone zostaną podstawowe akcesoria medyczne do ratowania życia pacjenta.

Rosnące zapotrzebowanie na najwyższej klasy sprzęt dla ratowników medycznych przyczyniło się do powstania kilku rozwiązań ułatwiających codzienną pracę. Ratownicy najczęściej stosują ampularium medyczne służące do przechowywania leków oraz plecaki i torby medyczne. My pragniemy skupić się na ostatnim rozwiązaniu i wskazać wam najważniejsze akcesoria, które musi zawierać torba ratownika medycznego.

Wyposażenie torby ratowniczej – to musi się w niej znaleźć

Torba ratownicza nie jest co prawda zbyt poręczna w codziennym użytku, a to za sprawą znajdującego się w niej wyposażenia. Faktem jest jednak to, że wysokiej jakości torba medyczna pomieści niezbędny sprzęt i akcesoria bez obawy o ich stłuczenie czy zgniecenie. Dodatkowe przegrody, które można znaleźć w środku, ułatwiają natomiast odnalezienie potrzebnego w danym momencie sprzętu.

Wyposażenie torby ratownika medycznego jest ściśle regulowane w przepisach prawnych, co oznacza, że torba w ratownictwie wodnym zostanie zaopatrzona w inne materiały pierwszej pomocy aniżeli torba w ratownictwie lądowym. Uważamy jednak, że trzeba wspomnieć o jednej bardzo ważnej kwestii – otóż pewne akcesoria medyczne znajdują się w każdej torbie bez względu na charakter pracy.

Poniżej znajdują się najważniejsze akcesoria, których nie może zabraknąć w torbie medycznej.

  • Podstawowe materiały opatrunkowe – plastry z opatrunkiem chłonnym, przylepce na szpulce, opatrunek indywidualny typu W, kompresy jałowe, gaza jałowa, woda utleniona, opatrunki hydrożelowe, koc ratunkowy, opaski dziane i elastyczne, chusta trójkątna bawełniana.
  • Specjalistyczny sprzęt ratunkowy – atraumatyczne nożyczki ratownicze, maska do sztucznego oddychania, defibrylator, rurka ustno-gardłowa, filtr nawilżający-oddechowy przeciwbakteryjno-przeciwwirusowy, resuscytator z maską, zestaw do płukania oka, pulsoksymetr, jednorazowy kołnierz szyjny, unieruchamiające szyny Kramera.

Wskazane przez nas akcesoria stanowią podstawowe wyposażenie torby ratowniczej. Warto mieć jednak na uwadze, że lista ta może ulec wydłużeniu w zależności od charakteru podejmowanych procedur medycznych.

Torba ratownika medycznego – środki ochrony indywidualnej

Torba ratownika medycznego wyposażona zgodnie z obowiązującymi regulacjami to absolutna konieczność. Nie zapominajmy jednak, że ratownicy medyczni muszą mieć też dostęp do środków ochrony indywidualnej. Zanim wykwalifikowany personel medyczny rozpocznie procedurę medyczną, musi bezwzględnie zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Torba medyczna musi zatem zawierać ochronne rękawiczki jednorazowe, maseczki ochronne FFP2 i FFP3 oraz płyn do dezynfekcji rąk o wysokim stężeniu alkoholu.

Wskazane jest, aby znalazły się w niej też czerwone worki na odpady medyczne, worek z zamknięciem na amputowane części ciała oraz folia do przykrywania zwłok. Tym sposobem ratownik medyczny zyska pewność, że wszelkiego rodzaju czynności medyczne będą mogły zostać przeprowadzone w sposób prawidłowy.