Laparoskopia – na czym polega taki zabieg?

2022-07-12

Laparoskopia to stosunkowa nowa technika operacyjna, która pozwala dostać się do jamy brzusznej pacjenta za pomocą specjalnego przyrządu w celu przeprowadzenia niezbędnej diagnostyki lub pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Jako metoda mało inwazyjna i nieobciążająca organizmu pacjenta, nie wymaga otwierania powłoki skórnej w obrębie jamy brzusznej, co przekłada się na szybki okres rekonwalescencji. Na czym polega laparoskopia i jakie istnieją wskazania do jej przeprowadzenia u pacjenta?

Laparoskopia – na czym polega?

Chirurgia laparoskopowa to rodzaj zabiegu operacyjnego, który jeszcze kilkanaście lat temu służył wyłącznie do diagnostyki. Wraz z rozwojem medycyny okazało się jednak, że laparoskopia może skutecznie zastąpić inwazyjne zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej. Nie obciąża zatem organizmu pacjenta, a za pomocą kilku drobnych nacięć można przeprowadzić zaplanowaną procedurę medyczną. Laparoskopia polega bowiem na umieszczeniu w ciele pacjenta tzw. laparoskopu, czyli specjalnej rurki, która została wyposażona w źródło światła, teleskop i kamerę. Ta doskonale opracowana konstrukcja laparoskopu pozwala dotrzeć w niemal każde miejsce w jamie brzusznej bez obawy o naruszenie delikatnej tkanki.

Główną zaletą chirurgii laparoskopowej jest możliwość przeprowadzenia niezbędnej w procesie leczenia diagnostyki bez konieczności otwierania jamy brzusznej pacjenta. Co za tym idzie, okres rekonwalescencji trwa krócej aniżeli w przypadku tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, pacjenci natomiast nie skarżą się na odczuwany ból bądź dyskomfort. Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu laparoskopii jest stosunkowo niskie, a wręcz znikome.

Laparoskopia nie może jednak zostać wykonana u pacjentów, którzy zmagają się z niewydolnością krążeniowo-oddechową, ostrą postacią astmy, przewlekłym zapaleniem oskrzeli bądź u pacjentów tuż po przebytym zawale lub w ciąży. Specjaliści nie podejmują się wykonania laparoskopii również u osób w podeszłym wieku.

Jak wygląda laparoskopia?

Laparoskopia chirurgiczna, jak wspominamy wyżej, jest nową techniką przeprowadzania diagnostyki, która nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnych dla organizmu pacjenta konsekwencji. Zabieg nie trwa długo, jest też bezbolesny, a to za sprawą znieczulenia ogólnego. Przed jego wykonaniem pacjent musi bezwzględnie sprawdzić krzepliwość krwi oraz przeprowadzić badanie EKG. Wskazane jest też, aby znał swoją grupę krwi i na kilka dni przed planowanym zabiegiem ograniczył spożywanie tłustych i wysokokalorycznych posiłków.

Jak przebiega zabieg laparoskopii? Specjalista wprowadza najpierw igłę odmową do jamy brzusznej, za pomocą której doprowadza następnie gaz. Najczęściej w ilości od 3 do 5 litrów dwutlenku węgla – jest to bowiem uwarunkowane wiekiem bądź stanem zdrowia pacjenta. Tym sposobem lekarz będzie mógł stworzyć optymalną przestrzeń, która umożliwia skuteczne manewrowanie narzędziem w obrębie jamy brzusznej. Wówczas należy wykonać drobne nacięcie, do którego niezbędny jest jednorazowy trokar laparoskopowy. Dopiero na tej podstawie w nacięciu umieszczana jest kaniula, a wraz z nią laparoskop.

Wskazania do laparoskopii – to należy wiedzieć

Profesjonalny laparoskop wykorzystywany w diagnostyce ogólnej pozwala lekarzowi ocenić prawidłowość znajdujących się w obrębie jamy brzusznej narządów, a także przeprowadzić drobne zabiegi, w tym usunięcie kamieni, torbieli lub ognisk endometriozy. Oznacza to, że laparoskop jest stosowany także w ginekologii i leczeniu schorzeń dróg rodnych.

Laparoskopia chirurgiczna najczęściej wykonywana jest w diagnostyce i leczeniu:

  • chorób wątroby i śledziony,
  • torbieli jajników i endometriozy,
  • stanów zapalnych w jamie brzusznej,
  • przepuklin brzusznych.

Laparoskopia służy też podczas wycinania guzów nadnerczy, polipów jelita grubego, wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten nie może zostać przeprowadzony, jeśli obraz widoczny na ekranie jest zaburzony lub doszło do krwawienia w jamie brzusznej.

Pacjent po przeprowadzonym zabiegu laparoskopii zazwyczaj pozostaje w szpitalu na kilka dni. W tym czasie powinien zrezygnować z nadmiernej aktywności, a także unikać ciężkostrawnych posiłków, które mogą pogorszyć jego samopoczucie. Specjalista powinien poinformować pacjenta o zaleceniach po zabiegu.