Kiedy i jak wezwać karetkę? Kiedy tego nie robić?

2022-07-08

Karetka pogotowia ratunkowego powinna zostać wezwana wyłącznie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub w stanach, gdy doznane na skutek wypadku obrażenia mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego i uszkodzenia podstawowych funkcji życiowych. Niestety coraz częściej zdarza się, że ratownicy medyczni wzywani są bezpodstawnie, przez co osoba dzwoniąca nie tylko blokuje linię, ale również stwarza realne zagrożenie dla osób, które rzeczywiście potrzebują natychmiastowej pomocy specjalistów. Wobec tego tak ważne jest, by wiedzieć, jak ocenić zaistniałą sytuację i na tej podstawie podjąć decyzję. Podpowiadamy, kiedy wezwać pogotowie i kiedy tego nie robić.

Kiedy można wezwać pogotowie?

Ratownictwo medyczne ma za zadanie zapewnić osobie poszkodowanej specjalistyczną pomoc w momencie, gdy istnieje realne zagrożenie dla jej zdrowia oraz życia. Jeżeli zatem osoba dzwoniąca na numer alarmowy – 112 lub 999 – uznała, że zagrożenie istnieje, wówczas należy czym prędzej wezwać karetkę i oczekiwać na jej przyjazd. Stan nagłego zagrożenia życia najczęściej prowadzi do występowania objawów, na skutek których samopoczucie i zdrowie osoby poszkodowanej w krótkim czasie ulega znacznemu pogorszeniu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami możemy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się na SOR, jeśli występują następujące objawy:

  • zaburzenia świadomości,
  • utrata przytomności,
  • drgawki,
  • ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca i zatrzymanie akcji serca,
  • ostry ból brzucha,
  • krwotok z dróg rodnych,
  • wymioty i biegunka z krwią,
  • nawracające duszności i problemy z oddychaniem,
  • obrażenia powstałe na skutek wypadku,
  • ostra reakcja alergiczna,
  • zatrucie lekami lub środkami chemicznymi.

Wyżej wskazane symptomy powinny natychmiast was zaalarmować. Bagatelizowanie ich może prowadzić do uszkodzenia funkcji organizmu, a w najgorszym wypadku – do śmierci. Pogotowie ratunkowe należy wówczas wezwać, nawet jeśli osoba poszkodowana nie jest ubezpieczona.

Jak wezwać karetkę?

Wzywając pogotowie ratunkowe, należy dobrze przeanalizować i ocenić sytuację, dzięki czemu będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnej sytuacji. Zanim jednak wybierzecie numer alarmowy, dobrze byłoby przygotować odpowiedzi na kilka podstawowych pytań. Niestety w stresie zdarza się zapomnieć o czymś ważnym! Dyspozytor krok po kroku poinstruuje, co w danej sytuacji trzeba zrobić i poprosi was o udzielenie niezbędnych do wezwania ratowników medycznych informacji.

Poniżej wskazujemy pytania, które zada dyspozytor medyczny:

  • Co się stało? Ile jest osób poszkodowanych?
  • Jaki jest stan zdrowia osoby poszkodowanej?
  • Czy poszkodowany stracił przytomność? Czy poszkodowany rusza się lub oddycha?
  • Jaki jest wiek osoby poszkodowanej?

Dodatkowo na wstępie rozmowy z dyspozytorem należy podać swoje imię i nazwisko, numer kontaktowy, miejsce zdarzenia oraz dokładny adres, pod który ma przyjechać pogotowie ratunkowe. Jeżeli w pobliżu znajduje się znak charakterystyczny, nie zapomnijcie o nim wspomnieć. Z pewnością ułatwi ratownikom dojazd pod wskazany adres i tym samym skróci czas oczekiwania. Warto w tej sytuacji zachować spokój i nie podnosić głosu. Dyspozytor jest tutaj po to, aby wam pomóc. Nie będzie w stanie tego zrobić, jeśli nie będziecie z nim współpracować.

Nieuzasadnione wezwanie karetki – co nam grozi?

Karetka pogotowia ratunkowego niestety wciąż bardzo często wzywana jest bezpodstawnie. Tak jak wspominamy wyżej, jest to bardzo nieodpowiedzialne. Blokowanie linii w związku z dolegliwościami, które bezpośrednio nie zagrażają zdrowiu i życiu osoby poszkodowanej, może nieść dla dzwoniącego nieprzyjemne konsekwencje. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy poszkodowany odczuwa ból w klatce piersiowej, tym samym po przeprowadzonym badaniu EKG okazuje się, że występuje on na tle nerwowym. Niemniej pamiętajmy, że nie wszyscy posiadamy wiedzę z zakresu medycyny i w tym wypadku lepiej dmuchać na zimne.

Karetki nie należy jednak wzywać w sytuacjach, gdy potrzebujemy recepty lub skierowania do specjalisty oraz w przypadku braku nagłego zagrożenia życia i zdrowia. Nieuzasadnione wezwanie karetki, które polega na wprowadzeniu w błąd dyspozytora, podlega wysokiej karze.