Jak powinna odbywać się rehabilitacja po zabiegu ortopedycznym?

2022-06-20
Rehabilitacja po zabiegu ortopedycznym nazywana także mianem pooperacyjnej to szczególny rodzaj czynności medycznych, które mają na celu umożliwić pacjentowi szybki powrót do zdrowia i przywrócić pełną sprawność narządu ruchu. Powinna mieć miejsce w niedługim czasie po przeprowadzonej operacji. Na czym polega rehabilitacja po zabiegu ortopedycznym u pacjenta i jakie działania obejmuje?

Rehabilitacja po zabiegu ortopedycznym – czym jest?

Każdy zabieg chirurgiczny, który został przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, niesie ze sobą duże obciążenie dla organizmu pacjenta. I choć ryzyko wystąpienia powikłań czy wydłużonego powrotu do zdrowia uwarunkowane jest licznymi czynnikami – w tym charakterem zabiegu czy ogólnym stanem zdrowia, należy dodatkowo podjąć szereg działań dopasowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta. Oznacza to, że pomyślnie przeprowadzony zabieg ortopedyczny nie gwarantuje szybkiej i sprawnej rekonwalescencji. Jest to dopiero połowa sukcesu. Pacjent po przeprowadzonej operacji powinien jak najszybciej rozpocząć rehabilitację, która stanowi nieodłączny element zabiegu i tym sposobem ułatwić sobie powrót do pełni sił. Rehabilitacja pooperacyjna obejmuje zatem kompleksowe działania mające na celu m.in.:

  • przywrócić sprawność fizyczną i funkcje narządu ruchu,
  • zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych,
  • skrócić okres rekonwalescencji po zabiegu,
  • poprawić jakość życia.

Wdrażana stopniowo rehabilitacja pooperacyjna pozwala również ocenić skuteczność przeprowadzonego zabiegu ortopedycznego. Niestety wciąż zdarza się, że pacjenci zaniedbują ten aspekt, przez co powrót do dawnego życia staje się wręcz niemożliwy. Rehabilitacja po zabiegach ortopedycznych to konieczność.

Jak wygląda rehabilitacja po zabiegu ortopedycznym?

Jako że zabieg ortopedyczny jest tylko jednym z etapów powrotu do dawnej sprawności, rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta w ciągu pierwszych kilku dni tuż po przeprowadzonej operacji, by można było mówić o jej skuteczności. Wskazane jest również, by pacjent otrzymał spis zaleceń, które pozwolą mu przejść przez okres rekonwalescencji bez obawy o ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pooperacyjnych. Rehabilitacja po zabiegach powinna zostać oczywiście dopasowana do potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu możliwe będzie zredukowanie dolegliwości, jakie wystąpiły w wyniku operacji. 

Jak zatem przebiega rehabilitacja u pacjentów? Najczęściej ma ona miejsce w szpitalu, gabinetach fizjoterapii lub w warunkach domowych. Co istotne, specjaliści kładą szczególny nacisk na stopniowe wprowadzenie określonego wcześniej zestawu ćwiczeń, a także treningu funkcjonalnego, który pozwala wzmocnić poszczególne partie ciała. Niekiedy może też okazać się konieczne wdrożenie tzw. fizykoterapii z użyciem prądów. Niemniej jednak lekarz prowadzący decyduje o przebiegu oraz długości trwania rehabilitacji.

Techniki rehabilitacyjne wykorzystywane przez fizjoterapeutów zakładają szereg działań, które mają na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawie, wspomaganie układu krążenia, przeciwdziałanie bólom pooperacyjnym, przyspieszenie procesu gojenia oraz wzmacnianie mięśni. Podczas rehabilitacji kluczowe znaczenie ma jednak nastawienie pacjenta. Brak dbałości o własne zdrowie opóźni cały proces i nie umożliwi pacjentowi szybkiego powrotu do zdrowia. Stąd też zalecane jest, aby pacjent rozpoczął rehabilitację pod okiem fizjoterapeuty w pierwszą dobę po zabiegu.

Rehabilitacja przed zabiegiem ortopedycznym – czy to konieczne?

Rehabilitacja pooperacyjna stanowi kluczowy element przeprowadzonego zabiegu, bez którego przywrócenie dotychczasowej sprawności nie będzie możliwe. Zdarza się jednak, że pacjenci zostają skierowani na tzw. rehabilitację przedoperacyjną, która ma przygotować ich do dalszych następstw zabiegu. Ten rodzaj rehabilitacji ma zazwyczaj miejsce w przypadku pacjentów poddanych skomplikowanym, a zarazem inwazyjnym procedurom medycznym. 

Obejmuje bowiem szereg działań w zakresie ruchomości stawów i napięcia mięśniowego. Wdrożona z wyprzedzeniem przyczyni się także do maksymalizacji efektów zabiegu chirurgicznego, niwelując jednocześnie ryzyko występowania skutków ubocznych. Przed zaplanowanym zabiegiem pacjent powinien odbyć dodatkową konsultację lekarską, aby specjalista mógł podjąć decyzję co do dalszego postępowania.