Czy uczucie pieczenia w klatce piersiowej zawsze zwiastuje choroby serca?

2023-06-01
Pieczenie w klatce piersiowej zwykło kojarzyć się z zawałem lub chorobami serca. I rzeczywiście – pieczenie w piersiach może zwiastować wspomniane dolegliwości, dlatego nigdy nie wolno go ignorować.

Pieczenie w klatce piersiowej zwykło kojarzyć się z zawałem lub chorobami serca. I rzeczywiście – pieczenie w piersiach może zwiastować wspomniane dolegliwości, dlatego nigdy nie wolno go ignorować. Jednak to nieprzyjemne uczucie może mieć też inne przyczyny, zupełnie niepowiązane z sercem, o czym mówi się zdecydowanie rzadziej.

Warto poznać kilka schorzeń, które objawiają się pieczeniem w okolicy serca i dowiedzieć się, jakie inne oznaki im towarzyszą. To z pewnością pomoże w podjęciu decyzji, czy w razie zaobserwowania takiego objawu u siebie lub innej osoby należy bezzwłocznie szukać pomocy, czy też na wizytę u specjalisty można wybrać się po prostu w bliższej przyszłości.

Zgaga a pieczenie w przełyku i klatce piersiowej

Pieczenie w klatce piersiowej i przełyku to często „zwykła” zgaga, która jest skutkiem nadmiernego spożywania niektórych produktów spożywczych. Jak dochodzi do tego zjawiska? Wynika ono z cofania się kwasu żołądkowego do przełyku, gdy jego zwieracz nie pracuje poprawnie. Kwas uszkadza śluzówkę, co dana osoba może odczuwać jako pieczenie w przełyku i klatce piersiowej. Zgaga najczęściej jest efektem nieprawidłowej diety, w tym:

  • przejadania się,
  • spożywania czekolady, fast foodów, tłustych dań,
  • picia alkoholu,
  • palenia papierosów,
  • spożywania dań pikantnych,
  • zjedzenia produktów wzmagających uczucie zgagi (np. cytrusów, pomidorów, napojów gazowanych).

Zgaga często towarzyszy chorobom autoimmunologicznym oraz cukrzycy, ciąży i nadwadze. Może pojawiać się też po intensywnych treningach siłowych oraz podczas oddawania stolca. Cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku jest też ułatwione, gdy przyjmuje się pozycję leżącą lub pochyloną do przodu.

Palenie w klatce piersiowej spowodowane zgagą pojawia się zazwyczaj do godziny po jedzeniu, a uczucie to można złagodzić, pijąc duże ilości wody, a jeszcze lepiej – siemienia lnianego. Chociaż sporadyczne zgagi nie stanowią większego problemu, regularne uczucie pieczenia w klatce piersiowej należy skonsultować z gastrologiem. Nieleczona zgaga może prowadzić do dalszych, groźnych dla zdrowia konsekwencji. Regularne zgagi (refluks) często wymagają wprowadzenia farmakoterapii i oczywiście kompletnej zmiany nawyków żywieniowych.

Warto wspomnieć, że palenie w klatce piersiowej może być objawem innych chorób układu trawiennego – choroby wrzodowej dwunastnicy czy żołądka oraz zapalenia trzustki.

Choroba płuc, czyli jeden z powodów pieczenia klatki piersiowej

Pieczenie serca może być odczuciem wynikającym z infekcji układu oddechowego. Zarówno niewielkie przeziębienia, zaawansowane choroby, jak i powikłania po chorobie płuc mogą dawać o sobie znać w ten sposób. Pieczenie w klatce piersiowej przy kaszlu to też objaw astmy oskrzelowej, zapalenia opłucnej, a nawet rosnącego na płucach guza. Dlatego podobnie jak w przypadku zgagi, dolegliwości nie należy ignorować, lecz szybko poszukać pomocy u specjalisty. Zapewne skieruje on pacjenta na dalsze badania (m.in. RTG, spirometrię czy bronchoskopię).

Pieczenie serca podczas biegania

Co oznacza pieczenie w klatce piersiowej w trakcie treningu biegowego? To na szczęście też nie zawsze objaw choroby serca! Podczas biegania często oddychamy nienaturalnie, czyli przez usta. Wdychamy wtedy zimne powietrze bezpośrednio do płuc (gdy oddychamy nosem, ma ono szansę najpierw się ogrzać i odpowiednio nawilżyć). Uczucie pieczenia w klatce piersiowej wynika ze skurczu mięśniówki oskrzeli, powoduje on też zazwyczaj duszności, kaszel i charakterystyczne świszczenie. Zjawisko to nazywa się astmą wysiłkową i może przydarzać się nawet wysportowanym biegaczom, jeśli nie zadbają o odpowiednią rozgrzewkę. Wszystkie objawy, w tym pieczenie klatki piersiowej, ustępują zazwyczaj około pół godziny po zakończeniu treningu.

Tak objawia się nerwica – pieczenie w klatce

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pieczenie w klatce piersiowej to też dość częsty objaw nerwicy. Nerwica pojawia się, gdy jesteśmy narażeni na długotrwały stres, ale może być też wynikiem np. traum z przeszłości. Poza pieczeniem w sercu nerwicy często towarzyszy uczucie permanentnego zmęczenia, bóle i zawroty głowy oraz drętwienie kończyn. Uczucie pieczenia w piersiach może mieć charakter incydentalny (np. w momentach największego stresu) lub stały. Jest to szczególny problem u osób znerwicowanych na punkcie swojego zdrowia – z nerwów odczuwają pieczenie w sercu, przez co martwią się o zdrowie jeszcze bardziej i w ten sposób tworzy się błędne koło. W tym przypadku po pomoc warto udać się do psychologa.

Pieczenie w klatce piersiowej a choroby serca

Czasami pieczenie w okolicy serca rzeczywiście może oznaczać problemy z układem sercowo-naczyniowym. To, co większość osób niepokoi najbardziej, to oczywiście zawał serca. Przez pacjentów jest on opisywany jako gwałtowny ból w klatce piersiowej trwający około pół godziny. Uczucie pieczenia klatki piersiowej przy zawale często rozrasta się aż do lewego barku lub żuchwy.

Pieczenie serca, a w zasadzie nagły, intensywny ból może być objawem rozwarstwienia aorty. Zdarza się, że promieniuje on w dół, do brzucha oraz pleców. Cechami charakterystycznymi rozwarstwienia aorty są też wymioty i zawroty głowy.

Pieczeniem w okolicy serca objawia się też zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie osierdzia. Schorzeniom tym często towarzyszy kaszel lub uczucie duszności nawet przy niewielkim wysiłku. Tępy ból, nazywany często przez pacjentów „uciskiem”, może oznaczać dławicę piersiową. Pieczenie może też objąć żuchwę, ramiona i brzuch – nie trwa to jednak dłużej niż 15 minut.

Pieczenie w sercu przy stanach zapalnych stawów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że palenie w klatce piersiowej może być też wynikiem problemów z układem kostno-szkieletowym. Wystarczy stan zapalny np. żeber lub mostka, by dana osoba miała wrażenie pieczenia serca. Takie uczucie może dawać też układ kostno-szkieletowy po urazie (np. wypadek samochodowy, upadek z konia itp.). Również tej przyczyny pieczenia klatki piersiowej nie wolno bagatelizować. Należy udać się do specjalisty, by jak najszybciej zlikwidować stan zapalny i nie dopuścić do jego powikłań.