Żel do cewnikowania z lidokainą – zalety, do czego służy, gdzie kupić?

2023-09-29
Cewnikowanie jest procedurą medyczną, która polega na wprowadzeniu jałowej rurki o małej średnicy do jamy ciała bądź do kanału. Stosuje się ją po to, by odprowadzać płyny ustrojowe lub pobieranie próbek do badań. Aplikowanie cewnika może powodować dolegliwości bólowe. Jak je zmniejszyć? W takiej sytuacji warto zaaplikować żel do cewnikowania z lidokainą. 

Cewnikowanie jest procedurą medyczną, która polega na wprowadzeniu jałowej rurki o małej średnicy do jamy ciała bądź do kanału. Stosuje się ją po to, by odprowadzać płyny ustrojowe lub pobieranie próbek do badań. Aplikowanie cewnika może powodować dolegliwości bólowe. Jak je zmniejszyć? W takiej sytuacji warto zaaplikować żel do cewnikowania z lidokainą. 

Jak działa cewnik? 

Zanim zacznie się poszukiwania żelu znieczulającego, warto dowiedzieć się, jak działa cewnik. To urządzenie medyczne służy do wprowadzania i odprowadzania płynów ustrojowych. Stosuje się go m.in. w urologii i chirurgii. 

Stosowanie cewnika polega na: 

  • wprowadzeniu rurki do ciała pacjenta – należy umieścić ją w odpowiednim miejscu (np. w cewce moczowej lub w otworze chirurgicznym), po uprzednim przygotowaniu pacjenta do tego rodzaju procedury; 
  • zabezpieczeniu cewnika przed przypadkowym wysunięciem się z właściwego miejsca; 
  • pobraniu lub odprowadzeniu płynów; 
  • usunięciu cewnika. 

Cewnikowanie to procedura medyczna wymagająca wnikliwej wiedzy na temat jej stosowania, aby była całkowicie bezpieczna dla pacjenta i powodowała jak najmniejszy dyskomfort. Stosuje się ją m.in. w celu wykonywania badań diagnostycznych i obserwacji, a także w związku z opieką nad pacjentami leżącymi lub z problemami urologicznymi. 

Żel do cewnikowania

Jak złagodzić ból po wyjęciu cewnika? 

W związku z szerokim zastosowaniem cewników urologicznych silikonowych procedury zakładania i wyjmowania rurki wykonuje się także w domu pacjenta. Jak sprawić, aby przebiegały szybko i sprawnie, a przy tym nie powodowały dolegliwości bólowych? Najlepiej wybrać substancję, w której będzie się znajdować lignokaina. Żel do cewnikowania umożliwi złagodzenie bólu. Nie będzie również powodować dodatkowych podrażnień skóry. 

Czym jest żel do cewnikowania? 

W żelu do cewnikowania znajduje się lingokaina. Żel do cewnikowania zawiera tę substancję działającą miejscowo, która znieczula. Ma postać żelową i dzięki temu jest łatwy w aplikacji. Można precyzyjnie umieścić go w wybranym miejscu, bez rozlewania i problemu z nałożeniem odpowiedniej ilości produktu. Substancja zmniejsza ból i dyskomfort wynikający nie tylko z cewnikowania, ale i ten powstający w związku z kolonoskopią lub intubacją. 

Jak działa żel do cewnikowania? Blokuje sygnały nerwowe w obszarze, na którym zostanie zaaplikowany. Wówczas dochodzi do odrętwienia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Żel zwykle aplikuje się na miejsce wprowadzenia przed cewnikowaniem pęcherza moczowego, jednak jego zastosowanie w każdym wypadku zależy od specyfiki realizowanej procedury medycznej. 

Do czego służy żel do cewnikowania? 

Żel do cewnikowania bez recepty służy do miejscowego znieczulenia. Pomaga ograniczyć dolegliwości bólowe, a tym samym dyskomfort pojawiający się u pacjentów w związku z aplikowaniem i wyjmowaniem cewnika. Wygodna formuła, precyzyjna aplikacja oraz skuteczność w redukcji bólu sprawiają, że środek służy zarówno do użytku profesjonalnego (np. w szpitalach, przychodniach medycznych), jak i domowego (w związku z opieką nad podopiecznym w domowych warunkach). 

Zalety stosowania żelu do cewnikowania z lignokainą 

Lidokaina żel to środek, którego stosowanie doceniają zarówno pacjenci, jak i ich opiekunowie. Używanie substancji znieczulającej to: 

  • dbanie o komfort pacjenta i usprawnienie procedury związanej z cewnikowaniem – zmniejszenie dolegliwości bólowych jest etyczne i pozwala na lepszą współpracę między pacjentem a opiekunem, a co za tym idzie na sprawniejsze wykonywanie procedur medycznych; 
  • wysoka skuteczność – żel do cewnikowania znieczula, ogranicza tarcie i dezynfekuje obszar, na którym jest aplikowany. Jest w tym znacznie skuteczniejszy niż tradycyjne żele do tego typu procedur (dzięki zawartości lidokainy); 
  • łatwość aplikowania – można nałożyć go przy użyciu jednej ręki (nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani udziału kilku osób); 
  • bezpieczeństwo – właściwości antyseptyczne tej substancji sprawiają, że można bezpiecznie stosować ją w warunkach tak szpitalnych, jak domowych; 
  • oszczędności – lignokaina w żelu jest stosunkowo niedroga, a dzięki żelowej konsystencji także wydajna. 

Ból po wyjęciu cewnika często towarzyszy pacjentom – nie musi tak być. Wystarczy zastosować odpowiednie środki znieczulające, aby zadbać o komfort podopiecznego. 

Gdzie kupić żel do cewnikowania? 

Żel znieczulający miejscowo, a konkretnie żel znieczulający do cewnikowania, kupisz w większości aptek. Jeśli zależy Ci na tym, aby produkt wyróżniał się wysoką jakością, optymalnym i bezpiecznym stężeniem substancji aktywnych, skorzystaj z oferty hurtowni internetowej. W jednym miejscu znajdziesz wówczas produkt dostępny w różnych pojemnościach. Duży katalog produktowy pozwoli Ci się zaopatrzyć również w inne, przydatne w opiece nad pacjentem, akcesoria i narzędzia. Kupując w jednym miejscu, zaoszczędzisz czas i środki, których wymagałoby odwiedzanie różnych miejsc, by kupić wszystkie potrzebne zakupy.

Jak stosować żel do cewnikowania? 

Lingokaina – żel do cewnikowania to substancja łatwa w użyciu. Wystarczy oczyścić i osuszyć obszar, na którym ma być zaaplikowana. Następnie należy nałożyć cienką warstwę żelu na miejsce, które ma zostać znieczulone i odczekać kilka minut. Po tym czasie substancje znieczulające zaczną działać i umożliwią założenie cewnika. 

Kiedy nie powinno się stosować żelu z lidokainą? 

Żelu z lidokainą, o stężeniu zalecanym w związku z cewnikowaniem, nie stosuje się lub stosuje się z dużą ostrożnością podczas: 

  • mezoterapii i tatuowania – wówczas zaleca się stosowanie lignokainy w żelu o wyższym stężeniu substancji znieczulającej; 
  • opieki nad pacjentami z chorobami serca, wątroby i nerek – w takiej sytuacji konieczne jest zachowanie ostrożności podczas aplikowania żelu; 
  • pielęgnacji ran otwartych – wówczas zaleca się stosowanie środków do dezynfekcji, odpowiednich opatrunków i substancji znieczulających zaleconych przez lekarza. 

Żel znieczulający miejscowo należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta konkretnej preparatu. 

Podsumowanie 

Żel do cewnikowania bez recepty pozwala złagodzić ból po wyjęciu cewnika. Należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta konkretnego preparatu, a najlepiej po konsultacji z lekarzem. Substancja pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe i dyskomfort związany z cewnikowaniem. 

FAQ 

1. Czy w aptece można kupić cewnik i żel do cewnikowania? 

Czy w aptece można kupić cewnik? Produkty urologiczne są dostępne w większości aptek. Żel do cewnikowania również można tam kupić. Jednak cena może być wówczas wyższa niż w przypadku hurtowni medycznych, które nie zawyżają cen produktów o marże pośredników. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości żelu, o odpowiednich właściwościach i stężeniu oraz w atrakcyjnej cenie, rozważ zakup w medycznej hurtowni internetowej. 

2. Jak często można stosować lignokainę żel do cewnikowania? 

Częstotliwość stosowania lingokainy w żelu zależy od potrzeb wynikających ze stanu pacjenta i realizowanych procedur medycznych.