Opatrunek hydrokoloidowy – czym jest oraz kiedy i jak go stosować?

2023-08-01
Opatrunek hydrokoloidowy spełnia jednocześnie dwie funkcje: zabezpiecza ranę, a także wspomaga proces jej gojenia się. Stosuje się go przede wszystkim u pacjentów, u których pojawiają się trudno gojące się rany – odleżyny czy owrzodzenia. Czym plaster tego typu różni się od standardowego? Kiedy i jak należy go stosować?

Opatrunek hydrokoloidowy spełnia jednocześnie dwie funkcje: zabezpiecza ranę, a także wspomaga proces jej gojenia się. Stosuje się go przede wszystkim u pacjentów, u których pojawiają się trudno gojące się rany – odleżyny czy owrzodzenia. Czym plaster tego typu różni się od standardowego? Kiedy i jak należy go stosować?

Opatrunek hydrokoloidalny – czym jest?

Plaster hydrokoloidalny to rodzaj opatrunku medycznego, którego używa się do pielęgnacji ran. Jest to zaawansowany opatrunek, który ma zapewnić:

  • utrzymanie odpowiedniego środowiska wokół rany,
  • wsparcie procesu gojenia.

Opatrunki hydrokoloidalne składają się z reguły z 2 głównych warstw. Pierwsza z nich to warstwa zewnętrzna, zbudowana np. z pianki poliuretanowej (bezpiecznej dla skóry i nieprzepuszczającej wody). Z kolei druga warstwa to warstwa wewnętrzna, hydrokoloidowa. Jest to samoprzylepna substancja, która w kontakcie z wysiękiem z rany zmienia swoje właściwości i staje się elastycznym żelem.

Niskie pH, spowodowane tym, że żel zakwasza środowisko rany, ogranicza ryzyko rozwoju bakterii i zakażeń. Jednocześnie wspiera działanie komórek układu immunologicznego, które są odpowiedzialne za odbudowę uszkodzonych tkanek.

Czym jest plaster hydrokoloidowy?

Czym plaster hydrokoloidowy różni się od zwykłego opatrunku?

Opatrunki hydrokoloidowe różnią się od standardowych materiałów opatrunkowych w kilku znaczących aspektach. Przede wszystkim są wykonane z innego materiału – mają zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia i składają się z warstwy, która w kontakcie z raną zamienia się w żel. Dzięki temu tworzą wokół miejsca, na które są zaaplikowane, optymalne środowisko do gojenia się ran.

Obie opcje różnią się znacząco również pod względem zastosowania. Opatrunki z warstwą hydrokoloidową stosuje się w określonych sytuacjach, do konkretnych ran. Te standardowe mają z kolei bardziej uniwersalne zastosowanie, jednak ich właściwości sprawiają, że znacznie gorzej sprawdzają się np. przy leczeniu odleżyn.

Hydrokoloidowy opatrunek nie tylko zabezpiecza ranę, ale również tworzy wokół niej barierę ochronną. Z kolei standardowy plaster jest przede wszystkim elementem zabezpieczającym.

Kiedy należy stosować opatrunek hydrokoloidowy?

Opatrunki hydrokoloidowe stosuje się przede wszystkim w związku z występowaniem takich ran jak:

  • odleżyny,
  • rany oparzeniowe – I i II stopnia,
  • owrzodzenia,
  • rany powierzchowne,
  • rany pooperacyjne o stosunkowo niewielkim wysięku i bez oznak infekcji.

Plastry doskonale dopasowują się do ciała, a dodatkowo można je swobodnie docinać, aby dobrać rozmiar do własnych potrzeb. Dzięki żelowej warstwie nie przylegają do tkanek i nie uszkadzają regenerujących się części ciała. Dodatkowo chronią skórę przed otarciami i osłaniają zakończenia nerwowe, tym samym łagodząc dolegliwości bólowe.

Czy opatrunek hydrokoloidowy jest kompatybilny z innymi produktami do pielęgnacji ran?

Plastry hydrokolidowe na rany są kompatybilne z innymi produktami przeznaczonymi do pielęgnacji ran – maściami, żelami i preparatami antyseptycznymi (w tym z preparatami do dezynfekcji skóry i ran w różnych formach). Jeśli jednak masz wątpliwości odnośnie do połączenia stosowania opatrunków z konkretnymi środkami, skonsultuj się z lekarzem.

Opatrunek hydrokoloidowy – jak założyć?

Jak założyć opatrunek hydrokoloidowy? Najpierw należy oczyścić ranę i przygotować ją do zaaplikowania plastra. Następnie, najlepiej po założeniu rękawiczek diagnostycznych, aplikuje się opatrunek na ranę. Nałożenie rękawiczek jest bardzo ważne, ponieważ w kontakcie ze skórą (mającą stosunkowo wysoką temperaturę) żel może zacząć się zbyt wcześnie rozpuszczać.

Przeciwwskazanie do stosowania plastrów hydrokoloidowych na rany

Opatrunek hydrokoloidowy nie powinien być stosowany do leczenia następujących ran: oparzeń III stopnia, owrzodzenia tętniczego, ran kiłowych, gruźliczych i grzybiczych, a także ukąszeń i ran szarpanych.

Podsumowanie

Opatrunek hydrokoloidowy – jak założyć, kiedy stosować, jakie są przeciwwskazania do jego używania? Plaster zabezpiecza ranę, wspomaga odbudowę tkanek, a przy tym nie przykleja się do skóry, dzięki czemu wspiera bezbolesną pielęgnację ran. Sięgając po niego, dbasz o komfort pacjenta, a także ograniczasz ryzyko zakażenia. Jego aplikacja jest bardzo prosta i niewiele różni się od pracy ze standardowym opatrunkiem. Dzięki temu element może być stosowany zarówno w warunkach domowych, jak i do użytku profesjonalnego.

FAQ

1. Czy opatrunek hydrokoloidowy jest wodoodporny?

Plaster hydrokoloidowy może mieć właściwości wodoodporne. Istnieją jednak różne rodzaje tego typu opatrunków, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją wybranego produktu, aby spełnił Twoje oczekiwania w kwestii właściwości.

2. Czy mogę używać opatrunku hydrokoloidowego na skórze wrażliwej lub skłonnej do alergii?

Opatrunek hydrokoloidowy uznaje się za mało alergenny. Warto jednak pamiętać, że każda skóra jest inna, więc mogą pojawić się podrażnienia w wyniku stosowania plastra hydrokoloidowego.

3. Czy opatrunek hydrokoloidowy jest dostępny bez recepty?

Opatrunki hydrokoloidowe są dostępny bez recepty.