Tlenoterapia – czym jest i jak przebiega?

2023-08-17
Tlenoterapia to często stosowana procedura medyczna. Przede wszystkim leczenie tlenem odbywa się w szpitalach, ale niekiedy również w domach pacjentów. Jakie są wskazania do stosowania tej procedury?

Tlenoterapia to często stosowana procedura medyczna. Przede wszystkim leczenie tlenem odbywa się w szpitalach, ale niekiedy również w domach pacjentów. Jakie są wskazania do stosowania tej procedury? Czy tlenoterapia leczy? Jak powinna wyglądać, aby umożliwiła osiągnięcie oczekiwanych rezultatów i była w pełni bezpieczna dla pacjenta?

Tlenoterapia – co to jest? 

Od lat powszechnie stosuje się technikę leczenia, którą jest tlenoterapia. Co to jest? To procedura medyczna polegająca na dostarczaniu pacjentowi dodatkowego tlenu. Ma to na celu poprawienia jego zdolności do oddychania i wsparcia leczenia różnych schorzeń. Tlenoterapię stosuje się w różnych dziedzinach medycyny, w tym m.in. w pulmonologii, neurologii czy kardiologii.

Czysty tlen w formie gazowej jest dostarczany za pomocą przystosowanych do tego urządzeń medycznych. Specyfika poszczególnych procedur jest uzależniona m.in. od tego, w związku z jakimi schorzeniami się je stosuje i jaki jest stan pacjenta. W każdym wypadku szczegóły dotyczące tlenoterapii należy dobierać do indywidualnych uwarunkowań chorego.

Tlenoterapia czym jest?

Wskazania do tlenoterapii

Jeśli już wiesz, co to jest tlenoterapia, warto zapoznać się ze wskazaniami dotyczącymi jej przeprowadzenia. Należą do nich m.in.:

  • astma,
  • mukowiscydoza,
  • bezdech senny,
  • otyłość,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
  • duszności,
  • zdiagnozowana niewydolność oddechowa.

Aby rozpocząć tlenoterapię, konieczne jest przeprowadzenie gazometrii. Jest to badanie krwi, podczas którego pobiera się krew bezpośrednio z tętnicy, a rzadziej z płatka ucha lub opuszka palca. Najbardziej miarodajne są wyniki badań krwi pobranej z tętnicy. Niezależnie od tego, z jakiego miejsca pobiera się krew, próbki należy zebrać w spoczynku, aby wyniki miały obiektywny charakter.

Wskazania do tlenoterapii powinny być jednocześnie wskazaniami do przeprowadzenia gazometrii. Wówczas miarodajny wynik pozwoli oszacować, czy w danej sytuacji terapia tlenem faktycznie będzie wymagana i wpłynie pozytywnie na stan pacjenta.

Na jakie wyniki gazometrii należy zwrócić uwagę?

Najważniejszymi parametrami są pH i ciśnienie parcjalne tlenu. Jeśli pH jest poniżej normy, może być to sygnał, że doszło już do kwasicy. Jeśli jednocześnie występuje niski poziom parcjalnym tlenu, u pacjenta może występować niewydolność oddechowa. Wynik badania należy jednak w każdym wypadku skonsultować z lekarzem, który porówna otrzymane wartości do przyjętych norm, ale także do stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i schorzeń towarzyszących.

Tlen w szpitalu i nie tylko – gdzie można stosować tlenoterapię? 

Tlen w szpitalu podaje się wielu pacjentom w związku ze stanem ich zdrowia. Czy tę procedurę można jednak realizować w domu? Oczywiście jest to możliwe. Stosuje się różne metody tlenoterapii: z wykorzystaniem maski tlenowej, z wykorzystaniem kaniuli nosowej czy za pomocą koncentratora tlenu lub rurki tlenowej.

Podawanie tlenu w szpitalu czy w domu – konkretną metodę dobiera się do stanu zdrowia pacjenta, a także możliwości wynikających z dostępu do konkretnej infrastruktury. Każdy etap leczenia należy skonsultować z lekarzem – dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta.

Należy mieć świadomość tego, że podawanie tlenu wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i dobrania odpowiednich narzędzi – np. maski tlenowej. W domach z reguły stosuje się koncentratory tlenu lub butle ze sprężonym tlenem. W celu skompletowania niezbędnych akcesoriów najlepiej skorzystać z oferty sklepu medycznego i wybrać certyfikowane, bezpieczne rozwiązania.

Podawanie tlenu – skutki uboczne

W jakim stopniu bezpieczne jest podawanie tlenu? Skutki uboczne pojawiają się w przypadku stosowania różnego rodzaju procedur medycznych. Czy mają miejsce również w tlenoterapii? Pacjenci, którzy są jej poddawani, są szczególnie narażeni na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych – zapalenia płuc i oskrzeli. W niektórych przypadkach może dochodzić także do nieodwracalnych zmian neurologicznych oraz kardiologicznych. Tlenoterapia skutki uboczne powoduje przede wszystkim wtedy, gdy jest stosowana nieprawidłowo – wbrew zaleceniom medycznym, niezgodnie ze wskazaniami lekarza lub ze zbyt dużą intensywnością.

Podsumowanie 

Tlenoterapia w szpitalu i w domu jest często stosowaną procedurą medyczną w związku z niewydolnością oddechową. Pozwala odzyskać pacjentowi komfort życia, a przede wszystkim zadbać o prawidłowe dotlenienie całego organizmu. W każdym wypadku powinna być jednak przeprowadzana przy użyciu odpowiedniego sprzętu (w tym jednorazowych elementów wyrzucanych po użyciu do pojemników na odpady), zgodnie z zaleceniami medycznymi oraz wskazaną intensywnością.

FAQ 

1. Czy tlenoterapia leczy? 

Czy tlenoterapia leczy? Tlenoterapia wspomaga leczenie różnego rodzaju schorzeń, ponieważ zwiększa stężenie tlenu w powietrzu wdechowym.

2. Kto ustala przebieg procesu leczenia tlenem? 

Przebieg procesu leczenia tlenem w każdym wypadku ustala lekarz. Terapia tlenowa skutki uboczne wywołuje przede wszystkim u pacjentów, którzy niewłaściwie ją stosują – np. dobierając samodzielnie parametry przepływu tlenu czy technikę terapii.

3. Czy można samodzielnie rozpocząć terapię tlenem? 


Samodzielne rozpoczęcie terapii tlenem nie jest zalecanie. Tlenoterapia powoduje skutki uboczne, na które jest się znacznie bardziej narażonym, jeśli niewłaściwie się ją stosuje.