Gabinet ginekologiczny - w co powinien być wyposażony?

2022-10-17

Każdy gabinet lekarski powinien spełniać konkretne wymagania sanitarne. Muszą to być przede wszystkim pomieszczenia, których kształt i powierzchnia pozwalają na prawidłowe rozmieszczenie oraz użytkowanie specjalistycznej aparatury. Gabinet ginekologiczny to miejsce, w którym są wykonywane badania oraz zabiegi przy użyciu odpowiedniego sprzętu medycznego, dlatego koniecznym jest, aby był regularnie dezynfekowany.

Wybór ginekologa prowadzącego ciąże wbrew pozorom rzadko zależy od sytuacji finansowej pacjentki. Kobiety już na etapie ciąży są w stanie ponosić wysokie koszty, aby zapewnić sobie i dziecku najlepszą, profesjonalną opiekę. Niewyobrażalnym jest, aby lekarz nie zrobił pacjentce podczas rutynowej wizyty badania USG i KTG. 

Kardiotokograf

Dzięki wysokiej jakości kardiotokografu możliwe jest monitorowanie pracy serca, ruchów płodu oraz skurczów macicy. Bezprzewodowe głowice tego urządzenia zdecydowanie ułatwiają przeprowadzenie badania. Wynik może być na bieżąco drukowany przy pomocy drukarki termicznej. Istnieje także możliwość automatycznego zapisu analizy KTG. W przypadku zarejestrowania zbyt niskich lub wysokich wartości tętna płodu, urządzenie alarmuje lekarza prowadzącego. Jest ono standardowo zasilane prądem z sieci, ale ma także wbudowany specjalny akumulator, który będzie doskonałym rozwiązaniem przy awarii prądu. 

Nowoczesne kardiotokografy mogą się pochwalić zaawansowanymi funkcjami, które przekształcają sygnał w dźwięk bez szumów. Przyszłe mamy mają możliwość odebrania nagrania pracy serca dziecka. 

Detektor tętna płodu

To urządzenie, którego zdecydowanie nie może zabraknąć w żadnym gabinecie ginekologicznym. Wykorzystywany jest do monitorowania tętna płodu w początkowym okresie ciąży. Umożliwia odsłuch pracy serca dziecka już w 10 tygodniu ciąży. Jego szerokokątna, czuła głowica na skrętnym przewodzie, daje ogromną wygodę w użytkowaniu, dając wiarygodność pomiaru. Wynik jest zapisywany na papierze termicznym, a układ ARC jest odpowiedzialny za redukcję szumów. 

Profesjonalny fotel ginekologiczny

W gabinecie ginekologicznym podstawowym elementem wyposażenia jest wygodny fotel. Powinien być regulowany, mieć demontowany podnóżek, wbudowany podest ułatwiający wchodzenie oraz schodzenie. Lekarze powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby fotel miał możliwość ustawienia w pozycji leżącej oraz regulację kąta oparcia. 

Wziernik ginekologiczny 

Zwany jest również wziernikiem dopochwowym. To z pewnością jedno z najważniejszych elementów wyposażenia gabinetu ginekologicznego. Jest zbudowany z połączonych zawleczką ramion, które umożliwiają lekarzowi odchylenie od siebie tylnej oraz przedniej ściany pochwy, dzięki czemu może dokładnie zbadać jej wnętrze. 

Szkiełka cytologiczne 

To narzędzia, które są wykorzystywane przy badaniach cytologicznych. Służą do przekazywania pobranych wymazów. Są one niezbędne, gdyż wymaz szyjkowy pozwala na wykrycie raka szyjki macicy w przedklinicznym, bezobjawowym stadium. 

Ciśnieniomierz

Jest wykorzystywany m.in. przy prowadzeniu ciąż, w celu kontrolowania ciśnienia kobiet. W przypadku, gdy lekarz zaobserwuje jakieś nieprawidłowości - będzie mógł szybko podjąć odpowiednie działania. 

Ultrasonograf ginekologiczny 

Jest aparatem diagnostycznym, który umożliwia oględziny narządów wewnętrznych. Stanowi obowiązkowe wyposażenie gabinetów ginekologicznych. Umożliwia kobietom w ciąży zobaczenie pierwszy raz zdjęcia swojego malucha. Technologia ultrasonografu ginekologicznego opiera się na falach akustycznych, charakteryzujących się wysoką częstotliwością i przenikaniem komórek ludzkiego organizmu. Podczas badania wykorzystywany jest specjalny żel do USG, który pełni rolę łącznika i umożliwia falom bezpośrednie przemieszczanie się do tkanek pod skórą. 

Autoklaw

Jest ważnym elementem wyposażenia gabinetu ginekologicznego, gdyż służy do sterylizacji narzędzi wielokrotnego użytku, a skuteczna sterylizacja jest podstawą zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim pacjentkom. 

Dodatkowe elementy wyposażenia gabinetu ginekologicznego

Rynek mebli, narzędzi oraz instrumentów ginekologicznych jest bardzo duży. Oprócz podstawowych elementów wyposażenia warto zaopatrzyć się także w te dodatkowe, które poprawią komfort Twój i Twojej pacjentki. Nie zapominaj o zestawach do pobierania wymazów, lampach zabiegowych, dozownikach środków myjących, podajnikach papieru toaletowego, chusteczkach myjących i papierowych ręcznikach. Oprócz tego warto zaopatrzyć się także w wygodny fotel, stabilne biurko i miejsce, w którym będziesz trzymał wszystkie swoje dokumenty.