W jaki sposób zakładać maskę krtaniową pacjentowi?

2022-05-19
Udrożnienie dróg oddechowych pacjenta, który pozostaje w stanie znieczulenia bądź nieświadomości, wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Z pomocą tutaj przyjdzie maska krtaniowa przeznaczona do użytku wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny. Kiedy należy stosować maski krtaniowe i jak prawidłowo zakładać je pacjentom?

Maska krtaniowa LMA – co to jest?

Maska krtaniowa LMA jako sterylny wyrób medyczny została stworzona w celu udrożnienia dróg oddechowych pacjenta. Najczęściej wykorzystywana jest przez anestezjologów przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, a także przez ratowników medycznych. Jako specjalistyczny sprzęt medyczny, może zostać użyta również w sytuacjach, w których nie istnieje możliwość przeprowadzenia intubacji pacjenta. 

Klasyczna maska krtaniowa to stosunkowo prosty w budowie wyrób, który składa się z rurki krtaniowej połączonej z uszczelniającym mankietem. Ta doskonale opracowana konstrukcja pozwala w szybki i sprawny sposób udrożnić drogi oddechowe, nie podrażniając przy tym delikatnej błony śluzowej. Anatomiczne wygięcie dodatkowo ułatwia jej zakładanie. Ze względu na to, iż została wykonana z medycznego silikonu, nie wywołuje reakcji alergicznej, co zdarza się bardzo często w przypadku wyrobów wykonanych z lateksu.

Warto mieć na uwadze, że maski krtaniowe LMA należy dopasować względem wieku oraz masy ciała pacjenta. Możemy wyróżnić rozmiary masek krtaniowych – 1.0, 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 4.0, 5.0. Poszczególne rozmiary dedykowane są noworodkom, dzieciom, nastolatkom i dorosłym. Lekarz specjalista powinien dopasować wybraną maskę krtaniową zgodnie z jej przeznaczeniem. Źle dopasowany rozmiar maski krtaniowej może prowadzić do uszkodzeń w obrębie dróg oddechowych pacjentów lub do przedostawania się powietrza wokół mankietu.

Maski krtaniowe jednorazowe – zastosowanie

Jednorazowa maska krtaniowa LMA jest gotowa do użycia tuż po wyjęciu z opakowania. Poprzez doskonałe uszczelnienie pozwala stworzyć tzw. drogę oddechową ustno-gardłową u pacjentów w stanie nieświadomości lub znieczulenia ogólnego. W przeciwieństwie do rurki intubacyjnej nie powoduje podrażnień, a tym samym jest łatwa w zakładaniu i nie wymaga wykorzystania laryngoskopu. Założona w odpowiedni sposób zapewnia pełną kontrolę oddechu. 

W tym momencie pojawia się pytanie – kiedy stosujemy maski krtaniowe? Otóż maska krtaniowa wykorzystywana jest do spontanicznej lub kontrolowanej wentylacji oddechowej u pacjentów i zabezpieczania dróg oddechowych. Zakładanie maski krtaniowej nie powinno przysporzyć większych trudności, również specjalistom z krótszym stażem pracy. Co istotne, nie powinna być wykorzystana w trakcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz u osoby poszkodowanej, w przypadku której nie można potwierdzić, czy jest na czczo. Może natomiast śmiało zastąpić intubację u pacjentów z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Jak założyć maskę krtaniową?

Wprowadzenie maski krtaniowej w celu udrożnienia dróg oddechowych pacjenta zajmuje około kilku minut. Przed przystąpieniem do procedury medycznej należy upewnić się, czy sprzęt nie uległ uszkodzeniu, a powietrze nie przedostało się do mankietu. Jeżeli wybrana maska krtaniowa jest nieszczelna, należy bezwzględnie wymienić ją na nową i dopiero na tej podstawie przystąpić do jej wprowadzenia. 

Specjalista powinien również sprawdzić, czy w jamie ustnej nie znajduje się ciało obce oraz nałożyć na sprzęt środek o działaniu nawilżającym. Wówczas wprowadzenie maski krtaniowej będzie możliwe bez obawy o uszkodzenie delikatnej tkanki. Maskę krtaniową zakładamy, przyjmując pozycję zza głowy pacjenta. Przytrzymujemy ją palcem wskazującym w okolicy złącza mankietu i delikatnym ruchem ręki wsuwamy wzdłuż podniebienia i tylnej ściany gardła aż do momentu napotkania oporu. Gdy maska krtaniowa zostanie umieszczona w odpowiednim miejscu, należy wysunąć palec poprzez przytrzymanie maski drugą ręką. Na tym etapie nie pozostaje nic innego, jak uszczelnić mankiet i wypełnić go powietrzem.