Wyposażenie gabinetu zabiegowego - co powinno się w nim znaleźć?

2022-11-15
Gabinet zabiegowy stanowi pomieszczenie przeznaczone do wykonywania zabiegów diagnostycznych bądź terapeutycznych z naruszeniem ciągłości tkanek. Z uwagi na różnorodność przeprowadzanych w nim zabiegów, zakres oraz rodzaj wyposażenia powinien być dopasowany do jego specjalizacji. Można jednak wyróżnić pewne uniwersalne elementy, jakimi cechuje się wyposażenie gabinetu zabiegowego.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – środki do dezynfekcji

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodliwych drobnoustrojów, wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno obejmować odpowiednie środki do dezynfekcji. Dzięki nim zapewniane jest bezpieczeństwo zarówno personelowi medycznemu, jak i pacjentom.

Dozownik łokciowy

Dozownik łokciowy, dzięki swej konstrukcji, pozwala na dozowanie mydła czy środka dezynfekującego bez dotykania go dłońmi. Co więcej, umożliwia on na ekonomiczne dozowanie preparatu. To element łatwy w montażu, użyciu i utrzymywaniu w czystości.

Preparaty do dezynfekcji skóry

Środki do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk dostępne w gabinecie powinny charakteryzować się przedłużonym działaniem. Te preparaty muszą cechować się krótkim czasem działania oraz szerokim spektrum aktywności. Mogą one występować w postaci żelu, płynu, spray’u czy formie nasączonych gazików. 

Wręcz niezbędne także podczas dezynfekcji skóry pacjenta są gaziki - wygodne w użyciu gaziki do dezynfekcji skóry stanowią wyrób medyczny przeznaczony do oczyszczania i dezynfekcji skóry przed iniekcjami. Wykorzystuje się je m.in. przed wykonaniem zastrzyku czy pobieraniem krwi.

Środki do dezynfekcji powierzchni i narzędzi

Wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno uwzględniać środki do mycia i dezynfekcji powierzchni – małych i dużych. Jest to ważne, gdyż szybka dezynfekcja okolic miejsca zabiegu powinna się odbywać przed i po każdym zabiegiem, a niekiedy nawet częściej, w zależności od potrzeb. Podobnie w przypadku środków do dezynfekcji narzędzi i sprzętu medycznego.

Przeczytaj też poradnik o dezynfekcji powierzchni szpitalnych.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – akcesoria medyczne

Przeprowadzanie zabiegów byłoby wręcz niemożliwe bez odpowiednich akcesoriów medycznych. Wśród nich wyróżnia się nie tylko materiały opatrunkowe, ale i instrumenty medyczne.

Opaski elastyczne i uciskowe

Opaski elastyczne, zwane również bandażem elastycznym, to rolka taśmy z materiału, takiego jak gaza, tkanina, dzianina czy płótno. Służą one przykładowo do mocowania opatrunku oraz usztywniania, unieruchamiania kończyn po urazach.

Opaski uciskowe, czyli stazy, stosowane są podczas pobierania krwi, aby uwidocznić rysunek żył pod skórą, a także przy różnych badaniach – np. elektromagnetycznych MRT oraz CT.

Kompresy, gaziki i tampony

W tej kategorii można wymienić kompresy jałowe i niejałowe, gaziki czy wałeczki stomatologiczne. Przydają się one nie tylko podczas opatrywania ran, ale również w sytuacji, kiedy u pacjenta wystąpi krwawienie i potrzebne są materiały chłonne.

Plastry poiniekcyjne

Jako zabezpieczenie po wykonaniu wkłucia wykorzystywane są plastry poiniekcyjne. Te produkty wykonane z rozciągliwej włókniny, dopasowujące się do ciała i zapewniające swobodę ruchu, wyposażone są w wkład chłonny.

Igły i strzykawki

Strzykawki wysokiej jakości umożliwiają szybką oraz bezbolesną aplikację płynów czy pobieranie leków – a wszystko to, zapewniając pacjentowi odpowiedni poziom komfortu. Dostępne są one w różnych rodzajach oraz wielkościach, dlatego ich wybór zależy od przeprowadzanych w gabinecie zabiegów. Podobnie jest w przypadku igieł służących iniekcji dożylnej, podskórnej czy domięśniowej.

Nici chirurgiczne

Szwy chirurgiczne są wyrobami szeroko wykorzystywanymi w medycynie. Utrzymują one brzegi tkanki blisko siebie, tym samym znacząco przyspieszając proces gojenia oraz wspierając pacjenta w powrocie do pełni sił po zabiegu.

Ssaki i przewody

Wyposażenie gabinetu zabiegowego musi być dopasowane do danej profesji – m.in. w gabinetach stomatologicznych niezbędne są systemy ssące. W ich skład wchodzą przewody ssące, końcówki ssaków czy ślinociągu, filtry i wiele innych. Takie elementy zapewniają suche i czyste pole zabiegowe, gwarantując medykowi oraz pacjentowi komfort.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – środki ochrony

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i higieny, wyposażenie gabinetu zabiegowego musi obejmować materiały ochronne. Wśród nich można wymienić środki ochrony osobistej, takie jak odzież ochronna: fartuchy medyczne jednorazowe, czepki medyczne, maseczki medyczne jednorazowe, rękawiczki medyczne jednorazowe. Chronią one medyków przed występującymi w środowisku pracy zagrożeniami, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo pacjentom.

Rękawice jednorazowe

Rękawiczki medyczne jednorazowe ubierane są podczas wykonywania różnych zabiegów. Niwelują one ryzyko zakażeń, a przy tym zabezpieczają naskórek dłoni przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Maseczki medyczne jednorazowe, przyłbice medyczne

Maseczki medyczne stanowią barierę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. Ich wygodne przechowywanie oraz higieniczne dozowanie jest możliwe dzięki umiejscowieniu w pudełku. Co więcej, w gabinetach zabiegowych wykorzystuje się przyłbice medyczne – osłaniają one oczy i twarz przed wydzielinami rozpryskiwanymi podczas kaszlu czy kichania, jak i zatrzymują zanieczyszczenia, które powstają podczas przeprowadzania procedur medycznych.

Podkłady medyczne higieniczne

Podkłady higieniczne ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się chorób, ograniczając kontakt pacjenta z medycznym wyposażeniem. Ponadto, chronią one meble przed wydzielinami, wilgocią czy kurzem i tym samym zniszczeniem.

Pojemniki i worki na odpady medyczne

Każda placówka medyczna jest zobowiązana do segregacji i utylizacji odpadów medycznych. Z tego powodu niezbędne są pojemniki na odpady medyczne, które zwiększają poziom higieny oraz dbają o bezpieczeństwo personelu – pozwalają one na bezpieczne przechowywanie odpadów.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – sprzęt medyczny

Aby przeprowadzanie czynności diagnostycznych oraz różnego rodzaju procedur było możliwe, niezbędny jest odpowiedni sprzęt medyczny. Wśród niego można wymienić:

  • stetoskopy – umożliwiają oglądanie, opukiwanie i osłuchiwanie pacjenta.
  • aparaty medyczne – w zależności od specjalizacji konieczny może być np. aparat do elektro-, lasero- czy magnetoterapii. Niezwykle ważny jest aparat do EKG, który służy diagnozowaniu chorób serca.
  • termometry – pozwalają na szybki i skuteczny pomiar temperatury,
  • glukometry – umożliwiają pomiar glukozy we krwi,
  • ciśnieniomierze – służą nie tylko pomiarowi ciśnienie, ale i pozwalają wykryć nieprawidłowości, takie jak arytmia serca,
  • pulsoksymetry – urządzenia niewielkich rozmiarów umożliwiające szybki pomiar wartości saturacji i częstości pracy serca. Dostarczają informacji o nasyceniu krwi tlenem, więc są niezwykle istotne w diagnostyce chorób atakujących układ oddechowy.
  • waga medyczna ze wzrostomierzem,
  • narzędzia chirurgiczne – wśród nich można wymienić m.in. pęsety, haczyki, nożyczki, wzierniki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele zależy od zabiegów wykonywanych w danym gabinecie. Przykładowo, wyposażenie gabinetu zabiegowego stomatologicznego obejmuje dodatkowo sprzęt medyczny, taki jak wzierniki nosowe, haczyki laryngologiczne, lusterka laryngologiczne, pincety uszne i nosowe. Z kolei w gabinecie ginekologicznym niezbędne są szkiełka cytologiczne czy ultrasonograf ginekologiczny.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – meble medyczne

Wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno charakteryzować się dużą wytrzymałością oraz trwałością. Wysokojakościowe meble medyczne stanowią podstawę komponowania przestrzeni w gabinecie – ich odporność jest istotna, gdyż codziennie gabinet odwiedza duża liczba pacjentów. Jakie meble powinny się znaleźć w gabinecie zabiegowym?

Fotele zabiegowe

Fotele zabiegowe umożliwiają przeprowadzenie zarówno badań, jak i różnych zabiegów. W zależności od przeznaczenia mogą one posiadać odmienną konstrukcję, dlatego wyróżniamy m.in. fotele laryngologiczno-okulistyczne, rehabilitacyjne, czy ginekologiczne. Nierzadko gabinety wyposażone są w fotele zabiegowe do pobierania krwi, gdyż ta procedura jest często wykonywana w celach diagnostycznych. Odpowiednio zaprojektowane fotele zapewniają wygodę pacjentom oraz medykom.

Stoliki zabiegowe

Stoliki zabiegowe to funkcjonalne meble medyczne o prostej konstrukcji. Służą one składowaniu aparatury medycznej czy różnego rodzaju narzędzi.

Taborety medyczne

Wymieniając podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego, nie można zapomnieć o taboretach lekarskich. Są one wykorzystywane podczas przeprowadzania wywiadu z pacjentem, a także w trakcie badań diagnostycznych.

Kozetki

Kozetki lekarskie przeznaczone są do przeprowadzania badań medycznych oraz zabiegów w pozycji leżącej bądź półleżącej.

Biurko medyczne i fotel lekarski

Podczas pracy lekarze nie tylko przeprowadzają badania, ale również spędzają czas przy biurku, prowadząc dokumentację czy wypisując recepty. Aby zapewnić medykom komfortowe warunki, niezbędny jest wygodny fotel lekarski i biurko medyczne – powinno być ono na tyle duże, aby zmieścił się na nim komputer, dokumenty oraz inne ważne akcesoria.

Szafy lekarskie

Szafy lekarskie stojące i wiszące pozwalają na przechowywanie dokumentów, leków, a także sprzętu medycznego. Dostępne są modele przeszklone, zamykane na kluczyk czy posiadające szuflady, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie wyposażenia gabinetu do potrzeb.

Parawan

Parawan medyczny pozwala zapewnić pacjentom odpowiednią prywatność. Można przy tym wymienić kilka ich typów, takich jak m.in. parawany jedno- lub wieloskrzydłowe.

Stojaki na kroplówki

Stojaki, wieszaki na kroplówki umożliwiają szybkie i bezpieczne podawanie płynów.

Wyposażenie gabinetu zabiegowego – podsumowanie

Wyposażenie gabinetu zabiegowego powinno obejmować wysokiej jakości akcesoria medyczne, materiały opatrunkowe i instrumenty medyczne, a także środki do dezynfekcji i środki ochrony osobistej, czyli m.in. maseczki medyczne oraz rękawiczki medyczne jednorazowe. Co więcej, do przeprowadzania różnych procedur niezbędny jest sprzęt medyczny, aparatura oraz narzędzia, jak i meble medyczne. Oprócz wymienionych powyżej produktów, ważne są wanienki do dezynfekcji narzędzi i sprzętu, autoklaw, jak i lampy zabiegowe. Wymogi sanepidowskie wskazują również na dozownik z mydłem w płynie, wspomniane już środki dezynfekujące, a także pudełko z jednorazowymi ręcznikami i pojemnik na zużyte ręczniki.

Wszystkie wymienione elementy wchodzą w skład wyposażenia gabinetu zabiegowego. Kompletne zaopatrzenie gabinetu pozwala nie tylko sprawnie przeprowadzać procedury medyczne, ale i zapewnić wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa personelowi oraz pacjentom.