Co to jest Dezynfekcja? Na czym ona polega?

2021-01-28

Regularne odkażanie to czynność, o której powinno się pamiętać w wielu miejscach. Co to jest dezynfekcja i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia? Dobrze wiedzieć, na czym ona polega i jakie środki do dezynfekcji są najbardziej skuteczne!

Co to jest dezynfekcja?

Z pewnością wielu z nas nie raz zastanawiało się, co to dezynfekcja. Najczęściej na jej stosowanie można się natknąć w przychodniach lekarskich i szpitalach. Jednak powinna być przeprowadzana także w wielu innych miejscach. Użycie środków do dezynfekcji ma na celu zapobieganie rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów. Regularne odkażanie danego pomieszczenia lub powierzchni pozwala utrzymać warunki bezpieczne dla zdrowia. By wszyscy byli świadomi tego, jak ważne jest ono dla naszego funkcjonowania, najlepiej szerzyć wśród nich wiedzę - co to jest dezynfekcja i jakie ma znaczenie w zapobieganiu szerzeniu chorób.

Metody dezynfekcji

Wiadomo już, co to dezynfekcja i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia. Jednak, by dobrać właściwe środki do jej wykonania, trzeba wiedzieć, jaką metodę należy zastosować. Metody dezynfekcji można rozróżnić na dwa sposoby - biorąc pod uwagę rodzaj powierzchni, która wymaga oczyszczenia i potrzebę zastosowania substancji czynnych.

Dezynfekcja rąk i skóry

Co to jest Dezynfekcja Na czym ona polega

Na czym polega dezynfekcja, najprościej można się przekonać w przypadku oczyszczania skóry. Dezynfekcja skóry jest konieczna przed rozpoczęciem zabiegu. Dzięki temu lekarz ma pewność, że żadna z bakterii nie dostanie się do organizmu pacjenta - zwłaszcza wtedy, gdy dany zabieg wiąże się z wykonaniem nacięć. Oczywiście poza oczyszczeniem skóry lekarz powinien też zadbać o to, by przed i po zabiegu odkazić swoje ręce. Wiedząc, co to jest dezynfekcja i jakie ma znaczenie, powinniśmy mieć też świadomość, że należy o niej pamiętać nie tylko w szpitalu, czy u lekarza. Dezynfekcja rąk po sprzątaniu, czy kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami pozwala zadbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Dezynfekcja ran

Środki do dezynfekcji są przystosowane do metody, która jest odpowiednia w danym przypadku. Dezynfekcja ran wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które nie podrażniają i zapobiegają dostaniu się do jej wnętrza niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Żeby oczyścić przewlekłą ranę i uniknąć powikłań, najlepiej wybrać produkt, który jest przeznaczony do oczyszczania powierzchni właśnie tego rodzaju.

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych

O tym, co to jest dezynfekcja z pewnością dobrze wiedzą lekarze i pozostali pracownicy placówek medycznych. Bez zaopatrzenia gabinetu w odpowiednie środki do dezynfekcji nie powinno się przeprowadzać żadnych zabiegów. Użycie narzędzi chirurgicznych, które nie zostały wysterylizowane, może prowadzić do zakażenia. Czyszczenie i dezynfekcja narzędzi jest przeprowadzana ręcznie lub maszynowo. Wystarczy zadbać o to, by mieć pod ręką odpowiednie preparaty i sprzęt.

Dezynfekcja powierzchni

Wiedza - co to znaczy dezynfekcja, powinna łączyć się ze świadomością, że drobnoustroje zagrażające naszemu zdrowiu mogą się utrzymywać właściwie na każdej powierzchni. W związku z tym dezynfekcja powierzchni jest konieczna nie tylko w ośrodkach medycznych, ale właściwie w każdym miejscu, w którym przebywa wiele osób. W takim wypadku można wyróżnić środki do odkażania powierzchni:

 • małych,
 • dużych.

Różnią się one pod względem zawartości substancji czynnych. Przed wybraniem konkretnego preparatu, należy upewnić się, jakiego dokładnie rodzaju jest powierzchnia, na której ma być przeprowadzona dezynfekcja.

Normy i oznaczenia środków dezynfekujących

Świadomość tego, co to dezynfekcja i jakie ma znaczenie to jednak nie wszystko. By wybrać odpowiednie środki do dezynfekcji, trzeba wiedzieć, co oznaczają normy i oznaczenia umieszczone na ich opakowaniu. Pozwalają one poznać skuteczność danego preparatu oczyszczającego. Wszystkie z nich powinny spełniać następujące normy:

 • EN 1500,
 • EN 14476,
 • EN 12791.

Co więcej, dzięki umieszczeniu w opisie produktu oznaczeń odpowiadającym konkretnym grupom drobnoustrojów, można dowiedzieć się, które z nich po dokonaniu odkażania zostaną zniszczone. F oznacza grzyby, B - bakterie, a z kolei Tbc - prątki gruźlicy. Jeśli wybrany środek do dezynfekcji wskazano jako skuteczny w walce z większością z nich, to dobrze zdecydować się na zakup właśnie jego.

Substancje czynne w środkach dezynfekujących

Niektóre środki do dezynfekcji różnią się pod względem ilości substancji czynnych, które zawierają w składzie. Do najbardziej podstawowych należą:

 • alkohole,
 • aldehydy,
 • aminy,
 • związki chloru,
 • związki tlenowe,
 • kwasy.

W zależności od przeznaczenia danego preparatu do oczyszczania różni się ich stężenie. W przypadku środków do dezynfekcji rąk i skóry substancją czynną jest najczęściej alkohol. Z kolei przy sterylizacji narzędzi medycznych i dużych powierzchni największą skuteczność osiąga się przy użyciu preparatów zawierających aminy.

O czym należy pamiętać podczas dezynfekcji?

Proces sterylizacji wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Należy pamiętać, że substancje czynne, które unieszkodliwiają bakterie, mogą być toksyczne dla ludzkiego organizmu. Podczas odkażania rąk i skóry nie można pozwolić, by środek dostał się do oczu lub ust. Z kolei, jeśli korzysta się ze środków do dezynfekcji większych powierzchni trzeba odpowiednio się zabezpieczyć - zakładając rękawiczki lub odzież ochronną, która osłoni najbardziej wrażliwe części ciała. Jeżeli preparaty antyseptyczne to produkty, z którymi ma się częstą styczność, to dobrze zacząć używać kremu. Ochroni on skórę przed podrażnieniem wywołanym przez substancje zawarte w środkach do dezynfekcji.

Od czego zależy skuteczność dezynfekcji?

Skuteczność procesu odkażania zależy od wielu czynników. Wiadomo, co to jest dezynfekcja i że wiąże się przede wszystkim z chęcią usunięcia drobnoustrojów. To, w jakim stopniu się ona powiedzie, zależy od:

 • rodzaju bakterii i wirusów,
 • ich liczebności,
 • stężenia i czasu działania wybranego preparatu,
 • warunków środowiskowych.

Przy wyborze środków do oczyszczania wszystkie z tych czynników należy wziąć pod uwagę.

Nasza hurtownia medyczna posiada ogromny wybór środków do dezynfekcji, które mogą być przydatne w wielu okolicznościach. Posiadając wiedzę, co to jest dezynfekcja, ma się świadomość, że jej przeprowadzanie jest konieczne dla ochrony naszego zdrowia.