Kryteria doboru środków do dezynfekcji rąk i powierzchni

2021-04-19

Jakie są kryteria doboru środków do dezynfekcji rąk oraz powierzchni? Pytanie to, przez ogólnoświatową sytuację pandemiczną, stało się coraz głośniej słyszalne zarówno po stronie konsumentów, jak i sektora medycznego. W momencie, kiedy na rynku dostępnych jest mnóstwo środków do dezynfekcji, należy wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę - właśnie o tym opowiemy w poniższym artykule. 

Co to jest dezynfekcja? 

Zanim doradzimy, jakie wybrać środki do dezynfekcji, na początku przybliżymy oraz objaśniamy, co to jest dezynfekcja i z czym się ona wiąże. Polega on na niczym innym, jak na zniszczeniu drobnoustrojów, a w tym bakterii różnego typu oraz wirusów. Dezynfekcji poddaje się różnego typu nawierzchnie, dzięki czemu skutecznie można zapobiec roznoszeniu się mikrobów. 

Należy jednak pamiętać o tym, że zdezynfekowany obszar nie można nazwać wyjałowionym. Proces dezynfekcji niszczy różnego typu drobnoustroje, jednak niektóre ich formy przetrwalnikowe nadal mogą zostać nietknięte - dopiero sterylizacja jest w stanie sobie z nimi poradzić. 

Metody dezynfekcji 

Kryteria doboru srodkow do dezynfekcji rak i powierzchni

Środki do dezynfekcji powierzchni, jak i środki dezynfekujące przeznaczone do użytku na skórę są różne i dobierać się powinno je zgodnie z ich przeznaczeniem oraz obraną metodą, która może być:

 • fizyczna - w tym przypadku używa się między innymi promieni UV,
 • chemiczna - w tej metodzie wykorzystuje się różnego typu preparaty, które mają szerokie spektrum działania. Mogę one między innymi zwalczać bakterie, wirusy, czy też grzyby.  W tej kategorii znajdują się zatem środki do dezynfekcji pomieszczeń oraz preparaty, dzięki którym możliwa jest skuteczna dezynfekcja rąk, a także dezynfekcja powierzchni.

Jak dobrać odpowiednie środki do dezynfekcji rąk?

Skuteczna dezynfekcja rąk pozwala zwalczyć niepożądane drobnoustroje i tym samym zapobiec ich przenoszeniu się. Wybierać je można ze względu na ich konsystencję, zapach, czy też skuteczność działania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szpitalne środki do dezynfekcji rąk często mają stężenie około 60% i wykazują pełną skuteczność - posiadają one również zazwyczaj dodatki pod postacią glicerolu, czy też nadtlenku wodoru. Właśnie tego typu środki dezynfekujące do rąk stanowią sprawdzony zakup.

Jak dobrać odpowiednie środki do dezynfekcji powierzchni?

Szukając odpowiedzi na to, jakie wybrać środki do dezynfekcji powierzchni, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na specyfikacje konkretnych preparatów, gdzie powinny znajdować się informacje o tym:

 • na jakie powierzchnie może je stosować, 
 • jakie mają one spektrum działania. Dzięki temu będzie wiadomo z czym dokładnie się uporają (np. z bakteriami, grzybami, wirusami itd.),
 • jaki mają one czas działania, 
 • jakie stężenie substancji czynnej jest w danym roztworze.

Wybierając środki do dezynfekcji opłaca się również stawiać na sprawdzone firmy oraz ich produkty. W tym kontekście z pewnością wart wymienienia jest między innymi producent:

 • Schulke - oferuje on między innymi skuteczny płyn do dezynfekcji rąk Desderman Care, 
 • B.Braun - w przypadku tej firmy warto jest zastanowić się nad zakupem, np. żelu do dezynfekcji rąk Softa-Man Viscorub,
 • Ecolab - tu należy między innymi wyróżnić: preparat w płynie do dezynfekcji rąk Skinman Soft Protect,  
 • Medisept - warto rozważyć w tym przypadku, np. antybakteryjne mydło w płynie Mediclean, które pomoże utrzymać odpowiednią higienę dłoni,  
 • Anios - produktem tej firmy, którym warto się zainteresować, z pewnością jest Anios Aniosyme - koncentrat do mycia i dezynfekcji narzędzi. 

Kryteria doboru środków do dezynfekcji rąk, jak i powierzchni są różne. Dlatego też przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z ich specyfikacjami i zaufać sprawdzonym producentom, których wyroby znajdują się w wykazie produktów biobójczych URPLWMiPB. Jako hurtownia medyczna oferujemy w tej kategorii różnorodne preparaty, wśród których znajdują się również środki do dezynfekcji, a także specjalne roztwory - z ich pomocą dezynfekcja powierzchni przebiega szybko i sprawnie.