Dezynfekcja w gabinecie weterynarii - jak powinna wyglądać?

2021-10-28

Na samym początku warto podkreślić, że dezynfekcja weterynaryjna praktycznie w niczym nie odbiega od tej, która stosowana jest w przychodniach, czy też gabinetach lekarskich. Ma ona również taki sam cel - zapewnić bezpieczeństwo personelowi, a także zwierzętom oraz ich właścicielom. Jak przebiega i wygląda dezynfekcja w gabinecie weterynarii? Opowiemy o tym w niniejszym wpisie. 

Co to jest dezynfekcja?

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda dezynfekcja rąk i powierzchni w gabinecie weterynarii, objaśniamy na początku czym dokładnie jest dezynfekcja. Jest to tak zwane odkażanie, którego głównym celem jest pozbycie się szkodliwych drobnoustrojów, czyli mikrobów (wirusów, bakterii, a także grzybów) niedostrzegalnych gołym okiem. Skuteczna dezynfekcja rąk i powierzchnia zapobiega ich przenoszeniu. Nie działa ona jednak na formy przetrwalnikowe drobnoustrojów, z którymi można poradzić sobie tylko dzięki sterylizacji. 

Dla bezpieczeństwa zwierząt oraz ludzi dezynfekcja w gabinecie weterynarii jest czymś obowiązkowym. Przeprowadzana jest ona przy użyciu specjalnych preparatów, które mogą być tworzone na bazie alkoholu lub też nie posiadać tego składnika - w drugim przypadku substancje przeznaczone są do stosowania na delikatne powierzchnie.

Dezynfekcja w gabinecie weterynarii

Podstawowe zasady utrzymania higieny w gabinecie weterynaryjnym

Gabinet weterynaryjny to pomieszczenie, w którym każdego dnia przebywają różne zwierzęta - od chomików i szczurów, po duże psy, czy też długowłose koty. W kontakcie z takimi pacjentami weterynarz powinien zachować najwyższą ostrożność, zakładając tym samym, że mogą one przenosić różne choroby. Właśnie dlatego:

  • zarówno siedziska, a także kozetki, powinny być dokładnie dezynfekowane - po każdej wizycie, niezależnie od długości jej trwania, 
  • dezynfekcja weterynaryjna obejmuje także standardowo blaty, jak i posadzki. Większość zwierząt obficie także gubi sierść, która nie powinna się gromadzić w żadnym gabinecie.

Nie ma wątpliwości, że dezynfekcja w gabinecie weterynarii ma za zadanie ustrzec personel, jak i same zwierzęta przed niepożądanym przenoszeniem drobnoustrojów. W tym celu lekarz weterynarii, przyjmując zwierzę, powinien zawsze mieć na sobie jednorazowe rękawiczki, a w trakcie wykonywania zabiegu pełen strój (łącznie z maseczką oraz czepkiem). 

Wymagania sanitarne w gabinecie weterynaryjnym 

Jak widać dezynfekcja weterynaryjna jest niezwykle istotna w placówkach, które zajmują się leczeniem chorych zwierząt. Aby jednak takie instytucje były dopuszczone do działania, muszą one spełniać rygorystyczne warunki, przechodząc tym samym kontrole. Dezynfekcja w gabinecie weterynarii nie będzie w pełni skuteczna, jeżeli:

  • w gabinecie, jak i na zapleczu, nie będzie dostępu do umywalek oraz źródła bieżącej wody,
  • placówka nie będzie wykończona w prawidłowy sposób. Zarówno jej podłogi, jak i ściany, powinny być wykonane z trwałych materiałów, które nie ulegną zniszczeniu pod wpływem czyszczenia oraz używania preparatów do dezynfekcji,
  • w gabinetach nie znajdzie się odpowiedni sprzęt, a w tym autoklawy, dzięki którym da się sterylizować narzędzia, 
  • w placówce nie zostaną wydzielone punkty, do których będzie można wyrzucać zużyte rękawiczki, opatrunki, strzykawki itd.

Dezynfekcja weterynaryjna duży nacisk kładzie również na specjalistyczne sprzęty, których powierzchnia, podobnie jak to jest w przypadku kozetek, blatów oraz podłóg, powinna być regularnie dezynfekowana. 

Jakich używać płynów i środków w gabinecie weterynaryjnym? 

Bez wątpienia skuteczna dezynfekcja weterynaryjna nie może obejść się bez skutecznych płynów, środków, a także koncentratów do rozcieńczenia, wyprodukowanych przez widących producentów m.in B.Braun, Schulke, Medisept czy Ecolab. Mówiąc o najpopularniejszych produktach warto chociażby wspomnieć o:

  • preparatach do dezynfekcji sprzętu medycznego - występują one w formie spryskiwaczy, roztworów do rozcieńczenia, pianek, czy też podręcznych chusteczek. Przykładem takich produktów jest płyn Velox Spray (przeznaczony do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni w gabinetach lekarskich, kosmetycznych, masażu, a nawet w szkołach), Mikrozid (dostępny w formie alkoholowej i bezalkoholowej), Meliseptol (sprzedawany pod wieloma postaciami, gotowy do natychmiastowego użytku. Świetnie sprawdza się również na metalowych powierzchniach),
  • środkach do dezynfekcji rąk - w tej kategorii występują płyny używane podczas mycia rąk, żele, jak i spraye, których nie trzeba przelewać do specjalnych dozowników. Wśród licznych produktów należy wyszczególnić Velodes Soft (dzięki niemu można przeprowadzić zwykłą dezynfekcję rąk w 30 sek. oraz chirurgiczną w 90 sek. Jest on łagodny dla skóry), a także Desderman Care (skutecznie zwalcza bakterie, drożdżaki, wirusy osłonkowe, czy też prątki),
  • produktach do dezynfekcji dużych powierzchni - w tej kategorii znajdują się najczęściej koncentraty, które w odpowiednich proporcjach należy rozrobić z wodą. Mowa tu o takich preparatach jak Quatrodes, czy też Melsept

Wyjaśniliśmy co to jest dezynfekcja oraz przybliżyliśmy jakie środki do dezynfekcji są najbardziej popularne w konkretnych kategoriach.  Jako hurtownia medyczna, dbając o naszych klientów, dostarczamy z zakresu dezynfekcji sprawdzone produkty od zaufanych producentów. Dzięki nim dezynfekcja rąk, a także dezynfekcja powierzchni jest niezwykle skuteczna. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!