Czy dezynfekcja zabija wirusy?

2021-05-19

Jak skutecznie dbać o higienę dłoni? Czy dezynfekcja zabija wirusy? Jak ustrzec się przed szkodliwymi dla organizmu drobnoustrojami? W obliczu pandemii pytania te pojawiają się wszędzie - zarówno w przestrzeni internetowej, w gazetach, jak i w telewizji. Wszyscy o tym mówią i zwracają na to uwagę. Warto zatem podsumować kilka podstawowych informacji, które pozwolą ugruntować tę podstawową wiedzę. 

Co to jest dezynfekcja?

Obecnie dezynfekcja rąk jest powszechna. Ludzie dbają o nią, przekraczając próg pracy, wracając do domu, czy też wychodząc z komunikacji miejskiej. Czy dezynfekcja niszczy wirusy i zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo? Zanim odpowiemy na to pytanie warto jest pokrótce opisać sam proces.

Dezynfekcja towarzyszy człowiekowi od wielu lat. Jest ona istotna nie tylko w przypadku wielu zawodów, ale i na co dzień. Przebywając w przestrzeni publicznej najczęściej mamy do czynienia z dezynfekcją chemiczną, którą przeprowadzamy przy użyciu specjalnych preparatów. Dzięki nim jesteśmy w stanie zwalczyć formy wegetatywne drobnoustrojów, które często pojawiają się na naszych dłoniach, w wyniku dotknięcia jakiegoś przedmiotu (może to być klamka od drzwi, poręcz, a nawet długopis). Warto tutaj zaznaczyć, że wirusy, w przeciwieństwie do bakterii, nie są w stanie długo przetrwać na powierzchni poza jakimś organizmem. Zatem, czy dezynfekcja niszczy wirusy? Warto w tej kwestii spojrzeć na to zagadnienie z chemicznego punktu widzenia. 

Czy dezynfekcja niszczy wirusy? 

Czy dezynfekcja zabija wirusy?

Co jest skuteczne na wirusy? W dobie pandemii jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Na przestrzeni minionych miesięcy wypracowano powszechne czynności, które mają za zadanie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. W oparciu o zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób:

  • środki do dezynfekcji powinny być regularnie stosowane, np.: przed wejściem do jakiegoś lokalu, do budynku firmy, czy nawet po przyjściu do domu, 
  • wszyscy powinni w szczególności dbać o odpowiednią higienę dłoni. Dokładne mycie w mydle i ciepłej wodzie (przez co najmniej 30 sekund) stanowi skuteczną metodę walki z drobnoustrojami.  

Zatem, czy dezynfekcja zabija wirusy? Tak - nawet dokładne mycie rąk może uchronić nas przed dalszym rozprzestrzenianiem się tych drobnoustrojów. Aby to zrozumieć, należy przywołać podstawy chemii, a także biologii, dzięki którym wiadomo, że:

  • duża grupa wirusów, a w tym koronawirus, czy też HIV, otoczone są z zewnątrz specjalnymi, lipidowymi osłonkami,
  • pewna część cząsteczek mydła, po wcześniejszej dysocjacji, łączy się ze wspomnianymi lipidami, prowadząc do ich rozerwania, 
  • przerwanie osłonki drobnoustroju prowadzi do unicestwienia zarazków. 

Dezynfekcja wirusów podobnie wygląda w przypadku związków chemicznych, które w swoim składzie mają co najmniej 60% etanolu - to on, podobnie jak wspomniane cząsteczki mydła, wpływa na błony lipidowe. Oczywiście tego typu dezynfekcja nie powinna zastępować dokładnego mycia rąk i warto, by była ona stosowana jako dodatek do tej praktyki. 

Jakie metody dezynfekcji zabijają wirusy? 

Objaśniliśmy już co to jest dezynfekcja i odpowiedzieliśmy na pytanie, czy dezynfekcja zabija wirusy. Teraz warto pokrótce przypatrzeć się metodom, na które można liczyć w walce z tymi drobnoustrojami. Z pewnością w tym zestawieniu trzeba wymienić:

  • mydło - tutaj głośno należy powiedzieć, że jest ono jednym z głównych sprzymierzeńców człowieka, 
  • alkohol - jego odpowiednie stężenie w preparatach skutecznie destabilizuje błony lipidowe.

Jako hurtownia medyczna Mercant oferujemy naszym klientom preparaty, dzięki którym da się przeprowadzić skuteczną dezynfekcję zarówno dłoni, jak i różnych przedmiotów. Dzięki naszym preparatom możliwa jest także szybka dezynfekcja powierzchni.