Jakie rękawiczki medyczne wybrać? Rodzaje i przeznaczenie.

2021-01-14

Przeznaczenie rękawiczek medycznych jest szerokie - w szczególności dla sektora medycznego. Są one niezbędnym wyposażeniem podczas pracy i to one stanowią pierwszą barierę ochronną przed zakażeniem oraz zapobiegają przenoszeniu drobnoustrojów. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, ale i rozmiarami oraz właściwościami. Zatem jakie rękawiczki medyczne wybrać? 

Jakie rękawiczki medyczne wybrać?

Wybór rękawic medycznych zaczyna się od określenia pracy, podczas której będą one wykorzystywane. Jest to znaczące, gdyż nie wszystkie materiały, z których są one wykonane, nadają się np. do precyzyjnych, manualnych prac, czy też do kontaktu z tłuszczami, jak i substancjami chemicznymi. Zanim zatem rękawice diagnostyczne zostaną zamówione, to trzeba określić: 

Przeznaczenie rękawic

Składając zamówienie na rękawiczki sterylne trzeba koniecznie zapoznać się z informacjami, które na opakowaniach, czy też w ulotce, zawarł ich producent. Jest to sprawdzone źródło, z którego można się dowiedzieć, w jakich warunkach były testowane rękawice i z jakimi pracami sobie poradzą.

Jakość rękawiczek

Zasady mycia i dezynfekcji rąk

To, jakie rękawiczki medyczne zostaną wybrane, wpływa na bezpieczeństwo nie tylko osób, które je używają, ale i pacjentów. Należy zatem inwestować w sprawdzone, odpowiednio przetestowane produkty, spełniające odgórne normy.

Aby mieć pewność, że zamawiane rękawiczki lekarskie są najwyższej jakości, na ich opakowaniach należy szukać oznakowania EN 455-2. Pod tym zapisem kryją się obowiązujące w Europie normy, które dotyczą zarówno właściwości, jakie powinny spełniać rękawice medyczne, jak i metody ich testowania.

Odpowiedni rozmiar rękawiczek 

Rękawiczki medyczne są rozciągliwe, więc pasują do każdego typu dłoni - jest to oczywiście mylne stwierdzenie i mimo tego, że np. rękawiczki lateksowe faktycznie dopasowują się do dłoni, to i tak należy dobrać ich rozmiar do użytkownika. W ten sposób zapewnia się nie tylko komfort podczas pracy, ale i zwiększa się bezpieczeństwo. 

Kolor rękawiczek 

Dla niektórych osób mało istotny fakt, dla innych usprawnienie podczas pracy. Bez względu na wykonywane obowiązki rękawice medyczne są jednorazowego użytku i powinny być często zmieniane. W nagłych sytuacjach nie ma czasu na czytanie opakowania, a charakterystyczny kolor rękawic może okazać się przydatny. 

Rękawiczki medyczne - rozpoznanie

Jakie rękawiczki medyczne wybrać? Te o sprawdzonej jakości. Produkty tego typu pozornie nie różnią się między sobą do czasu, aż nie zostaną ze sobą porównane ich składy. Chcąc nabyć odpowiednie rękawice, na opakowaniach zawsze trzeba szukać wspomnianego wcześniej oznakowania EN 455 oraz CE (znak potwierdzający, że wyrób spełnia dyrektywy, ustanowione przez Unię Europejską). 

Podczas wybierania rękawiczek medycznych można również natknąć się na oznakowanie AQL - jest to niezwykle ważna wartość, która określa limit akceptowalnej jakości rękawic. Przyjęło się, że dla produktu, jakim są rękawiczki lekarskie, AQL nie powinien wynosić więcej niż 1,5.

Rękawice lateksowe, winylowe oraz nitrylowe 

Przeznaczenie rękawiczek medycznych określa często ich rodzaj. W zależności od tego, z czego są one wykonane, nadają się one bardziej lub też mniej do pewnych czynności:

Rękawiczki lateksowe 

Produkowane są one z naturalnego kauczuku, dzięki któremu są bardzo elastyczne i przylegają do skóry. Nie ograniczają również ruchów, przez co świetnie nadają się do precyzyjnych prac. Rękawiczki lateksowe bezpudrowe, jak i pudrowe, stanowią skuteczną ochronę przed patogenami i drobnoustrojami. 

Wspominając o plusach, nie można również zapominać o minusach. Rękawice lateksowe w swoim składzie mają alergizujące białka, na które niektórzy mają uczulenie. Nie sprawdzą się one również w styczności z tłuszczami, jak i niektórymi substancjami chemicznymi. 

Rękawiczki nitrylowe 

W przeciwieństwie do swoich lateksowych odpowiedniczek nie wywołują alergii. Są one również bardziej odporne na substancje oleiste oraz ewentualne przekłucia. Mimo tego, że są one trochę grubsze, to nie ograniczają ruchów, dzięki czemu również w nich można swobodnie wykonywać precyzyjne manualnie prace. 

Rękawiczki winylowe 

Jakie rękawiczki wybrać, stawiając na pierwszym miejscu wytrzymałość? Jak najbardziej winylowe. Wykonane są one z PCV, dzięki któremu przez ich warstwę nie przedostaną się różnego typu preparaty chemiczne, czy też płyny. Kosztem tak dużej odporności straciły one jednak na elastyczności, przez co nie nadają się do precyzyjnych prac. Należy również dokładnie wybierać ich rozmiar. Jeżeli okażą się one za duże, to będą zsuwać się z dłoni, zaś zbyt małe nie zostaną poprawnie założone.  

Rękawiczki lekarskie - jak poprawnie ich używać?

Inwestycja w najwyższej jakości rękawiczki medyczne nie zapewni bezpieczeństwa. Ich używanie powinno iść w parze z właściwym stosowaniem. Aby tak było należy stosować się do kilku zasad: 

  • bez względu na to, jakie rękawiczki medyczne wybrano, należy je zmieniać po każdej wykonanej czynności i kontakcie z pacjentem,
  • zmieniając rękawiczki należy dokładnie myć ręce. Dzięki temu zapobiegnie się przenoszeniu bakterii, czy też drobnoustrojów, 
  • zużyte rękawiczki należy od razu wyrzucić do kosza na odpady medyczne, 
  • rękawiczki powinny być również zmienione w momencie rozluźnienia materiału, jak i  jego przebicia, czy też innego uszkodzenia.  

Nasza hurtownia medyczna Mercant oferuje różne typy rękawic medycznych. Wyprodukowane zostały one przez zaufanych producentów, dzięki czemu są one sprawdzonej jakości. Wśród wielu produktów nie zabrakło zarówno rękawic lateksowych, winylowych, jak i nitrylowych. Zachęcamy do składania zamówień, a w razie jakichkolwiek wątpliwości do skontaktowania się z nami.