Ciało obce w oku – co robić?

2022-08-10

Zapewne każdy z nas niegdyś doświadczył nieprzyjemnego uczucia, jakim jest ciało obce w oku. Niekiedy wystarczy moment nieuwagi, by drobny paproch wywołał ból i znaczny dyskomfort w obrębie gałki ocznej. I choć zazwyczaj wystarczy przemyć oko pod strumieniem letniej wody, problem może pojawić się, gdy do oka wpadnie coś większego. Wówczas należy podjąć szereg specjalistycznych środków. Konieczna może również okazać się interwencja lekarska. Jak usunąć ciało obce z oka? Jak wygląda pierwsza pomoc i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy!

Ciało obce w oko – objawy 

Wbrew pozorom o ciało obce w oku wcale nie tak trudno! Wystarczy spacerować parkiem, by na skutek silnego wiatru wpadł nam drobny paproch i spowodował delikatne podrażnienie gałki ocznej. W takiej sytuacji należy zachować wszelkie środki ostrożności – umyć bądź zdezynfekować dłonie i z użyciem chusteczki higienicznej usunąć paproch. Jeżeli na pierwszy rzut oka nie jest widoczny, dobrze byłoby wolnym ruchem ręki odchylić powieki. Towarzyszyć może temu dyskomfort, z czasem zapewne pojawi się zaczerwienienie. Jeśli udało się samodzielnie wyjąć paproch z oka, nie pozostaje nic innego, jak w przeciągu kilku kolejnych dni obserwować stan gałki ocznej. Niemniej jednak małe ciało obce w oku z reguły nie wymaga kontroli u specjalisty.

Niestety zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, gdy do oka wpadnie obiekt trudny do usunięcia. Najczęściej objawia się poprzez:

  • ból i dyskomfort,
  • łzawienie oka,
  • pieczenie,
  • nadwrażliwość na światło,
  • zaburzenia pola widzenia.

Wówczas należy natychmiast udać się na kontrolę lekarską i poddać dalszej diagnostyce. Zanim jeszcze zgłosimy się po pomoc, należy bezwzględnie zabezpieczyć ciało obce.

Duże ciało obce w oku – na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna?

Drażniący obiekt w oku niewątpliwie może powodować duży ból. Usilna chęć wyciągnięcia go samodzielnie może natomiast pogorszyć aktualny stan i doprowadzić do pogłębienia powstałego już urazu. Jak udzielić pierwszej pomocy osobie, której wpadło coś do oka? Zachowajmy spokój i zaopatrzmy się w jednorazowe materiały opatrunkowe. W zależności od rozmiaru obiektu może być to gaza jałowa lub opaska dziana. Z ich użyciem należy zabezpieczyć ciało obce tak, aby je unieruchomić i jednocześnie nie zaszkodzić osobie poszkodowanej. Materiał opatrunkowy dodatkowo stabilizujemy przylepcem. Wystarczy uciąć kawałek plastra i przykleić w miejscu opatrunku. Na czas jego zakładania poszkodowany powinien zminimalizować wykonywanie ruchów gałką oczną.

Zabezpieczony obiekt wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Pod żadnym pozorem nie wolno wyjmować go samodzielnie, gdyż może to skutkować wystąpieniem poważnych dla poszkodowanego skutków na tle zdrowotnym. Specjalista podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Zanim to nastąpi, przeprowadzi specjalistyczne badanie oka w lampie szczelinowej, która pozwoli znaleźć ciało obce, ocenić stan zdrowia poszkodowanego i dopiero na tej podstawie usunąć je z gałki ocznej. W zależności od przebiegu badania konieczne może też okazać się podanie leków, które wyeliminują ryzyko wystąpienia zakażenia w obrębie gałki ocznej.

Ciało obce w oku – tego nie wolno robić

Ciało obce w oku to niewątpliwie nic przyjemnego. Wspomniany przez nas wcześniej dyskomfort często sprawia, że zaczynamy mocno pocierać oko i pogłębiać doznany uraz. Nie tędy droga! Jeżeli w oku pojawi się jakikolwiek obiekt nieznanego pochodzenia, należy trzymać się podstawowych zasad pierwszej pomocy i zadbać o własne samopoczucie. 

Czego nie wolno robić, gdy wpadnie nam coś do oka? Nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdyż dodatkowe tarcie może spowodować poważny dla zdrowia stan zapalny i przerodzić się w infekcję, która będzie wymagać dalszego leczenia. Unikaj też dotykania oka brudnymi rękoma i stosowania niesterylnych materiałów opatrunkowych. Gałka oczna jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych, a to za sprawą swojej delikatności. Choć poważne urazy oka są rzadko spotykane, lepiej dmuchać na zimne!

Radzimy również dobrze zaopatrzyć domową apteczkę pierwszej pomocy. Jak to mówią, wypadki chodzą po ludziach. Dobrze jest mieć pod ręką podstawowe materiały opatrunkowe!