5 miejsc i sytuacji, w których może się przydać osobista apteczka pierwszej pomocy

2023-04-25

Odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy umożliwia szybkie oraz skuteczne udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Warto pamiętać o regularnym przeglądaniu jej zawartości i uzupełnianiu wszelkich braków – dzięki temu będziemy wyposażeni we wszelkie niezbędne wyroby medyczne niezależnie od sytuacji. W tym artykule przedstawiamy 5 miejsc i sytuacji, w których może się przydać osobista apteczka pierwszej pomocy.

Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać?

Warto pamiętać, że każda apteczka pierwszej pomocy odrobinę się od siebie różni. Uzależnione jest to m.in. od potrzeb właściciela oraz rodzaju apteczki. Nieco inną zawartością charakteryzuje się domowa apteczka, podręczna turystyczna czy zakładowa bądź samochodowa. Można jednak wyróżnić kilka wspólnych elementów – niektóre wyroby medyczne powinny znaleźć się we wszystkich apteczkach.

Przygotowując apteczkę pierwszej pomocy, warto podzielić jej elementy na określone kategorie odpowiadające najczęściej występującym dolegliwościom. Wtedy wystarczy zakupić po jednym wyrobie z każdej kategorii – nie musimy robić znaczących zapasów, gdyż utrudni nam to kontrolowanie zawartości apteczki oraz terminu przydatności każdego z jej elementów.

Bandaże

Zdecydowanie warto uzupełnić apteczkę pierwszej pomocy w kilka rodzajów bandaży. Elastyczne wyroby pozwalają na skuteczne usztywnienie i unieruchomienie kończyn po wypadku, a także wykonanie uciskowego opatrunku, natomiast te półelastyczne sprawdzają się do podtrzymywania opatrunków w ruchomych miejscach. Do ran silnie krwawiących czy miejsc ruchomych odpowiedni będzie również bandaż kohezyjny – to rozwiązanie idealne dla osób o skórze skłonnej do alergii.

Gaza opatrunkowa jałowa

Gaza jałowa opatrunkowa charakteryzuje się dużą chłonnością i przepuszczalnością powietrza. Może być ona stosowana do bezpośredniego opatrywania ran lub wykorzystywana do tamowania krwotoków zewnętrznych z ran jako tampony.

Plastry na rolce – bez opatrunku i z opatrunkiem

Zarówno plastry bez opatrunku, jak i z opatrunkiem powinny znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy. O ile niewielkie rany zazwyczaj nie wymagają lekarskiej interwencji, nie można zapominać o ich odpowiednim oczyszczeniu i zabezpieczeniu przy pomocy plastra. Pozwala to uchronić uszkodzoną tkankę przez drobnoustrojami czy zanieczyszczeniami, które negatywnie wpływają na proces gojenia.

Rękawiczki jednorazowe

Udzielając pierwszej pomocy, powinniśmy pamiętać również o własnym bezpieczeństwie – jeśli istnieje ryzyko kontaktu z krwią czy innymi płynami ustrojowymi, wskazane jest użycie rękawiczek jednorazowych. Ten środek ochrony osobistej powinien znaleźć się w każdej apteczce.

Maska do wykonywania sztucznych oddechów

Maseczka do wykonywania sztucznych oddechów umożliwia wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Modele wyposażone w specjalny plastikowy ustnik skutecznie zabezpiecza osobę udzielającą pomocy przed wydzielinami, zmniejszając ryzyko infekcji.

Koc termiczny

Koc termiczny wykorzystywany jest w sytuacji, gdy osobie poszkodowanej grozi wychłodzenie – zapobiega on utracie ciepła przez ciało. Należy jednak wspomnieć, że koc może również zostać użyty jako ochrona przed znacznymi źródłami ciepła, chroniąc organizm przed przegrzaniem.

Nożyczki

Nożyczki służą rozcinaniu czy docinaniu materiałów opatrunkowych. Przydają się one w szczególności podczas nagłych sytuacji, wymagających jak najszybszego działania.

Chusta trójkątna

Jako tymczasowe unieruchomienie, m.in. przy złamaniach czy zwichnięciach kości ramiennej lub przedramienia, obojczyka bądź dłoni, nierzadko wykorzystuje się trójkątną chustę.

Osobista apteczka pierwszej pomocy – co jeszcze powinna zawierać?

Wyposażenie osobistej apteczki pierwszej pomocy powinno zawierać nie tylko materiały opatrunkowe czy środki ochrony osobistej, ale również niezbędne leki i przyrządy. Zdecydowanie warto uzupełnić apteczkę o dawkę przyjmowanych przez nas leków, jak również karteczkę z informacjami o naszych przewlekłych chorobach czy alergiach, jak również nazwami stale przyjmowanych przez nas preparatów. Co jeszcze powinna zawierać apteczka?

Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Aby uśmierzyć ból, warto posiadać w apteczce środki zawierające paracetamol (bezpieczny dla dzieci) lub ibuprofen. Oprócz tego, nie może zabraknąć środków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Warto posiadać syrop na kaszel suchy lub mokry, jak również preparaty łagodzące ból gardła.

Preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia

Żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, żelowe kompresy – mogą one okazać się niezastąpione przy stłuczeniach czy urazach. Co więcej, przy oparzeniach słonecznych i termicznych sprawdzi się pantenol w piance.

Mówiąc o oparzeniach, warto również wspomnieć o opatrunkach hydrożelowych. Są one przydatne także przy obrzękach, owrzodzeniach czy odleżynach. Dzięki swym właściwościom absorpcyjnym i nawilżającym, doskonale łagodzą ból, nawilżają ranę i przyspieszają proces gojenia się tkanki.

Leki przeciwbiegunkowe i na problemy żołądkowe

Wśród preparatów przeciwbiegunkowych można wymienić usprawniający pracę jelit węgiel leczniczy czy zapobiegające odwodnieniu elektrolity. Dodatkowo, w apteczce powinny się znaleźć leki na problemy żołądkowe: krople ziołowe, tabletki lub herbaty. To znaczna pomoc w przypadku zaparć, wzdęć czy niestrawności.

Leki przeciwalergiczne

Wybór leków przeciwalergicznych powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Wśród dostępnych preparatów wymienia się tabletki, spraye do nosa, żele przeciwświądowe – są one potrzebne w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej.

Wyposażenie apteczki – pozostałe elementy

Sprzęt medyczny, taki jak inhalator, ciśnieniomierz i termometr, również powinny stanowić wyposażenie osobistej apteczki pierwszej pomocy. Oprócz tego, wskazany jest zakup soli fizjologicznej, środków dezynfekujących oraz pęsety.

Osobista apteczka pierwszej pomocy – o tym pamiętaj!

Należy pamiętać, aby regularnie przeglądać zawartość osobistej apteczki pierwszej pomocy. Jeśli zauważymy, że jakiś preparat utracił swą ważność, należy go wymienić na nowy. Braki powinny być natomiast uzupełnione – nie należy z tym zwlekać, gdyż istnieje ryzyko, że ostatecznie zapomnimy o tym i w nagłej sytuacji okaże się, że brakuje właśnie tego istotnego elementu.

Co więcej, osobista apteczka pierwszej pomocy powinna być umieszczona w miejscu, do którego mamy szybki i łatwy dostęp. Wskazane jest odpowiednie jej oznakowanie.

Gdzie przydaje się apteczka pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy przydaje się w sytuacjach kryzysowych – znacząco ułatwia ona postępowanie, umożliwiając zaoferowanie skutecznej pomocy osobie poszkodowanej. Poniżej przedstawiamy pięć miejsc, w których jest ona niezbędna.

Domowa apteczka pierwszej pomocy

Chociaż niejedna osoba nie zwraca znaczącej uwagi na zawartość swej domowej apteczki, jest to poważny błąd – niestety, niekiedy z uwagi na występujący ból czy gorączkę nie będziemy mogli wyjść z domu i dokonać niezbędnych zakupów. Co więcej, jeśli wypadek zdarzy się m.in. w nocy, możliwe, że w okolicy nie znajdziemy otwartej apteki.

Domowa apteczka jest przydatna w sytuacji nagłego zachorowania czy wypadku. Znajdziemy w niej preparaty, które wesprą nas w powrocie do pełni sił podczas gorączki, problemów żołądkowych. Co więcej, materiały opatrunkowe pomogą nam opatrzyć rany, a nawet zatamować krwawienie. Dowiedz się więcej w naszym artykule: Tamowanie krwawienia krok po kroku – jak zrobić to dobrze?.

Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy

Każdy pracodawca powinien zagwarantować w pełni wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy w miejscu pracy. Dzięki niej możliwe będzie udzielenie pierwszej pomocy w razie wypadku, wystąpienia urazu czy nagłego ataku choroby.

Samochodowa apteczka pierwszej pomocy

Chociaż apteczka samochodowa nie jest w Polsce prawnie wymagana, zdecydowanie warto ją posiadać – powinna być ona przechowywana w kabinie auta, przykładowo w schowku lub pod fotelem. Dzięki temu, jeśli dojdzie do wypadku, będziemy mieli do niej szybki dostęp. Apteczki nie należy przechowywać w bagażniku.

Apteczka samochodowa stanowi wsparcie podczas wypadku – na drodze może wystąpić bardzo wiele nieprzewidzianych, niebezpiecznych zdarzeń. W takich chwilach – o ile nam samym i osobom dookoła nie grozi niebezpieczeństwo – jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc w mieście

Również na mieście mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje, kiedy ktoś ulegnie wypadkowi. Apteczka pierwszej pomocy przyda się przy wystąpieniu urazu kończyny, większych i mniejszych ran, krwotoku – to tylko niektóre z sytuacji, gdy apteczka pierwszej pomocy jest niezastąpiona. Dzięki niej możemy zapewnić natychmiastową opiekę poszkodowanemu do chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Apteczka turystyczna

Wakacyjne wyjazdy wiążą się z niemałą ilością pozytywnej energii i zabawą. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się w razie wystąpienia wypadku. Na wyjazd konieczne jest zabranie osobistej apteczki pierwszej pomocy. Jeśli wyjeżdżamy na wakacje w lato, powinniśmy pamiętać, że w okresie wakacyjnym szczególne zagrożenie stanowi udar słoneczny. Warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w takiej sytuacji. Jeśli chodzi natomiast o zawartość apteczki, przydaje się wtedy gaza jałowa czy bandaże elastyczne. Dowiedz się więcej: Udar słoneczny – objawy, przyczyny, jak go unikać?.

Wyposażenie osobistej apteczki pierwszej pomocy może różnić się w zależności od miejsca, w które planujemy ją zabrać oraz od sytuacji, w których może być ona wykorzystana. Niezależnie jednak od jej zawartości, powinniśmy dokonywać regularnych przeglądów kluczowych elementów, uzupełniać braki i zastępować przeterminowane wyroby nowymi.