Środki antybakteryjne, a biobójcze – jakie są różnice?

2021-12-31
Środki antybakteryjne a biobójcze - jaka jest między nimi różnica? Niestety, nie wszyscy to wiedzą i nieraz używają tych określeń naprzemiennie. Aby dokonywać w pełni świadomych zakupów należy znać podstawowe informacje na temat tego, jakiego środka powinno użyć się w danej sytuacji. Właśnie dlatego w poniższym tekście opowiemy o różnicach między środkami biobójczymi a środkami antybakteryjnymi. 

Co to jest dezynfekcja? 

Obecnie najczęściej środki antybakteryjne oraz biobójcze kupowane są w celu dezynfekcji. Dużo osób stawia na te produkty, by zawsze móc nimi spryskać lub umyć ręce - nawet w sytuacjach, kiedy nie ma dostępu do bieżącej wody oraz mydła. Od produktów tych konsumenci wymagają, by skutecznie likwidowały one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu wirusy, bakterie oraz grzyby, które każdego dnia, przy okazji codziennych czynności, przedostają się na nasze dłonie. Oczekiwania te nieraz mijają się z tym, co oferują niektórzy producenci. Wiedząc jednak co to jest dezynfekcja, łatwo można ustrzec się przed popełnieniem błędu. 

Dezynfekcja to tak zwane odkażanie. Jej celem jest zniszczenie szkodliwych drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać człowiekowi. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że dezynfekcja, w przeciwieństwie do sterylizacji, nie jest w stanie usunąć form przetrwalnikowych drobnoustrojów. Jaką zatem rolę w procesie dezynfekcji odgrywają środki biobójcze oraz środki antybakteryjne? 

Środki antybakteryjne

Brak gruntownej wiedzy na temat środków do dezynfekcji sprawia, że wiele osób postrzega środki antybakteryjne jako produkty, które są w stanie zapewnić im należytą ochroną przed wirusami oraz szkodliwymi drobnoustrojami. Niestety, tak nie jest. Środki antybakteryjne to produkty, które: 

  • nie zabijają bakterii ani wirusów (na etykietach produktów nie znajdzie się również deklaracji producenta, co do właściwości wirusobójczych),
  • posiadają w składzie nieznaczną ilość alkoholu, która często nie jest nawet podawana na etykiecie. Przez to środki antybakteryjne są w większości przypadków nieskuteczne, zwłaszcza w konfrontacji z wirusem SARS-CoV‑2,
  • są zarejestrowane jako kosmetyki. Oznacza to, że producent, wypuszczając je na rynek, nie przeprowadził badań mikrobiologicznych, które mogłyby świadczyć o ich skuteczności w walce z drobnoustrojami. 

Środki biobójcze

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku środków biobójczych. Są one o wiele bardziej skuteczne i spełnią oczekiwania konsumentów. Bardzo łatwo je również rozpoznać, gdyż:

  • na etykiecie środków biobójczych można znaleźć takie sformułowania jak: produkt do dezynfekcji, biobójczy, zabijający 99% bakterii. Są to jasne sformułowania, deklarujące skuteczność preparatu, których na próżno szukać na etykietach środków antybakteryjnych, 
  • producenci, wypuszczając do sprzedaży środki biobójcze, jest zobowiązany zadeklarować, na co dokładnie działają, np. na drożdżaki, wirusy z danej grupy, prątki gruźlicy itd.,
  • posiadają duże stężenie alkoholu w składzie, 
  • w przeciwieństwie do środków antybakteryjnych te biobójcze mają podane na etykiecie informacje odnośnie tego, ile preparatu powinno się użyć, aby był on skuteczny, a także czas jego działania,
  • były one przebadane pod kątem skuteczności biobójczej i są zarejestrowane jako produkty do dezynfekcji.

Różnice między środkami antybakteryjnymi a biobójczymi  

Jak widać różnice między środkami antybakteryjnymi oraz środkami biobójczymi są spore, zarówno jeżeli chodzi o ich skład, skuteczność działania, a także nomenklaturę, stosowaną przez producentów. Chcąc kupić sprawdzone środki do dezynfekcji, należy zwracać uwagę na te wszystkie aspekty. 

Jako hurtownia medyczna oferujemy sprawdzone środki do dezynfekcji - zarówno do dłoni (Desderman Pure, spray Velodes Silk lub Softa-Man Viscorub), jak i do mycia oraz pielęgnacji powierzchni (Velox Top, Meliseptol Rapid lub Incidin Foam).