Jak wybrać papier do USG?

2023-02-14

Ultrasonografia, zwana również USG, stanowi jedno z najczęściej przeprowadzanych badań obrazowych. Wykonywane jest ono w celach profilaktycznych czy diagnostycznych, aby ocenić stan pacjenta oraz podjąć decyzję w kwestii dalszego leczenia. USG stanowi wręcz nieocenione narzędzie diagnostyczne wyróżniające się szeroką gamą zastosowań. Aby jednak jego wynik został zaprezentowany w zadowalający sposób, placówki medyczne muszą używać wysokojakościowego papieru do USG. W tym artykule przyjrzymy się bliżej badaniu, jakim jest ultrasonografia, a także podpowiemy, jak wybrać papier do USG.

Badanie USG – jak działa ultrasonograf?

Dzięki ultrasonografii możliwe jest zobaczenie wielkości oraz kształtu narządów wewnętrznych. To procedura całkowicie bezpieczna oraz bezbolesna, nie wymagająca wprowadzania do organizmu płynów służących utworzeniu kontrastu. Wykorzystuje się przy niej ultrasonograf, czyli urządzenie rejestrujące kształty uzyskane przez odbite fale.

Działanie ultrasonografu

Aparatu służący do wykonywania badania USG to urządzenie tworzące obraz wewnętrznych struktur organizmu – wykorzystuje ono przy tym ultradźwięki, czyli dźwięki o tak dużej częstotliwości, że są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Ultrasonograf składa się z emitera oraz odbiornika ultradźwiękowej fali – pierwszy element ma za zadanie wysyłanie fali o pożądanej częstotliwości, skierowanej w stronę miejsca poddawanego badaniu. Wspomniana fala rozchodzi się, odbija się na granicy ośrodka, aby następnie wrócić do odbiornika.

Zjawiska falowe zachodzą dla rozchodzących się w tkankach ultradźwięków – prędkość fali w tkankach jest rozpoznawana przez urządzenie jako jednakowa, co umożliwia ocenę odległości od miejsca, w którym doszło do odbicia fali. Ultradźwiękowa fala ulega przetworzeniu w impulsy elektryczne przy wykorzystaniu przetworników piezoelektrycznych. W efekcie obraz narządów oraz tkanek ukazywany jest na monitorze.

Obraz z ultrasonografu w formie papierowej

Przy badaniu USG wykorzystywane są drukarki cyfrowe, zwane videoprinterami. Umożliwiają one przeobrażenie obrazu z ultrasonografu w formę papierową – nowoczesne urządzenia pozwalają na drukowanie zdjęcia prezentującego drobne detale. Dzięki temu specjaliści mogą bezproblemowo ocenić stan pacjenta. Co istotne, na jakość wydruku wpływ ma papier do USG – niezbędny jest wybór odpowiedniego produktu, który pozwoli na wydruk wysokojakościowych zdjęć.

Badanie USG – co pozwala zbadać?

Badanie USG może być przeprowadzane u każdego – niezależnie od wieku czy płci. Ponadto, dostępne są głowice do ultrasonografu o różnych rozmiarach i kształtach, dlatego można zbadać prawie każdy fragment ciała. Zdecydowanie najczęściej przeprowadzane jest USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, serca, węzłów chłonnych, dopplerowskie, ginekologiczne czy położnicze. Co więcej, przy pomocy ultrasonografu możliwe jest zbadanie oka, ślinianek, poszczególnych stawów (kolanowego, biodrowego, skokowego, łokciowego i ramiennego), nadgarstka, prostaty i jąder, a także wykonanie USG transrektalnego oraz przezciemiączkowego (przeprowadzanego u niemowląt).

Dzięki ultrasonografowi możliwa jest ocena rozmiaru, kształtu oraz stanu narządów, tkanek oraz naczyń krwionośnych z dokładnością do aż 0,1 mm. USG umożliwia wykrycie guzów, torbieli, zmian nowotworowych czy pourazowych. Co ważne, pozwala ono nie tylko na diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń, ale również na kontrolę postępów leczenia czy prawidłowości rozwoju płodu w łonie matki.

Przygotowanie do badania USG – o czym pamiętać?

Przygotowanie do badania USG uzależnione jest od tego, co ma zostać poddane ultrasonografii. Lekarz kierujący pacjenta na USG bądź członek personelu danej placówki medycznej powinien wskazać zasady postępowania oraz udzielić wszelkich niezbędnych wskazówek. Poniżej prezentujemy ogólne instrukcje przygotowania do ultrasonografii – w razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z medykiem.

USG jamy brzusznej – przygotowanie

W przeddzień USG jamy brzusznej zalecane jest zastosowanie lekkostrawnej diety – należy przy tym unikać napojów gazowanych i smażonych potraw. Co więcej, powietrze znajdujące się w przewodzie pokarmowym wpływa negatywnie na rozchodzenie się ultradźwięków, dlatego wskazane jest zażycie środka przeciw wzdęciom. Ponadto, powinno się ograniczyć palenie papierosów, gdyż dym utrudnia pozyskanie wyraźnego obrazu podczas USG. Wskazane jest także ograniczenie żucia gumy – podobnie jak palenie, czynność ta może prowadzić do nieświadomego połknięcia powietrza. Należy także wspomnieć, że niekiedy lekarz może zalecić zażycie środków przeczyszczających, żeby usunąć zalegające w jelitach resztki pokarmu.

Przed USG jamy brzusznej należy wypić dużą ilość niegazowanej wody, aby pacjent podczas badania odczuwał potrzebę skorzystania z toalety. Co istotne, przed USG należy pozostawać na czczo. W przypadku młodzieży od 15. roku życia i dorosłych czas ten wynosi 6 godzin. Dzieci w wieku 5-15 lat powinny pozostawać na czczo przez 4 godziny, a dzieci w wieku 1-5 lat – przez 2 godziny. Jeśli chodzi natomiast o noworodki oraz niemowlęta, nie powinny one spożywać pokarmu przez 1-1,5 godziny przed badaniem.

Przygotowanie do USG – pozostałe aspekty

Niektóre badania USG wymagają, aby pęcherz pacjenta był wypełniony. Dotyczy to nie tylko ultrasonografii jamy brzusznej, ale również USG układu moczowego, prostaty przez powłoki brzuszne, miednicy mniejszej oraz USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne. Część badań wymaga z kolej czynności odwrotnej – wcześniejszego opróżnienia pęcherza. Jest tak w przypadku USG ginekologicznego transwaginalnego oraz USG prostaty transrektalnego.

W zależności od rodzaju ultrasonografii, wymagania co do przygotowania mogą się różnić. W niektórych przypadkach konieczne jest przyniesienie aktualnych wyników badań, podczas gdy w innych niezbędne jest wykonanie lewatywy dzień wcześniej. Co więcej, przykładowo USG piersi powinno być przeprowadzane w określonym momencie cyklu miesiączkowego, co należy ustalić z medykiem.

Przebieg badania USG

Badanie USG polega na przesuwaniu głowicą ultrasonografu po odkrytej skórze pacjenta i dociskaniu jej – na ten element urządzenia nakładany jest specjalny żel do USG, który zmniejsza tarcie oraz znacząco ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych. Obrazy przesyłane przez głowice prezentowane są na monitorze ultrasonografu, a najistotniejsze z nich drukowane są na papierze i opisywane. Na koniec pacjent może wytrzeć żel do USG przy pomocy papierowego ręcznika i się ubrać.

Papier do drukowania wyników badań USG – dlaczego jest ważny?

Papier do videoprintera USG jest niezbędny przy zapisywaniu oraz drukowaniu obrazów uzyskanych podczas badania. Powinien on umożliwiać wydruk trwałych i czytelnych wyników. Należy także wspomnieć, że papier do USG może wpływać na żywotność urządzenia, w którym jest on stosowany – nieodpowiedni produkty o pylącej formule zapycha dysze i zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z podajnikiem papieru. Odpowiednio dobrany papier do USG ułatwia proces drukowania, gdyż się nie zacina.

Papier do USG – jak go wybrać?

Papier do USG wykorzystywany w videoprinterach stanowi swego rodzaju rodzaj papieru termicznego. Jest on pokryty warstwą termoczułej emulsji oraz posiada zabezpieczającą powłokę, stanowiącą ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Aby wydrukowanie obrazu było możliwe, głowica drukarki wykorzystuje wysoką temperaturę wywołującą reakcję substancji tworzących wspomniane warstwy papieru.

Parametry papieru do USG

Wybór papieru do USG powinien być oparty o jego właściwości, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie wydruku o wysokim poziomie nasycenia i gęstości. Należy zwrócić uwagę na gramaturę papieru, gdyż odpowiada ona za grubość oraz wytrzymałość produktu. Zdecydowanie warto przy tym wybierać papier do USG, który gwarantuje szybkie schnięcie druku.

Dopasowanie papieru do USG do modelu videoprintera

Warto pamiętać, że papier do USG powinien być dopasowany do konkretnego modelu videoprintera. Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z opisem produktu – znajdziemy w nim wskazanych producentów, z których urządzeniami kompatybilny jest dany papier.

Dobry papier do USG - czym się charakteryzuje?

Dobry papier do USG pozwala na uzyskanie czytelnego i wyraźnego zdjęcia – musi on posiadać odpowiednią gramaturę. Wpływa ona na kontrast oraz poziom odwzorowania obrazu z ultrasonografu. Właściwa gramatura zapewnia także mniejsze pylenie, co zmniejsza ryzyko zapylania dysz drukujących i wystąpienia awarii bądź znacznego uszkodzenia urządzenia. Na poziom utrwalenia szczegółów obrazu oraz brak zniekształceń wpływ ma gładkość papieru do USG – warto wybierać produkty gładkie, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wychwycenia nawet niewielkich zmian.

Wybierając papier do USG, warto decydować się na zakup produktu gwarantującego trwały wydruk. To kwestia istotna, gdyż wyniki badań uwzględniane w dokumentacji powinny być czytelne nawet pomimo znacznego upływu czasu. Zdecydowanie polecane są przy tym wyroby odporne na wilgoć oraz działanie ciepła, charakteryzujące się antystatyczną powłoką.

Jak wybrać papier do USG – podsumowanie

Wysokojakościowy papier do USG stanowi element niezbędnego wyposażenia każdej placówki medycznej, w której przeprowadzane jest badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie szczegółowych, wyraźnych zdjęć. Wybierając papier do USG, warto zwrócić uwagę m.in. na jego gramaturę i gładkość. Co istotne, produkt powinien być dopasowany do konkretnego modelu videoprintera.