Jak dobrze wyposażyć gabinet ginekologiczny - czego nie może zabraknąć?

2023-01-24

Dzięki dobrze wyposażonemu gabinetowi specjaliści mogą przeprowadzać niezbędne badania oraz zabiegi, zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny pacjentom. Dobór sprzętu zależy przy tym od charakteru gabinetu, jednakże można wyróżnić pewne elementy, których nie może zabraknąć.

Dzięki dobrze wyposażonemu gabinetowi specjaliści mogą przeprowadzać niezbędne badania oraz zabiegi, zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny pacjentom. Dobór sprzętu zależy przy tym od charakteru gabinetu, jednakże można wyróżnić pewne elementy, których nie może zabraknąć.

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego – narzędzia medyczne

Narzędzia medyczne wykorzystywane są zarówno w celach diagnostycznych, jak i podczas wykonywania zabiegów oraz leczenia chorób narządów płciowych. Możliwy jest wybór produktów jednorazowego bądź wielokrotnego użytku. Poniżej przedstawiamy te stanowiące podstawowe wyposażenie gabinetu ginekologicznego.

Wziernik ginekologiczny

Jednym z najważniejszych narzędzi w gabinecie ginekologicznym jest wziernik ginekologiczny, zwany dopochwowym. Jest on zbudowany z dwóch połączonych zawleczką ramion, które pozwalają ginekologom odchylić od siebie przednią oraz tylną ścianę pochwy. Umożliwia na zbadanie wnętrza pochwy i szyjki macicy.

Jednorazowe wzierniki są szczególnie cenionym rozwiązaniem, gdyż gwarantują wysoki poziom higieny. Te narzędzia ginekologiczne stworzone są ze sterylnego materiału, dzięki czemu ryzyko infekcji zostaje zminimalizowane. Gabinet ginekologiczny powinien być wyposażony w kilka rozmiarów wzierników, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie wielkości narzędzia – dzięki temu możliwe będzie uniknięcie poczucia dyskomfortu u pacjentki podczas badania.

Anoskop

Wziernik odbytniczy, zwany anoskopem, stworzony jest z pustej rurki oraz wyjmowanego przy badaniu obturatora. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie badania endoskopowego pozwalającego na wykrycie stanów zapalnych czy polipów odbytu, hemoroidów oraz nowotworów.

Amniotom

Do szyjki macicy wprowadzany jest z kolei amniotom. Służy on przeprowadzaniu amnioskopii, czyli badania wykonywanego, gdy istnieje zagrożenie życiowych czynności płodu.

Szczoteczki oraz szkiełka cytologiczne

Kluczowym elementem profilaktyki raka szyjki macicy są regularne badania cytologiczne – aby ich przeprowadzenie było możliwe, niezbędne są szczoteczki i szkiełka. Do precyzyjnego pobrania komórek z kanału szyjki macicy wykorzystuje się szczoteczki cytologiczne, aby następnie użyć szkiełek – pozwalają one na higieniczne przekazywanie pobranych wymazów. Charakteryzują się one oszlifowanymi krawędziami, dzięki którym minimalizowane jest ryzyko skaleczenia podczas ich użytkowania.

Kleszczyki ginekologiczne

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego obejmuje kleszczyki. Można wyróżnić wiele ich rodzajów, które stosowane są podczas innych procedur. Gabinet powinien posiadać m.in. kleszczyki do wycinania oraz pobierania tkanki ze ścian pochwy, macicy i szyjki macicy do celów diagnostycznych, kleszczyki przeznaczone do chwytania i podtrzymywania tkanek stosowane przy zabiegu usunięcia pochwy, jak i kleszczyki pozwalające na zakładanie oraz wyciąganie wewnątrzmacicznych wkładek.

Pozostałe narzędzia w gabinecie ginekologicznym

Wśród wyposażenia gabinetu powinny się znaleźć jeszcze inne narzędzia ginekologiczne. Są to między innymi:

  • kulociąg, dzięki któremu możliwe jest uwidocznienie szyjki macicy,
  • rozszerzacze pozwalające na rozwarcie szyjki macicy, stosowane np. przy zakładaniu spirali domacicznej,
  • pęsety podtrzymujące tkanek, powięzi czy drobne przedmioty, jak i ułatwiające wykonywanie szycia,
  • nożyczki do cięcia szwów, opatrunków czy tkanek,
  • ostrza do wykonywania cięcia,
  • zgłębnik maciczny,
  • igłotrzymacze,
  • miednicomierz.

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego – środki ochrony

Aby zapewnić personelowi medycznemu oraz pacjentom wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa, należy wyposażyć gabinet w odzież ochronną, ochronne wyroby medyczne oraz środki dezynfekujące.

Jednorazowe rękawiczki i maseczki

Dzięki wykorzystaniu rękawiczek medycznych jednorazowych niwelowane jest ryzyko transmisji drobnoustrojów z dłoni – specjaliści powinni je zakładać podczas wykonywania medycznych procedur. Co więcej, dzięki nim medyk chroniony jest przed kontaktem z płynami ustrojowymi pacjenta. Niezbędne są również maseczki jednorazowe.

Preparaty do dezynfekcji skóry, powierzchni i narzędzi

Aby przeprowadzanie higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk było możliwe, gabinet ginekologiczny powinien być wyposażony w środki do dezynfekcji rąk – najlepiej, aby były to preparaty o przedłużonym działaniu, szerokim spektrum aktywności oraz krótkim czasie działania. Dostępne są preparaty w żelu, płynie bądź spray’u. W przypadku płynnych i żelowych preparatów ważne jest wykorzystanie dozownika łokciowego – jego konstrukcja sprawia, że dozowanie środka jest ekonomiczne i znacznie bardziej higieniczne.

Dobrze wyposażony gabinet ginekologiczny powinien posiadać również środki do dezynfekcji powierzchni i sprzętu. Muszą być one wykorzystywane co najmniej przed oraz po każdym zabiegu – a jeśli wystąpi taka potrzeba, nawet częściej.

Podkłady medyczne higieniczne

Ograniczeniu ryzyka rozprzestrzeniania się chorób służą podkłady higieniczne. Minimalizują one kontakt pacjenta z medycznym wyposażeniem, tym samym chroniąc go przed wilgocią, wydzielinami czy kurzem. Ich stosowanie jest bardzo wygodne, gdyż zużyty podkład wystarczy wyrzucić i zastąpić nowym.

Spódniczki ginekologiczne

Elementem, który zapewnia większy komfort pacjentkom podczas badania ginekologicznego są spódniczki ginekologiczne jednorazowego użytku. Warto przy tym wybierać spódniczki nieprześwitujące, wykonane z oddychającego materiału oraz posiadające gumkę, która umożliwia łatwe zakładanie i ściąganie.

Aparatura medyczna w gabinecie ginekologicznym

Odpowiednie wyposażenie gabinetu ginekologicznego obejmuje nowoczesną aparaturę medyczną.

Aparat EKG

Badanie elektrokardiograficzne to jedno z podstawowych oględzin wykonywanych zwykle po 25. tygodniu ciąży – jego przeprowadzenie jest niemożliwe bez aparatu EKG. Sprzęt ten umożliwia wykrycie patologicznego stanu płodu, monitorowanie pracy jego serca i ruchów, a także sprawdzenie czynności rozkurczowych macicy pacjentki. Gabinet ginekologiczny powinien posiadać aparat EKG o wysokiej czułości, gwarantujący przejrzystą prezentację pozyskanych wyników.

Ultrasonograf ginekologiczny

Przyszłe mamy mogą po raz pierwszy ujrzeć zdjęcie swego dziecka dzięki ultrasonografowi ginekologicznemu. Ten aparat diagnostyczny pozwala na oględziny narządów wewnętrznych, opierając swe działanie na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości, przenikających komórki ludzkiego organizmu. Co ważne, aby obraz ultrasonograficzny był wyraźny, niezbędny jest żel do USG – ten specjalny preparat pełni funkcję łącznika pozwalającego falom akustycznym bezpośrednio przemieszczać się do podskórnych tkanek.

Detektor tętna płodu

W praktyce ginekologicznej stosowany jest również detektor tętna płodu, który pozwala odsłuchać pracę serca płodu. Dzięki temu rutynowemu badaniu możliwa jest ocena jego prawidłowego wewnątrzmacicznego rozwoju.

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego – pozostałe elementy

Powyżej wymienione narzędzia czy aparatura nie stanowią w pełni kompletnego wyposażenia gabinetu ginekologicznego – potrzebne jest jeszcze kilka istotnych elementów.

Ciśnieniomierz

Aby kontrolować ciśnienie pacjentek podczas prowadzenia ciąży, niezbędny jest ciśnieniomierz. Nie może go zabraknąć w żadnym gabinecie.

Parawan

Obecne standardy wskazują, że gabinet ginekologiczny powinien być podzielony na dwie strefy. Pierwsza to strefa przyjęć, gdzie należy umieścić biurko dla medyka czy krzesła dla pacjenta oraz osoby towarzyszącej. Od niej powinna być oddzielona druga strefa, która pozwala na zbadanie pacjenta z zachowaniem prywatności – w tym celu wykorzystuje się parawan.

Papierki wskaźnikowe ginekologiczne

Jedną z najprostszych metod wstępnej diagnostyki objawów intymnych zakażeń u kobiet jest test pH pochwy. Pomocne są przy tym papierki wskaźnikowe do badania odczynu pH.

Meble w gabinecie ginekologicznym

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego obejmuje meble, takie jak szafy, krzesła czy biurko. Bardzo ważnym elementem jest przy tym fotel ginekologiczny – powinien być on wygodny i nowoczesny, co zapewni pacjentom wysoki poziom komfortu. Jest to szczególnie ważne podczas przyjmowania pacjentek w zaawansowanej ciąży.

Autoklaw

Wykorzystywanie narzędzi wielokrotnego użytku wiąże się z koniecznością ich sterylizacji. Potrzebny jest do tego autoklaw – w urządzeniu możliwe jest uzyskanie wysokiego ciśnienia, które zabija żywe mikroorganizmy i ich przetrwalniki. Niezbędne są przy tym woreczki do sterylizacji oraz wskaźniki do autoklawu.

Wyposażenie gabinetu ginekologicznego – podsumowanie

Odpowiednie wyposażenie gabinetu ginekologicznego pozwala zarówno na przeprowadzanie medycznych procedur, jak i zapewnienie higieny oraz poczucia komfortu pacjentom. Warto przy tym zaznaczyć, że dobór poszczególnych narzędzi czy aparatury uzależniony jest od charakteru gabinetu, gdyż może się on zajmować m.in. profilaktyką w ciąży, położnictwem, samą diagnostyką lub leczeniem chorób układu rozrodczego.