Jak dbać o higienę osoby leżącej?

2022-12-13

Opieka nad osobą leżącą nie jest łatwym zadaniem – wśród największych wyzwań dla opiekunów można wymienić utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny podopiecznego. Nie można zaniedbać tej kwestii, gdyż może to prowadzić do powstania problemów skórnych oraz zdrowotnych. Aby wesprzeć opiekunów w pielęgnacji pacjenta, przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak dbać o higienę osoby leżącej.

Podstawowe zasady opieki nad osobą leżącą

Systematyczna opieka nad osobą leżącą obejmuje czynności, takie jak podawanie posiłków, mycie pacjenta, a także wykonywanie działań mających zapobiec powstawaniu odleżyn. Nie jest to jednak łatwe zadanie, dlatego konieczne jest należyte przygotowanie się do roli opiekuna. Istotne jest, aby zapewnić osobie leżącej poczucie komfortu i bezpieczeństwa, okazywać cierpliwość i zrozumienie. Co więcej, niezbędne jest zaopatrzenie się we wszelkie potrzebne produkty, które pozwolą nam odpowiednio zadbać o pacjenta.

Jak dbać o higienę osoby leżącej – przygotowanie

Dla ogólnego samopoczucia osoby leżącej duże znaczenie ma higiena, dlatego opiekun powinien zaznajomić się z kolejnością wykonywanych czynności. Istotne jest również, aby sam pacjent został poinformowany o postępowaniu podczas całej procedury mycia. Kiedy już zadbamy o te aspekty, możemy przygotować niezbędne produkty. Wśród nich powinny znaleźć się podstawowe elementy, takie jak miska z ciepłą wodą, czysty ręcznik oraz myjka do twarzy i ciała. Istotne są przy tym dodatkowo płyny do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki ochronne, które należy założyć przed rozpoczęciem mycia. To jednak nie wszystko – dowiedz się, co jest niezbędne podczas dbania o higienę osoby leżącej.

Higiena osobista osoby leżącej – co jest niezbędne?

Aby zapewnić osobie leżącej odpowiednie warunki, konieczne są produkty chłonne, takie jak pieluchomajtki – wchłaniają one wilgoć, chroniąc przy tym przed przedostaniem się zabrudzeń na zewnątrz. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie pacjentowi poczucia suchości i tym samym wyższego poziomu komfortu. Produkty te powinny charakteryzować się strukturą, która zapobiega powstawaniu odparzeń oraz podrażnień. Ponadto, nie można zapomnieć o jednorazowych podkładach higienicznych, które zapewniają ochronę przed wilgocią podczas pielęgnacji czy zmiany pieluchomajtek. Niezastąpione są przy tym podfoliowane podkłady, które niwelują ryzyko zawilgocenia materaca.

Oprócz tego, niezbędne są akcesoria ułatwiające wypróżnianie. Wśród nich znajduje się kaczka szpitalna, która pomaga oddawać mocz, a także basen sanitarny przeznaczony do wypróżniania się.

Produkty pielęgnacyjno-myjące do opieki nad osobą leżącą

W opiece nad osobą leżącą kluczową rolę odgrywa profilaktyka odleżyn – jej elementem jest kąpiel, podczas której należy zadbać o czystość nawet tych trudno dostępnych części ciała.

Oprócz miski z wodą, ręczników oraz ściereczek, jednorazowych gazików do higieny miejsc intymnych, podstawowe produkty służące dbaniu o higienę osoby leżącej to szczoteczka i pasta do mycia zębów, grzebień do włosów oraz akcesoria do paznokci. Ponadto, niezbędne są produkty pielęgnacyjno-myjące. To m.in. kremy myjące czy specjalne pianki pozwalające oczyścić ciało pacjenta bez użycia wody. Przydatny może okazać się także czepek do mycia włosów i głowy – takie produkty pozwalające umyć włosy bez użycia wody są szczególnie przydatne u osób, które nie powinny bądź nie mogą wstać z łóżka. Bardzo dobrą alternatywą jest też szampon w piance. Dodatkowo, należy pamiętać o myjce do ciała. Podczas czynności higienicznych z pewnością przydadzą się jeszcze jednorazowe ręczniki higieniczne oraz nawilżane chusteczki.

Z uwagi na fakt, że osoby przez dłuższy czas pozostające w pozycji leżącej są narażone na powstawanie odleżyn, niezbędne są również kosmetyki pielęgnacyjne. Produkty przeznaczone do skóry podatnej na podrażnienia wspomogą m.in. profilaktykę odleżyn. Maści i kremy ochronne powinny posiadać właściwości regenerujące, antyseptyczne oraz nawilżające.

Czynności higieniczne: jak umyć osobę leżącą?

Podczas wykonywania czynności higienicznych, opiekun osoby leżącej powinien zadbać o komfort pacjenta i nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. Cała procedura mycia powinna być rozpoczęta od okolic twarzy – w tym celu wystarczy namoczyć gąbkę w misce z wodą i odrobiną płynu, a następnie ją odsączyć i delikatnie przetrzeć twarz oraz szyję pacjenta. Na końcu wystarczy przetrzeć skórę jednorazowym ręcznikiem. Wtedy można przejść do kolejnego etapu: mycia zębów. Czynności te należy wykonywać dwa razy dziennie, to znaczy rano i wieczorem.

Bardzo ważna jest również higiena górnych części ciała: ramion, pach, klatki piersiowej, brzucha oraz pleców. W tym celu należy zapewnić podopiecznemu prywatność, a następnie zdjąć górną część jego garderoby i dokładnie przemywać każdą partię ciała. Co istotne, w przypadku kobiet należy zwrócić szczególną uwagę na skórę pod piersiami, gdyż w tym miejscu pojawia się ryzyko powstania odparzeń. Należy o tym pamiętać również w przypadku innych fałd skórnych. Po zakończeniu tych czynności, można umyć nogi oraz stopy pacjenta.

Aby umyć plecy oraz pośladki osoby leżącej, konieczne jest odwrócenie jej na bok. Kiedy zdejmiemy z łóżka poduszki czy zagłówki i pacjent będzie leżał na płasko, powinniśmy stanąć po stronie, na którą chcemy go obrócić. Wtedy należy zgiąć w kolanie dalszą nogę, natomiast dalszą rękę położyć na klatce piersiowej, a bliższą rękę – położyć zgiętą nad głową pacjenta. Ostatnim krokiem jest złapanie osoby leżącej pod dalszym barkiem i biodrem, aby delikatnie przewrócić ją na bok.

Jak dbać o higienę osoby leżącej – higiena intymna

Podczas przeprowadzania czynności wiążących się z dbaniem o higienę intymną podopiecznego, powinniśmy działać ostrożnie. Pacjenta należy ułożyć na plecach ze zgiętymi w kolanach nogami i odsłaniać jedynie te części, która w danym momencie myjemy – pozwoli to zapewnić wyższy poziom komfortu podopiecznemu.

Przygotowanie do tej czynności należy rozpocząć od wymiany wody na czystą oraz dodania delikatnego płynu do higieny intymnej. Mycie okolic intymnych zaczynamy od spojenia łonowego, aby powoli przechodzić do odbytu. Działanie to pozwoli zminimalizować ryzyko przeniesienia bakterii do cewki moczowej.

Kiedy wszystkie partie ciała podopiecznego zostaną umyte, należy osuszyć je miękkim ręcznikiem. Na końcu powinniśmy pamiętać o posmarowaniu skóry kosmetykami pielęgnującymi! Dzięki temu zabezpieczamy ją przed suchością, swędzeniem, podrażnieniem, a nawet odparzeniami.

Mycie włosów pacjenta leżącego – o czym warto pamiętać?

Regularne mycie włosów to także istotna kwestia w dbaniu o higienę osoby leżącej – należy robić to dwa razy w tygodniu bądź częściej, w zależności od potrzeb. Czynność rozpoczynamy od zabezpieczenia ręcznikiem szyi oraz dekoltu pacjenta. Żeby nie zawilgocić łóżka, warto również umieścić ręcznik lub podkład jednorazowy pod miskę. Podczas takiej procedury przydatne mogą być wanienki pneumatyczne, które znacząco ułatwiają mycie głowy podopiecznego.

Wspomniane wcześniej preparaty do mycia włosów bez użycia wody będą szczególnie przydatne, jeśli mycie włosów jest w danej chwili niemożliwe bądź osoba leżąca jest przeziębiona. Czepki do mycia z produktem myjącym czy szampony w piance nie wymagają spłukiwania, a skutecznie odświeżają skórę głowy oraz włosy.

Jak dbać o higienę osoby leżącej – podsumowanie

Przygotowując się do mycia osoby leżącej, należy dokładnie zdezynfekować dłonie oraz założyć jednorazowe rękawiczki ochronne. Co więcej, podczas wszystkich czynności należy być delikatnym – nie pocierać skóry podopiecznego zbyt mocno, ponieważ może to skutkować pojawieniem się problemów skórnych.

Dbanie o higienę osoby leżącej nie jest łatwym zadaniem – opiekun powinien dokładnie zapoznać się z czynnościami wchodzącymi w skład poszczególnych procedur higienicznych, aby zapewnić podopiecznemu odpowiednią pomoc. Ponadto, ważne jest zagwarantowanie pacjentowi wysokiego poziomu poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostaje tu również zaopatrzenie się w niezbędne produkty, takie jak podkłady higieniczne czy kosmetyki pielęgnacyjne.