Dezynfekcja w gabinecie lekarskim – jak powinna przebiegać?

2022-08-17
Jak bezpiecznie świadczyć usługi medyczne w gabinecie lekarskim? To pytanie nieustannie zaprząta myśli wielu mniej doświadczonych specjalistów, a my nie pozostawimy go bez odpowiedzi. Dezynfekcja rąk i powierzchni w gabinecie lekarskim nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla jakości świadczonych na co dzień usług. Wpływa na komfort pracy personelu, zapewniając jednocześnie pacjentom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie podczas wizyty. Jak przebiega dezynfekcja w gabinecie lekarskim? Podpowiadamy!

Dezynfekcja w gabinecie lekarskim – na czym polega?

O tym, że dezynfekcja w gabinecie lekarskim ma niebagatelne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa pracowników i pacjentów, wspominać raczej nie musimy. Personel medyczny każdego dnia dokłada wszelkich starań, by zapewnić pacjentom doskonałe warunki, które nie sprzyjają dalszemu namnażaniu się bakterii. Dezynfekcja – choć często mylona z procesem sterylizacji, jest kluczowym elementem w funkcjonowaniu placówek ochrony zdrowia. Czym jest? Dezynfekcja w gabinecie lekarskim, najprościej mówiąc, to proces mający na celu zapobieganie zakażeniom w miejscach w szczególności na nie narażonych. Polega bowiem na trwałym niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników, które znajdują się na narzędziach i powierzchni użytkowej. Jej skuteczność uwarunkowana jest rodzajem wybranej metody oraz zastosowanych środków.

Jakie są rodzaje dezynfekcji? W zależności od indywidualnych potrzeb możemy wybrać jedną z trzech istniejących metod. Dezynfekcja chemiczna oparta została o aktywne substancje chemiczne. Niemniej nie niszczy w 100% znajdujących się na powierzchniach przetrwalników. Dezynfekcja chemiczno-termiczna wykorzystuje wodę oraz środki chemiczne o niskim stężeniu. Jest mało inwazyjną metodą, często wykorzystywaną w przypadku powierzchni, które nie są odporne na uszkodzenia. Ostatnią metodą jest natomiast dezynfekcja fizyczna, uznawana za najbezpieczniejszą spośród wskazanych tutaj rozwiązań. Do jej przeprowadzenia wykorzystywane są lampy bakteriobójcze, ozonowanie lub promieniowanie UV, które skutecznie niszczy istniejące drobnoustroje.

Dezynfekcja rąk w gabinecie lekarskim – kiedy myjemy, a kiedy dezynfekujemy dłonie?

Prawidłowe przygotowanie rąk do wykonywania procedur medycznych to absolutna konieczność. Pracownicy placówek ochrony zdrowia są zobligowani do przestrzegania tej zasady, dodatkowo powinni zaopatrzyć gabinet lekarski w najwyższej klasy preparaty dezynfekujące. Kiedy dezynfekować ręce? Dłonie dezynfekujemy przed założeniem rękawiczek oraz po ich zdjęciu, a także w momencie, gdy jednorazowe rękawice ochronne ulegną zabrudzeniu. Przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji dłonie powinny być suche i czyste. Z pomocą przyjdzie preparat do dezynfekcji rąk Velodes Gel, który zawiera substancje pielęgnujące i wykazuje skuteczne działanie przeciw wirusom lub Desderman Pure, który zapobiega wysuszaniu skóry i posiada wysokie stężenie alkoholu.

Kiedy myjemy dłonie? Higieniczne mycie rąk trwa dłużej aniżeli wspomniana przez nas dezynfekcja rąk. Procedurę przeprowadzamy w momencie rozpoczęcia pracy, a także, gdy dłonie są zabrudzone oraz po skorzystaniu z toalety. Wskazane jest, aby personel medyczny na czas pracy zrezygnował z noszenia biżuterii. W gabinecie lekarskim powinien też znaleźć się pojemnik na odpady medyczne, a także papier do osuszenia dłoni.

Dezynfekcja powierzchni w gabinecie lekarskim – krok po kroku

Dezynfekcja powierzchni i narzędzi w gabinecie lekarskim może poniekąd przysporzyć trudności. Warto zatem postawić na płyn do dezynfekcji powierzchni o potwierdzonej skuteczności. Jak przebiega dezynfekcja powierzchni? Każda powierzchnia użytkowa i znajdujące się na niej przedmioty powinny najpierw zostać oczyszczone z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Procedura ta musi nastąpić po każdym pacjencie bez względu na charakter przeprowadzonej wizyty.

Gdy oczyszczona powierzchnia całkowicie wyschnie, należy zastosować specjalistyczny środek do dezynfekcji powierzchni Velox Top AF, który działa już po 30 sekundach. Preparat dezynfekujący redukuje ryzyko zakażenia, zapewnia efekt czystej powierzchni, jednocześnie jej nie odbarwiając. W przypadku miejsc trudno dostępnych przydatne okażą się Velox chusteczki do dezynfekcji na bazie alkoholu, które wykazują silne działanie bójcze przeciwko wirusom, bakteriom i grzybom.

Zalecane jest również wykorzystanie specjalnej lampy UV-C, która umożliwia przeprowadzenie dezynfekcji pomieszczenia zdalnie. Urządzenie świetnie radzi sobie ze szkodliwymi dla naszego zdrowia patogenami.

Prawidłowa procedura higieniczna ma duży wpływ na funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia i minimalizuje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów na zewnątrz. W dobie wszechobecnych rozwiązań wybór najlepszej metody dezynfekcji nie powinien zatem stanowić wyzwania.