Wenflony - co oznaczają kolory i jaki rozmiar wybrać?

2022-02-25
Kaniule dożylne, szerzej znane jako wenflony, zrewolucjonizowały praktykę medyczną. Dzięki nim można swobodnie podać medykament bez potrzeby ciągłego wkłuwania igły w żyłę – zapewniają stały dostęp do naczynia krwionośnego. Wenflony posiadają odmienne barwy i wielkości. W związku z tym pojawia się pytanie: co oznaczają kolory i jaki rozmiar wybrać? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Czy wenflony wiążą się z poważnymi procedurami?

Wenflon to akcesorium medyczne znane wielu pacjentom. Może się on kojarzyć z poważną procedurą medyczną, chociaż w rzeczywistości zakładany jest większości osób, które znajdą się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, czyli SORze. Igły z wenflonem używane są jednak nie tylko w szpitalach czy przychodniach weterynaryjnych – korzysta się w nich również podczas domowej opieki, przykładowo nad osobami obłożnie chorymi. Kaniule dożylne znajdują szerokie zastosowanie w medycynie.

Wenflony wykorzystywane są podczas różnych czynności medycznych, gdyż pozwalają na skuteczne oraz kontrolowane podanie lekarstwa bezpośrednio do krwioobiegu, jak i szybką interwencję farmakologiczną. Umożliwiają one bezpieczną infuzję leków czy płynów nawadniających, a także są stosowane do transfuzji krwi i podczas chemioterapii. Za ich pomocą można także pobrać krew.

Czy kolory wenflonów mają znaczenie?

Wenflon to jałowa plastikowa rurka umieszczana w żyle przy pomocy stalowej igły, która jest następnie usuwana. Do portu kaniuli podłącza się strzykawki bądź kroplówki. To akcesorium medyczne ma jednak różne barwy – czy kolory wenflonów mają znaczenie? Owszem, określają one jego rozmiar!

Kolor wenflonu a rozmiar

Każdy kolor wenflonu odpowiada innej średnicy oraz długości igły – takie kolorystyczne oznaczenia ułatwiają rozróżnienie wewnętrznej średnicy cewki. Znacząco pomaga to w pracy ratowników medycznych i pielęgniarek, szczególnie w sytuacji zagrożenia życia.

Wenflon fioletowy (26G - 0,6mm) posiada najmniejszy rozmiar i znajduje zastosowanie w pediatrii i neonatologii. Jest używany prawie wyłącznie u noworodków. Jeśli chodzi o wenflony żółte (24G – 0,7mm) oraz niebieskie (22G – 0,9mm lub 0,8mm), to posiadają one trochę większą średnicę i są stosowane przy większości infuzji czy rutynowych transfuzjach krwi. Wybiera się je u pacjentów onkologicznych, a także osób starszych, gdyż dostęp do ich żył jest utrudniony. Ze względu na jego mały rozmiar, wenflon niebieski bądź żółty stosuje się również w przypadku dzieci.

Wenflon różowy (20G – 1,0 lub 1,1mm) umożliwia przepływ 54ml płynu lub 31ml krwi na minutę – to standardowy rozmiar kaniuli, który wykorzystuje się w większości infuzji. Zielone (18G – 1,2 lub 1,3mm)  wenflony również są uznawane za standardowe kaniule. Używa się ich do dożylnego żywienia czy rutynowych transfuzjach krwi bądź płynów – szczególnie tych dużych objętościowo. Znajdują one zastosowanie podczas resuscytacji płynowej, u pacjentów po wypadkach oraz poddawanych operacji.

Wenflony białe (17G – 1,4 lub 1,5mm) stosuje się w takich samych przypadkach, co wenflon zielony, aczkolwiek posiadają one większy przepływ. Mogą być one wykorzystywane, kiedy sytuacja nie jest nagła, jednak należy podać płyn bądź krew tak szybko, jak to możliwe. Na sali operacyjnej czy podczas awaryjnych sytuacji wykorzystuje się szare (16G – 1,8 lub 1,7mm) wenflony.

Największą wewnętrzną średnicą charakteryzuje się wenflon pomarańczowy (14G – 2,0 - 2,2 mm) - . Te kaniule są przeznaczone dla pacjentów znajdujących się w najcięższym stanie, gdy sytuacja wymaga jak najszybszego dostarczenia im leków bądź wykonania transfuzji krwi.

 

Wenflony – jaki rozmiar wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wielkości wenflonów – sprawia to, że w naszej głowie pojawia się dużo wątpliwości co do tego, jaki rozmiar wybrać. Wyboru wenflonu dokonuje się w oparciu o wiek pacjenta. U noworodków stosuje się ten najmniejszy, a dla odrobinę starszych dzieci wybiera się wenflony żółte bądź niebieskie. U dorosłych sprawdzi się wenflon o większych rozmiarach i długości igły.

Grubość wenflonu należy również dostosować do tego, jaka ilość płynu ma zostać przetoczona – w sytuacjach awaryjnych, gdzie liczy się każda sekunda, wybiera się kaniule większych rozmiarów. Należy przy tym jednak pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem wystąpienia miejscowych powikłań – jest ono tym większe, im grubszy jest wenflon.