Aktualności

Dzięki dobrze wyposażonemu gabinetowi specjaliści mogą przeprowadzać niezbędne badania oraz zabiegi, zapewniając przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa i higieny pacjentom. Dobór sprzętu zależy przy tym od charakteru gabinetu, jednakże można wyróżnić pewne elementy, których nie może zabraknąć.

Zapoznanie się z podstawowymi zasadami tamowania krwawienia oraz krwotoków, a także posiadanie odpowiednio wyposażonej apteczki pozwolą nam poradzić sobie w niełatwych i stresujących sytuacjach. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami w tym zakresie.

Odpady medyczne, zgodnie z ustawową definicją, stanowią odpady powstające podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, jak i przeprowadzania badań oraz doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Co ważne, prawo ściśle określa zasady postępowania z nimi – nakłada ono na podmioty świadczące usługi zdrowotne obowiązek ich segregacji. Działanie niezgodne z prawem może stanowić zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale i zdrowia czy życia osób, które mają bezpośredni kontakt z odpadami medycznymi.

Opieka nad osobą leżącą nie jest łatwym zadaniem – wśród największych wyzwań dla opiekunów można wymienić utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny podopiecznego. Nie można zaniedbać tej kwestii, gdyż może to prowadzić do powstania problemów skórnych oraz zdrowotnych. Aby wesprzeć opiekunów w pielęgnacji pacjenta, przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak dbać o higienę osoby leżącej.

Mycie i dezynfekcja powierzchni szpitalnych pozwala nie tylko utrzymać czystość w placówce medycznej, ale i kontrolować zakażenia szpitalne. Na skuteczność całej procedury wpływa zarówno dobór preparatów, jak i przestrzeganie wytycznych dotyczących jej wykonywania. Ten artykuł stanowi kompletny poradnik wskazujący, jak powinna przebiegać dezynfekcja powierzchni szpitalnych.

Gabinet zabiegowy stanowi pomieszczenie przeznaczone do wykonywania zabiegów diagnostycznych bądź terapeutycznych z naruszeniem ciągłości tkanek. Z uwagi na różnorodność przeprowadzanych w nim zabiegów, zakres oraz rodzaj wyposażenia powinien być dopasowany do jego specjalizacji. Można jednak wyróżnić pewne uniwersalne elementy, jakimi cechuje się wyposażenie gabinetu zabiegowego.
Każda aktywność fizyczna może wiązać się ze złamaniem, skręceniem lub zwichnięciem. Odpowiednie opatrzenie zmniejsza dolegliwości bólowe, prawdopodobieństwo kalectwa urazowego i ryzyko wystąpienia powikłań. Każdy z nas jest narażony na wypadki, dlatego rzetelna wiedza, jak postępować w sytuacji, gdy do nich dojdzie jest niezbędna.
Czym są rany cięte? To urazy, które są wynikiem naruszenia ciągłości skóry ostrym narzędziem, jak szkło, nóż czy inny ostry przedmiot. Gładkie, równe brzegi nacięcia wymagają szybkiej reakcji i odpowiedniego założenia opatrunku. Tego typu rany potrafią bardzo obficie krwawić i być niezwykle niebezpieczne dla chorego. Jak opatrzyć ranę ciętą w prawidłowy sposób?

Każdy gabinet lekarski powinien spełniać konkretne wymagania sanitarne. Muszą to być przede wszystkim pomieszczenia, których kształt i powierzchnia pozwalają na prawidłowe rozmieszczenie oraz użytkowanie specjalistycznej aparatury. Gabinet ginekologiczny to miejsce, w którym są wykonywane badania oraz zabiegi przy użyciu odpowiedniego sprzętu medycznego, dlatego koniecznym jest, aby był regularnie dezynfekowany.

Fartuchy medyczne to jeden z środków ochrony osobistej stosowanych w medycynie. Jest niezbędnym elementem stosowanych przez lekarzy czy pielęgniarki, ponieważ chroni przed rozpryskami krwi, żrących płynów i substancjami, które mogą powodować infekcję skóry. Istnieje wiele rodzajów fartuchów ochronnych. Nie zawsze niezbędnym jest sterylny fartuch pełnobarierowy czy kombinezon. W niektórych sytuacjach wystarczy podstawowy fartuch włókninowy.