Aktualności

Dobór nici chirurgicznych nie pozostaje bez znaczenia dla komfortu pracy specjalisty, a także pacjenta w trakcie rekonwalescencji. Odpowiednio wybrana nić wpływa na estetykę i umożliwia szybką adaptację niegdyś przerwanych tkanek skórnych. Materiał szewny należy zatem dopasować względem charakteru operacji, miejsca zespolenia tkanek i ogólnej kondycji organizmu pacjenta. W dzisiejszym artykule przedstawimy popularne rodzaje nici chirurgicznych i wskażemy, w jakich sytuacjach są stosowane.
Odleżyny to miejscowa martwica tkanek uciskanych występująca na skutek niedokrwienia. Wbrew panującemu przekonaniu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, którzy z powodu przebytej choroby zostali trwale bądź czasowo unieruchomieni. Profilaktyka przeciwodleżynowa jako wieloetapowy proces stanowi zatem kluczowy element opieki nad pacjentem obłożnie chorym. W dzisiejszym wpisie wskażemy, jak zapobiegać odleżynom i jakie akcesoria będą pomocne.
Rekonwalescencja to czas, w którym organizm pacjenta stopniowo powraca do pełni sił, przy czym na jej przebieg ma wpływ charakter operacji, ogólna kondycja pacjenta tudzież dotąd prowadzony styl życia. Trudno zatem dokładnie określić, jak długo trwa rekonwalescencja po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym, gdyż jest uwarunkowana różnorakimi czynnikami. W dzisiejszym artykule wskażemy, czym jest rekonwalescencja i co można zrobić, by przyspieszyć powrót do zdrowia.
Drenaż jest pojęciem zazwyczaj spotykanym w medycynie, choć nie tylko. Stosowany jest najczęściej w celu odprowadzenia płynów fizjologicznych i patologicznych z narządów wewnętrznych lub innych części ciała pacjenta, a także w celu zapobiegania przedwczesnemu zamknięciu się rany. Do wykonania drenażu wykorzystywane są specjalne sączki lub cewnik. Czym jest drenaż? Jakie są rodzaje drenażu i kiedy go stosujemy?
Jak wyposażyć gabinet stomatologiczny i co zrobić, by zachować higienę w miejscu pracy? Gabinet stomatologa to szczególne miejsce, w którym każdy szczegół ma znaczenie. Na przebieg planowanej wizyty wpływa zatem nie tylko jakość świadczonych usług, ale również stosowanie odgórnie narzuconych procedur i wybór najwyższej klasy sprzętu oraz akcesoriów. Wobec tego nie pozostaje nam nic innego, jak rozwiać Twoje wątpliwości i podpowiedzieć, jakie akcesoria medyczne muszą znaleźć się w gabinecie dentystycznym. Wszystkiego dowiesz się poniżej!
Jak bezpiecznie świadczyć usługi medyczne w gabinecie lekarskim? To pytanie nieustannie zaprząta myśli wielu mniej doświadczonych specjalistów, a my nie pozostawimy go bez odpowiedzi. Dezynfekcja rąk i powierzchni w gabinecie lekarskim nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla jakości świadczonych na co dzień usług. Wpływa na komfort pracy personelu, zapewniając jednocześnie pacjentom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie podczas wizyty. Jak przebiega dezynfekcja w gabinecie lekarskim? Podpowiadamy!

Zapewne każdy z nas niegdyś doświadczył nieprzyjemnego uczucia, jakim jest ciało obce w oku. Niekiedy wystarczy moment nieuwagi, by drobny paproch wywołał ból i znaczny dyskomfort w obrębie gałki ocznej. I choć zazwyczaj wystarczy przemyć oko pod strumieniem letniej wody, problem może pojawić się, gdy do oka wpadnie coś większego. Wówczas należy podjąć szereg specjalistycznych środków. Konieczna może również okazać się interwencja lekarska. Jak usunąć ciało obce z oka? Jak wygląda pierwsza pomoc i kiedy należy zgłosić się do lekarza? Podpowiadamy!

Ratownicy medyczni mają za zadanie nieść specjalistyczną pomoc w sytuacjach nagłego zagrożenia życia bądź w momentach, kiedy zaobserwowane zostały symptomy prowadzące do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Praca ratowników medycznych jest bardzo ważna, a wręcz nieoceniona! Aby jednak mogła być efektywna, tym samym osoby poszkodowane mogły otrzymać niezbędną pomoc medyczną, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie torby ratowniczej. Jak skompletować torbę ratownika medycznego i czego nie może w niej zabraknąć? Sprawdzamy.

W okresie wakacyjnym dzieci oraz osoby starsze są w szczególności narażone na występowanie udaru słonecznego. Stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia i życia, co oznacza, iż należy podjąć szereg działań, które pozwolą osobie poszkodowanej powrócić do pełni sił. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy dookoła nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc, a w tym wypadku liczy się szybkość działania. Jako że wakacje zostały już oficjalnie rozpoczęte, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, z którego dowiecie się, jak postępować podczas udaru cieplnego. Czym jest udar słoneczny i jak go rozpoznać?

Laparoskopia to stosunkowa nowa technika operacyjna, która pozwala dostać się do jamy brzusznej pacjenta za pomocą specjalnego przyrządu w celu przeprowadzenia niezbędnej diagnostyki lub pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Jako metoda mało inwazyjna i nieobciążająca organizmu pacjenta, nie wymaga otwierania powłoki skórnej w obrębie jamy brzusznej, co przekłada się na szybki okres rekonwalescencji. Na czym polega laparoskopia i jakie istnieją wskazania do jej przeprowadzenia u pacjenta?