Aktualności

Szwy rozpuszczalne to niewątpliwie jedno z przełomowych rozwiązań w medycynie. Po zabiegu nici zaczynają stopniowo ulegać biodegradacji, dzięki czemu pacjent nie musi umawiać się do lekarza na kolejną wizytę, by je ściągnąć, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych szwów. Część pacjentów zastanawia się, dlaczego w związku z tym szwy wchłanialne całkowicie nie zastąpiły dotychczas stosowanego rozwiązania. Wbrew pozorom nie wynika to z oszczędności służby zdrowia czy niechęci lekarzy do nowoczesnych rozwiązań! Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się o nich jak najwięcej.
Niektórzy pacjenci podczas leczenia lub diagnostyki wymagają tzw. cewnikowania. Cewnikowanie polega na wprowadzeniu przez układ moczowy elastycznego drenu do pęcherza, by mógł on odprowadzać mocz do specjalnego woreczka, który pacjent będzie zmuszony nosić przy sobie.
Wenflon to potoczna nazwa jednorazowej kaniuli dożylnej (z ang. venflon). Mówiąc najbardziej obrazowo, jest to plastikowa rurka zakończona portem, którą umieszcza się bezpośrednio w żyle pacjenta, by móc podawać mu leki, kroplówki czy pobierać krew do badań.
Wzierniki ginekologiczne mają swoje korzenie już w czasach starożytnych. Dawniej jednak przypominały bardziej narzędzia tortur niż niezastąpiony przyrząd medyczny. Jeszcze do niedawna używane przez ginekologów wzierniki pozostawiały wiele do życzenia – badania naszych mam i babć zdecydowanie nie należały do najprzyjemniejszych.
Pieczenie w klatce piersiowej zwykło kojarzyć się z zawałem lub chorobami serca. I rzeczywiście – pieczenie w piersiach może zwiastować wspomniane dolegliwości, dlatego nigdy nie wolno go ignorować.
Nowoczesne wyposażenie gabinetu stomatologicznego nie tylko wpływa na standard oferowanych w nim usług, ale też znacząco poprawia komfort przebywających w nim pacjentów.
O nerwie błędnym (łac. nervus vagus) niestety nie mówi się dużo, a jest on jedną z najważniejszych struktur w naszym ciele. To parzysty nerw odpowiadający za komunikację impulsów nerwowych z wieloma narządami wewnętrznymi. Jest 10. nerwem czaszkowym (dlatego też czasami określa się go nerwem X).
Wyposażenie gabinetu ginekologicznego ma dla większości pacjentek ogromne znaczenie – wygodniej jest wybrać się na kompleksową diagnostykę lub leczenie w jednym, zaufanym miejscu, niż zapisywać się na poszczególne badania w innych placówkach.
Zdecydowana większość Polaków przyzwyczaiła się do stosowania tabletek przeciwbólowych jako skutecznego środka na uciążliwy ból. Rzeczywiście, tabletki są dostępne na każdym kroku: w sklepach, na stacjach benzynowych i w aptekach, a do tego zaczynają działać już po kilkunastu minutach, przynosząc ulgę.

Odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy umożliwia szybkie oraz skuteczne udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Warto pamiętać o regularnym przeglądaniu jej zawartości i uzupełnianiu wszelkich braków – dzięki temu będziemy wyposażeni we wszelkie niezbędne wyroby medyczne niezależnie od sytuacji. W tym artykule przedstawiamy 5 miejsc i sytuacji, w których może się przydać osobista apteczka pierwszej pomocy.