Aktualności

Nadciśnienie tętnicze stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia chorych. Niestety, nie zawsze zostaje od razu rozpoznane, ale często wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego. Niezdiagnozowane lub nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań, włącznie z zagrożeniem życia. Pomimo różnorodności czynników sprzyjających jego rozwojowi, diagnostyka i kontrola ciśnienia krwi są bardzo ważne w zapobieganiu powikłaniom.
Niedotlenienie organizmu, znane również jako hipoksja, może mieć różnorodne przyczyny. Jego pierwsze objawy stanowią istotny wskaźnik nieprawidłowości w przepływie tlenu do tkanek i narządów. Ich rozpoznanie i szybka interwencja w przypadku niedotlenienia pozwalają zapobiegać poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Jak świadomie monitorować stan zdrowia i reagować na pierwsze sygnały alarmowe organizmu? Podpowiadamy.
Liszaj (nazywany płaskim) to przewlekła choroba skóry, która objawia się charakterystycznymi zmianami w obrębie różnych części ciała. Jego symptomy mogą różnić się w zależności od odmiany schorzenia i przybierać różne postacie. Skąd bierze się liszaj, jak go leczyć i zapobiegać nawrotom? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej choroby skóry.
Zakrzepica, inaczej nazywana chorobą zakrzepowo-zatorową lub zakrzepowym zapaleniem żył głębokich, polega na powstawaniu skrzepów krwi w żyłach. Może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrożenia życia. Choć początkowo może przebiegać bezobjawowo, to brak właściwego leczenia może skutkować powikłaniami. Co to jest zakrzepica? Jak ją rozpoznać? Odpowiadamy.
Oparzenie drugiego stopnia, znane również jako oparzenie pośredniej grubości, charakteryzuje się powierzchownym i głębokim uszkodzeniem skóry. Objawia się między innymi bolesnymi pęcherzami, zaczerwienieniem i obrzękiem. Pierwsza pomoc obejmuje chłodzenie oparzonego obszaru wodą, a następnie leczenie pozwalające na złagodzenie bólu, zapobieganie powstawaniu infekcji i przyspieszenie procesu gojenia. Istnieją również metody redukcji blizn. Jakie? Wyjaśniamy.
Nagłe zatrzymanie krążenia stanowi śmiertelne zagrożenie, które wymaga natychmiastowej interwencji. Z tego powodu defibrylatory AED coraz częściej stają się elementem wyposażenia miejsc publicznych, rozmaitych instytucji oraz zakładów pracy. Pomimo ich powszechności nie wszyscy dokładnie znają jednak ich działanie i zastosowania. Co to jest defibrylator AED i jak go używać?
Duża różnorodność dostępnych na rynku termometrów do pomiaru temperatury ciała sprawia, że wybór odpowiedniego urządzenia może być prawdziwym wyzwaniem. Termometr tradycyjny, elektroniczny czy bezdotykowy – który z nich okaże się najlepszy? Co wziąć pod uwagę, wybierając termometr i jak prawidłowo mierzyć temperaturę? Wybierz model dla dziecka, dorosłego i seniora!
Produkty o niskim indeksie glikemicznym stanowią fundament zdrowej diety. Wpływają nie tylko na poziom cukru we krwi, lecz także ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Czym jest indeks glikemiczny (IG)? Jakie jedzenie ma jego niski poziom? Przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, omawiając znaczenie IG, korzyści zdrowotne płynące z jedzenia produktów o niskim IG, a także metody jego obniżania.
Zwichnięcie kostki to bolesny uraz, który może znacząco ograniczyć mobilność. Objawia się deformacją stawu skokowego oraz silnymi dolegliwościami bólowymi. Warto poznać charakterystyczne symptomy tego schorzenia oraz metody leczenia i rehabilitacji, które pomogą szybko wrócić do pełnej sprawności. Oprócz tradycyjnych rozwiązań istnieją także skuteczne domowe sposoby łagodzenia objawów skręcenia kostki.
Odleżyny, choć z pozoru wydają się jedynie problemem skórnym, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, włączając w to infekcje i martwicę tkanek. Stanowią poważne zagrożenie szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności, starszych oraz obłożnie chorych. Jakie są objawy odleżyn i jak je leczyć? Warto też zapoznać się z zasadami profilaktyki, które mogą pomóc uniknąć tego uciążliwego problemu.