Lampa na podczerwień: zastosowanie, właściwości, leczenie ciepłem – wady i zalety

2023-05-11
Zdecydowana większość Polaków przyzwyczaiła się do stosowania tabletek przeciwbólowych jako skutecznego środka na uciążliwy ból. Rzeczywiście, tabletki są dostępne na każdym kroku: w sklepach, na stacjach benzynowych i w aptekach, a do tego zaczynają działać już po kilkunastu minutach, przynosząc ulgę.

Zdecydowana większość Polaków przyzwyczaiła się do stosowania tabletek przeciwbólowych jako skutecznego środka na uciążliwy ból. Rzeczywiście, tabletki są dostępne na każdym kroku: w sklepach, na stacjach benzynowych i w aptekach, a do tego zaczynają działać już po kilkunastu minutach, przynosząc ulgę. Niestety sięgamy po nie zbyt często, ignorując inne sposoby na pozbycie się bólu. Jednym z nich jest stosowanie lampy na podczerwień. Co warto o niej wiedzieć?

Dlaczego warto zamienić tabletki przeciwbólowe na lampę na podczerwień?

Tabletki przeciwbólowe, chociaż uśmierzają ból, nie są dobre dla naszego organizmu. Przede wszystkim nie leczą przyczyny bólu, ale tylko zmniejszają tymczasowo poziom jego odczuwania. Tabletki przeciwbólowe stanowią znaczne obciążenie dla wątroby, nerek i układu pokarmowego. Pacjenci, którzy często je przyjmują, z czasem mogą się na nie uodpornić, a co gorsza – uzależnić od nich.

Lampa a podczerwień – właściwości

Bezpieczniejszym dla organizmu sposobem pozbycia się bólu jest niewątpliwie naświetlanie się lampą na podczerwień. To niewielkie urządzenie, które przypomina wyglądem zwykłą lampę. Składa się z obudowy, promiennika i filtra. Do pracy wykorzystuje ono promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 0,74–2,5 mikrometra. Najbardziej popularne na rynku są obecnie dwa rodzaje lamp:

  • emitujące promieniowanie podczerwone – człowiek widzi światło czerwone lub niebieskie (czerwone – łagodzi ból i stany zapalne, niebieskie – przyspiesza proces złuszczania skóry);
  • emitujące światło spolaryzowane zbliżone do podczerwonego – wytwarzające różne typy promieni, dopasowanych do wymagań danego obszaru leczniczego. Są wykorzystywane przy leczeniu depresji i nerwic.

Jak światło podczerwone działa na ludzki organizm? To proste: lampa rozgrzewa tkanki i powoduje ich przekrwienie. Dzięki temu dociera do nich więcej substancji odżywczych, a szybciej wypłukują się związki mogące powodować ból. Ciepło z lampy działa też regenerująco i kojąco na mięśnie, powodując ich rozluźnianie.

Jak stosować lampę na podczerwień?

Korzystanie z lampy na podczerwień jest bardzo łatwe. Wystarczy oczyścić i osuszyć skórę w bolącym miejscu, a następnie naświetlać ją lampą. Najczęściej lampę trzyma się w odległości 20–50 cm od skóry, jednak nie jest to regułą. Lampy na podczerwień od różnych producentów cechują się różnymi mocami, dlatego też przed rozpoczęciem naświetlania warto zapoznać się z instrukcją i zaleceniami danej firmy. Zazwyczaj czas naświetlania powinien wynosić jednorazowo do 15 minut. Ile razy dziennie stosować lampę na podczerwień? Maksymalnie dwa do trzech razy w ciągu doby.

Podczas korzystania z lampy pacjent powinien odczuwać przyjemne ciepło. Jeśli zaczyna powodować ono dyskomfort, należy zwiększyć odległość lampy od ciała. W przypadku naświetlania twarzy i głowy warto robić to w specjalnych okularach ochronnych – promieniowanie podczerwone może być bowiem groźne dla oczu.

Kiedy pomoże lampa na podczerwień?

Uśmierzanie bólu za pomocą lampy nie jest niczym nowym – z tej metody od dawna korzystają fizjoterapeuci w zwykłych gabinetach, jak i lekarze znanych sportowców.

  • Używanie lampy na podczerwień na twarz jest pomocne w walce z bólami głowy, zatok, uszu, gardła czy nosa. Co ciekawe, specjaliści polecają stosowanie lampy również przy leczeniu zmian trądzikowych.
  • Lampa na podczerwień przyniesie ulgę przy dolegliwościach reumatycznych, a także urazach takich jak stłuczenia.
  • Naświetlanie pomaga pacjentom borykającym się ze schorzeniami układu oddechowego oraz układu krążenia.
  • Używanie lampy leczniczej na kręgosłup łagodzi jego bóle, skutki dyskopatii, a nawet uśmierza stany zapalne korzonków.
  • Lampa jest pomocna w zwalczaniu nerwic i depresji.
  • Można z niej korzystać również profilaktycznie, aby wzmocnić swój układ immunologiczny np. w okresie częstych zachorowań czy wspomóc swoje ciało w szybszym pozbywaniu się toksyn.
  • Naświetlanie przyspiesza rehabilitację po operacjach, urazach itp.
  • Wspomaga też rehabilitację tkanek po odmrożeniach.

Czy z lampy na podczerwień można też korzystać w celach kosmetycznych?

Zdecydowanie tak! Urządzenie to znajdziemy nie tylko w gabinetach fizjoterapeutów, ale też salonach urody. Światło podczerwone ma wspaniały wpływ na skórę – spowalnia naturalny rozkład włókien kolagenowych, przez co skóra zachowuje na dłużej jędrność i zdrowy wygląd. Podobnie jak z innych tkanek, światło podczerwone pomaga usuwać ze skóry toksyny, a także obumarłe komórki. Co ciekawe, wykorzystuje się je też przy zabiegach redukujących cellulit i w terapiach odchudzających. Promienie podczerwone wykorzystuje się nawet w saunach i urządzeniach masujących.

Lampa na podczerwień – przeciwwskazania

Chociaż naświetlanie lampą na podczerwień jest uznawane za mało inwazyjną i bardzo bezpieczną metodę walki z bólem, przed rozpoczęciem terapii warto skonsultować się z lekarzem. Do korzystania z lampy istnieją bowiem pewne przeciwwskazania.

Przede wszystkim nie powinny z niej korzystać osoby mające problemy z sercem, a zwłaszcza pacjenci po zawale. Przeciwwskazaniem są też przewlekłe choroby płuc i nerek, przewlekła gruźlica, a w przypadku pań – ciąża. Z terapii lampą powinny zrezygnować osoby z nadczynnością tarczycy, skłonnościami do krwawień i padaczką. Odradza się ją też pacjentom po chorobach nowotworowych, nawet do 5 lat po zwalczeniu choroby.

Jaką lampę na podczerwień kupić?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, zamiar naświetlania się lampą na podczerwień należy najpierw skonsultować z lekarzem. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów lamp o różnych mocach, w cenie od kilkudziesięciu złotych, aż po profesjonalne urządzenia za nawet kilkaset. Konsultacja z lekarzem pomoże w doborze urządzenia do miejsca naświetlania, rodzaju schorzenia oraz częstotliwości stosowania innych metod walki z bólem (np. regularnej fizjoterapii). Nowoczesne lampy są wyposażane w timery i specjalne filtry UV.

Lampa na podczerwień – jak stosować ją w domu?

Lampy w domu używa się podobnie jak w gabinetach, zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. W domu należy jednak pamiętać o zachowaniu dodatkowych środków ostrożności – w okolicy lampy na podczerwień nie powinny znajdować się przedmioty nieodporne na działanie ciepła oraz przede wszystkim łatwopalne. Lampy absolutnie nie powinny używać dzieci bez nadzoru osoby dorosłej.

Czy uśmierzanie bólu lampą na podczerwień jest skuteczne?

Tak! To o wiele bezpieczniejsza metoda dla organizmu niż regularne przyjmowanie tabletek przeciwbólowych. Lampa na podczerwień jest najbardziej skuteczna, gdy naświetlania powtarza się regularnie, zgodnie ze wskazówkami producenta urządzenia, lekarza lub fizjoterapeuty.

Należy pamiętać, że lampa na podczerwień nie jest remedium działającym na każde schorzenie w 100%, a naświetlanie nie zastąpi rzetelnej diagnozy lekarskiej i być może – innych metod leczenia. Bez wątpienia naświetlanie jest jednak jedną ze skutecznych i najmniej inwazyjnych metod uśmierzania bólu zalecanych przez specjalistów.