Zasady mycia i dezynfekcji

2021-12-31
Przychodnie oraz szpitale to budynki, w których przestrzegane muszą być najwyższe standardy, jeżeli chodzi o higienę. Jak dbać o porządek w gabinecie, aby skutecznie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów, które mogłyby zagrażać pacjentom, jak i całemu personelowi medycznemu? Jest to niezwykle istotne zagadnienie. W poniższym artykule skupimy się na najważniejszych kwestiach.

Proces dekontaminacji

Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie sprzątać w placówkach medycznych, zaczniemy od kluczowych określeń - co to jest dekontaminacja? Jest to jasno zdefiniowany proces, o którym można przeczytać w ustawie o zwalczaniu i zapobieganiu chorób zakaźnych u ludzi.  Dekontaminacja to nic innego, jak ściśle określona procedura czyszczenia narzędzi, za pomocą których lekarz naruszył ciągłość tkanki u pacjenta. W takim przypadku narzędzie, które było używane, musi przejść proces:

  • mycia,
  • dezynfekcji,
  • sterylizacji.

Wyjaśniliśmy już co to jest dekontaminacja - w następnej kolejności przejdziemy do tego, jak sterylnie sprzątać gabinet.

Czynności wykonywane podczas sprzątania 

O tym, jak sprzątać gabinet medyczny doskonale powinny wiedzieć firmy zewnętrzne (z usług których korzysta szpital lub przychodnia), jak i pracownicy, na których spadł ten ważny obowiązek. Gabinety lekarskie to miejsca, w których codziennie przebywają pacjenci cierpiący na różne schorzenia. Aby ustrzec się przed roznoszeniem drobnoustrojów, które mogłyby prowadzić do zakażenia lub infekcji, trzeba pamiętać o kilku ustandaryzowanych czynnościach. Zatem jak dbać o porządek w gabinecie? 

Codziennie czynności

Bez względu na to, czy opowiadamy o tym, jak dbać o porządek w gabinecie medycznym, stomatologicznym, czy też zabiegowym, jedno się nie zmienia. Codzienne czyszczenie oraz dezynfekcja powierzchni to podstawa! W ramach codziennych czynności należy:

  • dokładnie umyć i zdezynfekować sprzęt medyczni, a także urządzenia sanitarne, 
  • wyczyścić umywalki, lustra i pojemniki na mydło, 
  • regularnie opróżniać kosze, a także czyścić podłogi, używając profesjonalnych środków do dezynfekcji powierzchni, 
  • uzupełniać braki papierowych ręczników, mydła oraz żelu do dezynfekcji w podajnikach,
  • dbać o higienę ram łóżek, wysięgników, szafek przy łóżkach, klamek, a nawet słuchawek telefonicznych.  

Tego typu zasady mycia i dezynfekcji placówek medycznych dotyczą wszystkich pomieszczeń - zarówno gabinetów, a także toalet, korytarzy, pomieszczeń socjalnych, laboratoriów itd. 

Czynności wykonywane podczas sprzątania gruntownego 

Aby skutecznie sprzątać w placówkach medycznych należy także co jakiś czas gruntownie wysprzątać wszystkie pomieszczenia. Co to oznacza w praktyce? Nie można między innymi zapominać o:

  • kaloryferach gromadzących kurz,
  • drzwiach i kratkach wentylacyjnych, 
  • wywietrznikach.

Czynności wykonywane cyklicznie 

W powyższych podpunktach dokładnie powiedzieliśmy jak dbać o porządek w gabinecie, a także w innych pomieszczeniach. Oprócz gruntownych porządków nie można również zapomnieć o powierzchniach, które powinny być czyszczone cyklicznie - mowa tu o oknach. a nawet roletach i żaluzjach.

Środki do dezynfekcji

Do sprzątania pomieszczeń, w których przebywają pacjenci oraz personel medyczny, należy używać sprawdzonych produktów. Zatem czym dezynfekować placówki medyczne? Profesjonalnymi środkami, które można podzielić na dwie podstawowe kategorie: 

  • środki do dezynfekcji - każdy płyn do dezynfekcji ma jedno, główne zadanie, a mianowicie musi on skutecznie zniszczyć albo też zdezaktywować drobnoustroje. Ze względu na swoją specyfikę środki do dezynfekcji nie mogą zastępować klasycznych detergentów. Stosując je zawsze należy pozostawiać je do pełnego wyschnięcia (na etykiecie produktu znajduje się informacja o tym, ile czasu potrzeba, by uporały się one z mikrobami). Bardziej szczegółowo o tym, co to jest dezynfekcja i jak przebiega, pisaliśmy w innym artykule, z którym zachęcamy się zapoznać,  
  • detergenty - w tej grupie znajdują się klasyczne środki, dzięki którym z danej powierzchni szybko można usunąć zabrudzenia.

Dokumentacja procedur procesów dekontaminacyjnych w gabinecie 

O zasadach dezynfekcji w gabinetach stomatologicznych, medycznych, zabiegowych itp. można wiele wyczytać. Każda z procedur musi być także odpowiednio udokumentowana. We wcześniejszych punktach wyjaśniliśmy już co to jest dekontaminacja. Powinna być ona przeprowadzana w miejscu, w którym odbywała się sterylizacja. Sporządzony z jej przebiegu protokół powinien zawierać:

  • dokładną datę i godzinę, kiedy przygotowany został roztwór (podać także jego rodzaj i stężenie),
  • czas trwania dezynfekcji,
  • rodzaj i nazwa wykorzystanych wskaźników, 
  • liczbę i nazwę wyrobów, które zostały poddane dezynfekcji, a także końcowy wynik badania, 
  • dane pracownika, wykonującego dezynfekcję, 
  • podpis osoby nadzorującej. 

Jako hurtownia medyczna doskonale wiemy, jak dezynfekcja gabinetu jest ważna, dlatego też oferowane przez nas środki do dezynfekcji i odkażania powierzchni są zgodne z obowiązującymi przepisami.