Historia mycia rąk - od czego wszystko się zaczęło?

2021-12-31
Historia mycia rąk może zaskoczyć. Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie, by lekarz - zwłaszcza przed operacją lub zabiegiem - nie mył dłoni. W XIX wieku nie było to jednak takie oczywiste. Co takiego zdarzyło się w tamtych latach, że mycie rąk uznano za bezwzględny obowiązek? Opowiemy o tym w niniejszym artykule. 

Co to jest dezynfekcja?

Obecnie prawidłowego mycia rąk uczymy się od najmłodszych lat. Dobre nawyki dbania o higienę dłoni wynoszone są z domu i utrwalane są przez nauczycieli w szkole. W dzisiejszych czasach wiemy, że jest to niezbędne, by ograniczyć przenoszenie się drobnoustrojów, które mogłyby się dostać do naszego organizmu podczas spożywania posiłku, czy też operacji lub zabiegu. 

Jeszcze w połowie XIX wieku dezynfekcja nie była tak istotna nawet dla lekarzy! Nie zdawano sobie sprawy z tego, że dzięki dokładnemu myciu rąk można zwalczyć liczne drobnoustroje niebezpieczne dla organizmu, takie jak bakterie oraz wirusy. Dezynfekcja nie jest co prawda w stanie usunąć form przetrwalnikowych (do tego służy sterylizacja), jednak obecnie uważana jest za jedną z podstawowych metod zabezpieczania się przed szkodliwymi mikrobami. 

Pionier Ignaz Philipp Semmelweis

Mówiąc o historii mycia rąk trzeba wymienić głośne w XIX wieku nazwisko Semmelweis - lekarza żyjącego w latach 1818 - 1865, który stworzył solidne podstawy dla nowej gałęzi medycyny, a mianowicie dla antyseptyki. 

To właśnie Ignaz Philipp Semmelweis, podczas pracy na oddziale położniczym zwrócił uwagę na to, że prawidłowe mycie rąk jest wskazane przed każdym badaniem oraz zabiegiem, obniżając tym samym współczynnik zgonów o połowę! Tak świetne wyniki były powodem do dumy. Niestety, lekarzowi nie udało się upowszechnić tego nawyku. Regularne mycie rąk wciąż było postrzegane za czynność niepotrzebną i nic nieznaczącą. Podobnie było w przypadku pielęgniarki Florence Nightingale, która starała się upowszechnić mycie rąk w szpitalach polowych - niestety, z niepowodzeniem. 

Jak widać historia mycia rąk przez długi czas pisała czarne scenariusze - personel medyczny nie dopuszczał do siebie faktu, że to na ich dłoniach mogą przedostawać się drobnoustroje, szkodzące pacjentom. Winą obarczano czynniki atmosferyczne, a także warunki panujące w pomieszczeniach.

Jakie zmiany przyniósł XX wiek? 

Historia mycia rąk jest zawiła - ta prosta czynność była bagatelizowana przez wiele lat i dopiero w wieku XX zaczęto o niej myśleć poważanie. Obecnie wiedza z zakresu drobnoustrojów jest bardzo szeroka, dzięki czemu o prawidłowym myciu rąk dowiadujemy się nie tylko od lekarzy, ale i w szkołach. Już od najmłodszych lat dzieci są uczone, że ręce należy myć nie tylko przed posiłkiem, a także i:

  • po przyjściu do domu,
  • po kontakcie ze zwierzętami oraz innymi ludźmi, 
  • po kontakcie z przedmiotami spoza własnego otoczenia. 

Na przestrzeni wielu lat dezynfekcja rąk stała się czymś obowiązkowym - nie tylko na terenie szpitala. Wraz ze wzrostem świadomości pojawiły się również udogodnienia, dzięki którym można uporać się z niepożądanymi drobnoustrojami, mowa tu o sprayach, a także specjalnych żelach. Dzięki nim szybko można uporać nie tylko z bakteriami, ale i z:

  • drożdżakami, 
  • prątkami gruźlicy, 
  • wirusami - dzięki myciu rąk można ustrzec się przed wirusem żółtaczki, opryszczki, Rota, a także HIV. 

Mycie rąk i nie tylko 

Na podstawie historii mycia rąk można wyciągnąć wiele praktycznych wskazówek. Dzisiaj doskonale wiemy, co to jest dezynfekcja i na czym ona polega. Aby wzmocnić ochronę przed zakażeniem, oprócz mycia rąk zaleca się dezynfekcję różnych powierzchni, mających kontakt ze skórą. Mowa tu o blatach, kozetkach, fotelach, czy też różnych urządzeniach. 

Jako hurtownia medyczna doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywają środki do dezynfekcji. Właśnie dlatego w tej kategorii oferujemy między innymi preparaty do rąk, np. Desderman Care Hycli, Velodes Silk, Soft-Man Viscorub, a także specjalistyczne produkty do dezynfekcji dużych powierzchni, np. Quatrodes Forte oraz Melsept.