Drenaż rodzaje i w jakich sytuacjach się go wykonuje?

2022-09-06
Drenaż jest pojęciem zazwyczaj spotykanym w medycynie, choć nie tylko. Stosowany jest najczęściej w celu odprowadzenia płynów fizjologicznych i patologicznych z narządów wewnętrznych lub innych części ciała pacjenta, a także w celu zapobiegania przedwczesnemu zamknięciu się rany. Do wykonania drenażu wykorzystywane są specjalne sączki lub cewnik. Czym jest drenaż? Jakie są rodzaje drenażu i kiedy go stosujemy?

Czym jest drenaż?

W branży medycznej stosowane są wszelkiego rodzaju akcesoria i instrumenty, które pozwalają przeprowadzić konkretną procedurę bez obawy o wystąpienie potencjalnych komplikacji. Jednym z nich jest właśnie drenaż. I choć rzadko się o nim mówi, stanowi kluczowe akcesorium na polu operacyjnym, bez którego część planowanych zabiegów nie mogłaby zostać przeprowadzona.

Co to jest drenaż? Najprościej mówiąc, jest to odprowadzanie treści płynnych z użyciem sączków lub cewników, które umieszczane są w różnych partiach ciała. Część z nich pozostaje w ciele pacjenta przez dłuższy czas, pozostałe natomiast są wyjmowane niedługo po ich włożeniu. Drenowanie ma najczęściej miejsce podczas zabiegów medycyny ogólnej, a niekiedy również w medycynie estetycznej.

Drenaż – rodzaje i charakterystyka

Jakie rodzaje drenażu wykorzystywane są w medycynie? Otóż najprostszy podział opiera się o drenaż leczniczy i drenaż limfatyczny. Pierwszy z nich, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzany jest w celu odprowadzenia płynów patologicznych i fizjologicznych pacjenta. Może również służyć do odsysania ran lub powietrza z płuc. Drenaż limfatyczny stosowany jest natomiast najczęściej w medycynie estetycznej. Ma on za zadanie polepszyć przepływ krwi i limfy w organizmie pacjenta. Stąd też znalazł szerokie zastosowanie podczas zabiegów, które polegają na usunięciu cellulitu tudzież ujędrnianiu sylwetki.

Warto mieć na uwadze to, iż drenaż chirurgiczny uległ również podziałowi na:

  • Drenaż celowy – umieszczony w odpowiedni sposób umożliwia odpływ płynów, w tym żółci. W przypadku odmy opłucnowej stosowany jest zaś w celu przywrócenia prawidłowego poziomu ciśnienia.
  • Drenaż prewencyjny – ten rodzaj drenażu specjaliści wykorzystują w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko wystąpienia zakażenia. Wówczas stanowi on skuteczne zabezpieczenie przed gromadzeniem płynów ustrojowych w danym miejscu.
  • Drenaż przepływowy – specjalista wykorzystuje przynajmniej dwa drenaże, w tym drenaż doprowadzający i drenaż odprowadzający.

Wykonanie drenażu po przeprowadzonym zabiegu rozpoczynamy od wyboru odpowiednich sączników lub cewników, które różnią się budową oraz zastosowaniem.

W jakich sytuacjach wykonuje się drenaż?

Dren jako ciało obce w organizmie pacjenta umieszczany jest po uprzednim nacięciu ciągłości tkanek. Zalecane jest, aby unikać przeprowadzania procedury drenowania w miejscu rany pooperacyjnej, gdyż może to prowadzić do wystąpienia zakażenia. Jeżeli zaistnieje konieczność wprowadzenia kilku drenów, należy zachować odstęp, by przebieg drenów nie uległ krzyżowaniu.

Nasuwa nam się zatem na myśl kluczowe pytanie – Kiedy wykonujemy drenaż? Z reguły jest on stosowany w celach terapeutycznych, diagnostycznych tudzież profilaktycznych. Niemniej drenaż profilaktyczny nie powinien być stosowany po zabiegu usunięcia trzustki, obwodowej resekcji żołądka i niepowikłanym wycięciu tarczycy.

Specjalista powinien podjąć decyzję o wprowadzeniu drenu na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i charakteru planowanego zabiegu.

Usuwanie drenu – jak wygląda?

Zabieg usunięcia drenu z ciała pacjenta niesie ze sobą wiele korzyści. Tak, jak wspominamy wyżej, dren to nic innego jak ciało obce. Może bowiem prowadzić do występowania poważnej reakcji alergicznej lub zakażenia w miejscu rany pooperacyjnej. Przyjęło się zatem, że usuwanie drenu powinno mieć miejsce w momencie spełnienia podstawowej funkcji lub gdy objętość odprowadzonych treści nie przekracza 25 ml na dobę.

Usuwanie drenu zazwyczaj wykonywane jest bez znieczulenia tuż po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Na tej podstawie lekarz prowadzący zdejmuje opatrunek pooperacyjny, ogląda ranę i przeprowadza dezynfekcję. Następnym krokiem jest usunięcie szwów i stopniowe wysuwanie drenu.

W okresie rekonwalescencji pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację rany pooperacyjnej zgodnie ze wskazówkami specjalisty.